Darmowa dostawa od 199zł | Wysyłka codziennie pon-pt
Brush peny dla średniozaawansowanych - wielki test (część 3) 0
24.jpg
Tombow Dual zestaw brush pen dla średniozaawansowanych

Brush peny dla osób średniozaawansowanych, które opanowały podstawy brush letteringu (kaligrafii nowoczesnej), charakteryzują się dość długimi i smukłymi końcówkami oraz dużą elastycznością. Dlatego też wymagają wprawy w posługiwaniu się nimi.

 

Brush peny pastelowe Tombow

 

Podstawową różnicą jaką możemy zauważyć gołym okiem jest kształt i wielkość końcówek.

Zaprezentuję Wam kilka najpopularniejszych brush penów dostępnych obecnie na polskim rynku w kolejności od “najłatwiejszego” w obsłudze:

 1. FABER-CASTELL PITT (B - brush) lub (SB - soft brush)

Brush pen ten zachowuje się bardzo podobnie do Eddinga - jego końcówka jest średnio miękka, pędzelkowa (już nie zbita jak w Tombow Fudenosuke), a różnica między grubymi i cienkimi liniami jest porównywalna do Kuretake Hikkei Medium. Wymaga jednak większej kontroli nacisku i stosowania większych liter oraz przerw między nimi. Występuje w dużej  gamie kolorystycznej, bo aż w 60 kolorów. Można go kupić także w zestawach do kaligrafii np. tutaj.

 

Brush lettering, nacisk pisaka w dół

 

2. SAKURA KOI COLORING BRUSH PEN

Brush pen z końcówką średnio-miękką “plus”. W trakcie pisania jest nieco bardziej giętki od Faber-Castell i dlatego umieściłabym go pomiędzy nr 1 a 3 na mojej liście. Brush pen poleciłabym osobom średnio-zaawansowanym, które preferują średni krój pisma, ale jeszcze chcą potrzebują wprawy przed Tombow Dual ABT. Sakura KOI posiada 48 kolorów + blender.

 

Brush pen Tombow Dual

 

3. TOMBOW ABT DUAL

Jest to najpopularniejszy brush pen wśród kaligrafów na całym świecie. Wyróżnia się 2 końcówkami - pędzelkową oraz cienką “markerową”. Można więc pisać nimi jak klasycznym flamastrem lub używać do brush letteringu, kaligrafii nowoczesnej.

Końcówka pędzelkowa umożliwia wykonanie precyzyjnej linii cienkiej oraz bardzo grubej linii pod wpływem mocnego docisku dłoni (do ok. 4-5mm) i odpowiedniego kątu nacisku. Jest dosyć elastyczna przez co możemy bawić się pisakiem i wykorzystywać go na wiele sposobów. Brush pen ten dedykowany jest osobom średnio-zaawansowanym, do zdecydowanie większych liter i napisów. Występuje w 96 kolorach, posiada również wersję bezbarwną - blender. Można kupić również zestawy do kaligrafii tego typu - LINK.

 

 

 

4. ECOLINE

Ecoline to brush pen na bazie wodnych akwareli tego samego producenta. Posiada miękką

i końcówkę, która kształtem przypomina Kuretake ZIG Art&Graphic Twin, mimo że jest krótsza o ok. 2mm. Pisak pozwala uzyskać najgrubsze linie pod wpływem docisku - aż do 7mm, przez co zalecany jest do bardzo dużych napisów i osób średnio- lub zaawansowanych. Mimo swoich gabarytów i wielkości liter, pisanie nim jest dość wygodne. Myślę, że może to być spowodowane długością końcówki, który jest optymalny do jego giętkości. Pisak jest dość wodnisty, co przy mocniejszym dociskaniu do kartki może skutkować mokrymi plamami czy przebijaniem na drugą stronę. Do kupienia w 29 kolorach + blender.

 

Hand lettering - kaligrafia nowoczesna

5. KURETAKE ZIG ART&GRAPHIC TWIN

Podobnie jak jego poprzednik Tombow, Kuretake posiada 2 koncówki - miękką pędzelkową oraz cienką sztywną. Ta druga jest nieco cieńsza od Tombowa. Różnica między pędzelkową końcówką Kuretake ZIG Art&Graphic Twin, a Tombowem ABT Dual (oprócz aspektów wizualnych), jest wyraźna i bardzo odczuwalna. Być może te dodatkowe kilka milimetrów więcej od Ecoliny, powodują że w trakcie pisania jest bardziej giętka i daje zdecydowanie słabszą kontrolę nad grubszymi maźnięciami w moim odczuciu. Litery muszą być większe i bardziej rozsunięte między sobą podobnie jak w brush penach nr 3 i 4 . Poleciłabym go osobom średnio- lub zaawansowanym. Występuje w 80 kolorach + blender.

Brush pen - sposób trzymania

 


 

Brush peny dla średniozaawansowanych - wielki test (część 3)

 


Inne posty o Brush Letteringu

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter Zapisz się na newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, promocjach i darmowe materiały.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Blog chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl