Jednym ze sposobów na prostą, a zarazem systematyczną twórczość jest dokumentowanie codzienności.
1. ZDJĘCIA
W dobie telefonów komórkowych i aparatów cyfrowych zdjęcia są najprostszą formą zapisu chwili obecnej. Możemy chwytać najważniejsze momenty danego dnia lub narzucić sobie wyzwanie i opisać dzień za pomocą tylko jednego kadru. Wykorzystaj notes w kropki jako fotoksiążkę - opisz zdjęcia, przygotuj kolaż lub cienkopisem dorysuj doodle. Po latach chętnie wrócisz do tej pamiątki.
2. PAMIĄTKI
Wszelkie bilety, mapki, ulotki kinowe, fragmenty papierów do pakowania, ciekawe znaleziska ze spacerów, targów, kina, imprezy...wymieniać można w nieskończoność! Prawie wszystko świetnie sprawdzi się jako element przywołujący wspomnienia, jeśli my damy mu taką moc.
3. NOTATKI
Obok zdjęć i pamiątek jest to najbardziej popularna forma zapisu codzienności. Jeśli wolisz dłuższe formy, spróbuj pisania intuicyjnego - po czasie z zaciekawieniem wrócisz do swoich zapisków i sprawdzisz, co Ci w duszy grało. Możesz też zdecydować, że codziennie zapiszesz nie więcej niż kilka linijek, ale za to w jednym notesie zmieścisz wspomnienia z kilku lat. Przeczytaj wpis o pamiętniku 3-letnim i dowiedz się, jak przygotować taki dziennik w notesie Devangari. Niekiedy wystarczy tylko jedno zdanie, aby przywołać chwile, zapachy, miejsca i uczucia danego dnia.
4. LISTA WDZIĘCZNOŚCI
O praktyce wdzięczności pisałam szerzej w tym poście. “Gratitude Log” to nic innego jak zapisywanie codziennie jednej (lub więcej) rzeczy, za które jesteś wdzięczna. I znowu, możesz napisać dosłownie 1 zdanie pod dniówką w BuJo, zrobić listę wdzięczności na cały miesiąc, lub przeznaczyć oddzielny notes na swoje przemyślenia. Wybierz formę, która najpełniej odpowiada Twoim potrzebom.
5. RYSOWANIE
Choć wiele osób w tym miejscu odpuści i uzna, że nie ma odpowiedniego talentu, ja nadal będę Was zachęcać do spróbowania. Rysunek, podobnie jak pismo odręczne, przekazuje o wiele większy pokład emocjonalny niż pierwsze 2 pozycje. Dodatkowo zmusza nas do większego skupienia i mimowolnego zastanowienia się nad tym co widzimy, a co chcemy przekazać słowami bądź liniami. Urban sketching, czyli "miejskie rysowanie" to rysowanie na podstawie tego, co właśnie widzimy, na żywo - w odróżnieniu od rysowania ze zdjęć lub na podstawie wspomnień. Przeczytaj, jak się do tego zabrać. A gdy już spróbujesz, przekonasz się, o ile dokładniej musisz patrzeć na otaczający Cię świat - to wspaniałe ćwiczenie uważności. :) Dodam, że notesy Devangari wytrzymają wszystkie Twoje artystyczne szaleństwa - możesz malować farbami, używać pisaków na bazie wody i kaligrafować. Wypróbuj też poręczne mininotesy - mają taki sam doskonały papier (o gramaturze 120 g/m2) co duże notesy, a zmieszczą się do każdej torebki.
Wszystkie powyższe elementy można połączyć ze sobą w jednym miejscu tworząc Art Journal (artystyczny dziennik lub Bullet Journal) albo segregator Project Life. A za kilka lat, pewnego zimowego lub jesiennego wieczoru, odczarować pochmurną rzeczywistość :)
Moją misją jest zachęcenie wszystkich do zaproszenia twórczości do swojego życia. Jeśli też tego pragniesz, dołącz do kreatywnego newslettera Devangari. W podziękowaniu za zapis podzielę się z Tobą materiałami, które pomogą Ci rozwinąć swoje zdolności. Dostaniesz między innymi: arkusze z kaligraficznymi wprawkami, przykłady słów do ćwiczenia brush letteringu i wzory doodli - do ozdoby Twojego BuJo.