DEVANGARI
Darmowa dostawa od 199zł ✦ Wysyłka w 24h
Pisanie intuicyjne – na czym polega i co dzięki niemu zyskasz
Pisanie intuicyjne – na czym polega i co dzięki niemu zyskasz

Pisanie intuicyjne lub inaczej strumień świadomości  (nazwa używana w książce “Droga artysty” J.Cameron) to proces, w którym piszesz bez zastanawiania się nad formą, poprawnością, estetyką. Brzmi skomplikowanie? Nic bardziej mylnego. Z dalszej części artykułu dowiesz się, jak to robić i jakie możesz z tego korzyści. 

Jak pisać intuicyjnie?

Zacznijmy od podstaw weź kartkę, ulubione pisadło (u mnie pióro Kaweco :)) , nastaw sobie minutnik i spróbuj pisać przez pięć minut. 

Zapytasz: “Ale... co? Że teraz? Niby o czym?” Spokojnie, już wyjaśniam na przykładzie. :) Zacznijmy tak: Nie wiem o czym pisać. Bla bla bla. Ciekawe, co z tego wyjdzie. Widziałam dziś ładnego kotka. Lubię kotki, bo są puszyste. Zupełnie jak koc u mojej babci. Ostatnio byłam u babci miesiąc temu i zrobiła na obiad moje ulubione leniwe. Widzisz? Od słowa do słowa powstał zalążek tekstu! To, w którą stronę się dalej rozwinie zależy tylko od Ciebie. Możesz zacząć rozważania o dzieciństwie. A może przypomnisz sobie, że babcia poleciła Ci ostatnio świetną książkę. :) Stąd już tylko o krok do praktykowania wdzięczności, o czym pisałam w starszym wpisie. 

 

Pisanie intuicyjne Bullet Journaling

 

Zastanawiasz się, czy musisz pisać ręcznie? Odręczne pisanie ma wiele zalet, z większości z nich możemy nie zdawać sobie sprawy. Analogowe zapiski aktywują naszą kreatywność. Pisanie odręczne jest też bardziej wymagającą czynnością, do której potrzeba większego skupienia i zaangażowania to dobrze, bo dzięki temu możemy jeszcze bardziej zanurzyć się w tej czynności, być tylko tu i teraz. Nie zapominajmy też o tym, że kartka papieru wolna jest od jakichkolwiek rozpraszaczy jak choćby migające ikony, powiadomienia o autozapisie lub wyskakująca reklama. ;)  A jeśli cenisz sobie estetykę i chcesz, aby Twoje zapiski były zebrane w jednym miejscu, tak żebyś zawsze mogła do nich wrócić – zerknij na moje notesy w kropki. Możesz przeznaczyć 1 notatnik na taką praktykę albo połączyć ją z prowadzeniem Bullet Journala. Jak to zrobić? Na przykład z jednej strony notesu (od frontu) prowadzimy BuJo, a z drugiej (od tyłu) piszemy intuicyjnie – to świetne połączenie. :) Oczywiście, jeśli zdecydowanie wolisz pisać na komputerze zrób tak, ale postaraj się ograniczyć “rozpraszacze” (wyskakujące powiadomienia, strony internetowe itd.). Celem pisania intuicyjnego jest uwolnienie się od ograniczeń, a nie nakładanie na siebie kolejnych. :) Sposób, w jaki będziesz pisać, ma drugorzędne znaczenie. Liczy się to… żeby pisać! :)

 

Jakie korzyści płyną z pisania intuicyjnego? 

Dowiedziałaś się już, czym jest pisanie intuicyjne oraz jak się za nie zabrać. Jeśli nadal czujesz opór i wahasz się, czy rozpocząć przygodę z intuicyjnym pisaniem przeczytaj kolejne punkty i zobacz, jak takie pisanie może pomóc Ci na co dzień. 

 

 

1. Nawiązujesz ze sobą kontakt i lepiej poznajesz sama siebie 

To prawda, wystarczy, że stracisz kontrolę nad myślami i pozwolisz swojej świadomości płynąć wartkim strumieniem, bez prób jej ograniczania. Ważne jest, żebyś wyłączyła swojego wewnętrznego cenzora i krytyka, który może torpedować Twoje pomysły. Pisz wszystko, co przyjdzie Ci do głowy i na co masz ochotę. Nie zastanawiaj się, dlaczego połączyłaś ze sobą jakieś fakty. Nie skupiaj się na płynnym łączeniu różnych idei. Pozwól sobie nieskrępowanie skakać po tematach. Celem pisania intuicyjnego jest wyciągnięcie z nas tego, przed czym się hamujemy i o czym na co dzień nie mówimy. Po zakończonej sesji pisania odczekaj jakiś czas i dopiero przeczytaj swoje zapiski. Być może zauważysz  w nich  coś interesującego, z czego wcześniej nie zdawałaś sobie sprawy. 

Zamiast codziennie zdawać się na żywioł i patrzeć, dokąd dolecisz na skrzydłach natchnienia, możesz do tematu podejść też zadaniowo i codziennie pisać na określony temat. Doskonałym pomysłem na poznanie siebie jest odpowiadanie na pytania. Zapytaj sama siebie, jak się czujesz, jak wygląda Twój idealny wieczór, jaki film zrobił na Tobie ostatnio największe wrażenie. To pomoże Ci się odblokować i lepiej nazwać i zadbać o swoje potrzeby.

A gdybyś tak popuściła wodze fantazji i zastanowiła się, jaka jest Twoja wizja wymarzonej przyszłości? Wyobraź sobie, że możesz wszystko! Czego byś pragnęła? Otwórz się na to podczas pisania intuicyjnego. Może później czytając swoje zapiski pojawi się w Twojej głowie plan działania, a marzenia zamienią w cele? Przekonaj się, jak wyglądałoby Twoje wymarzone życie. 

 Journaling Poranne Strony

 

2. Oczyszczasz swój umysł

Podczas pisania intuicyjnego możesz uporządkować nadmiar myśli i nadać strukturę chaosowi panującemu w Twojej głowie. Czujesz, że masz za dużo pomysłów i być może zaczynasz się w nich gubić? Nie wiesz, które są dobre? Zrób sama ze sobą burzę mózgów. Wypisz wszystko, co przychodzi Ci do głowy. Ucisz wewnętrznego krytyka sabotującego Twoje działania. Za kilka dni spojrzysz na tę listę świeżym okiem i ocenisz, które idee warto dalej rozwijać. 

 

Pisanie spontaniczne przyda Ci się również wtedy, gdy przytłacza Cię nadmiar obowiązków, spraw, które musisz załatwić. Zapisz wszystko, o czym musisz pamiętać. Dzięki temu… nie będziesz już musiała! :) Zwolnisz trochę przestrzeni w swojej pamięci operacyjnej i przystąpisz do działania. Na marginesie dodam, że odhaczanie kolejnych wykonanych zadań powoduje wyrzut dopaminy. Czy tylko ja lubię dopisywać sobie zadania do listy tylko po to, aby później je skreślić? :)

 

 

3. Znajdujesz rozwiązania trapiących problemów

Jeśli zmagasz się z problemem, podczas pisania intuicyjnego możesz rozłożyć go na części pierwsze. Masz możliwość dotrzeć do najgłębszych zakamarków swojego umysłu i zastanowić się, dlaczego dana sprawa jest dla Ciebie trudna. Możesz po kolei wziąć każdy jej aspekt, obejrzeć go ze wszystkich stron i przemyśleć. Pisanie intuicyjne jest też doskonałym narzędziem pomagającym podejmować decyzje w zgodzie ze sobą. Jeśli wahasz się i nie wiesz, co zrobić, stwórz listy za i przeciw. W ramach pisania spontanicznego wynotuj wszystko, co jest związane z daną sprawą – fakty, Twoje uczucia i emocje, skojarzenia. Gdy zobaczysz swoją sprawę przedstawioną w taki sposób, łatwiej będzie Ci zdecydować, co zrobić. 

 

Pisanie spontaniczne może być też Twoim sposobem radzenia sobie z emocjami. Pamiętaj, papier przyjmie wszystko. Nie jest człowiekiem, którego mogą urazić Twoje słowa. Pisząc, jesteś w bezpiecznej przestrzeni, w której wszystko, co wyrazisz, zostanie właśnie tu, nikt nie zdradzi Twoich sekretów. To świetny sposób na zamanifestowanie pozytywnych, ale też czasem i trudnych emocji   gniewu, smutku. Jeśli jesteś na kogoś wściekła spróbuj to opisać. Zobacz, czy uporządkowanie myśli na papierze ułatwi Ci późniejszy kontakt i wyjaśnienie sytuacji drugiej osobie. Oczywiście, samo intuicyjne pisanie nie zastąpi terapii, rozmowy ze specjalistą, czy z kimś bliskim – jeśli czujesz, że potrzebujesz pomocy w radzeniu sobie z emocjami, nie bój się o nią prosić.

 

Pisanie intuicyjne pomaga rozwiązać problemy.

 

4. Trenujesz swoją kreatywność

Oprócz wyżej wymienionych zalet pisania intuicyjnego warto też wspomnieć o tym, jak wspaniale pobudza ono wyobraźnię i kreatywność. Rozpoczęłam właśnie kolejne podejście do "Drogi artysty" Julii Cameron, w której jednym z elementów jest tworzenie tak zwanych porannych stron. Chodzi o to, aby codziennie rano (najlepiej tuż po przebudzeniu) zapisać trzy strony A4. Oczywiście nie każdy z nas ma taką możliwość, więc warto potraktować to zadanie jako inspirację i zmodyfikować je do własnych potrzeb. :)  Ja postanowiłam, że będę pisać codziennie przez minimum 7 minut w notatniku A5 w kropki. Ten mini nawyk pomoże mi przyzwyczaić mój mózg do pisania, tak, że nie będę czuła oporu i szukała wymówek przed dłuższym, np. półgodzinnym, pisaniem. Zazwyczaj największe trudności sprawia mi rozpoczęcie, ale gdy już piszę, to wiem, że warto było się do tego zmobilizować. 

 

Co ciekawe, jako malarka przeżywam podobne trudności przy malowaniu. Prowadząc Art Journal i analizując procesy powstawania obrazów, zauważyłam schemat najtrudniej mi zacząć, a potem czuję wielką ulgę i radość, że się przełamałam.:) Pisanie intuicyjne, jak każdy proces twórczy, wymaga od nas przełamania naszych barier i przekonań. Dlatego jest tak cennym doświadczeniem. Jednocześnie, korzyści, jakie można z niego odnieść, wynagradzają wszelkie początkowe trudności.  

 

Widzisz zatem, że pisanie intuicyjne ma szereg zalet. Pomaga ułożyć sobie myśli w głowie, nadać im priorytety. Pozwala odsiać, to co jest dla Ciebie ważne od reszty, która jest tylko szumem. Dzięki swobodnemu pisaniu możesz podejmować decyzje mając pewność, że pozostają one w zgodzie z Tobą. 

 

Czy zachęciłam Cię do pisania intuicyjnego? Nie możesz się już doczekać, aż spróbujesz?:) Jeśli nie wiesz, czy to coś dla Ciebie – napisz o tym. Porozważaj ten temat, pisząc o nim przez pięć minut, i przekonaj się, co Ci wyjdzie. :)


 

Agnieszka Cichecka autorka Devangari  

 

Podobał Ci się mój artykuł? Wesprzyj moją działalność i udostępnij poniższą grafikę (wraz z linkiem do artykułu) w swoim ulubionym medium społecznościowym np. Pinterest czy Instagramie. To nic nie kosztuje, a dla mnie to nieoceniona pomoc w dalszym rozwoju mojej marki. :)

 

 

Pisanie intuicyjne poranne strony w Bullet Journal

 

 

Blog chmura tagów
Newsletter Zapisz się na newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, promocjach i darmowe materiały.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl