DEVANGARI
Darmowa dostawa od 199zł ✦ Wysyłka w 24h
Dziennik 3-letni – sposób na wspomnienia z trzech lat
Dziennik 3-letni – sposób na wspomnienia z trzech lat.

Uwielbiam, kiedy użytkowniczki notesów piszą do mnie i pokazują, jak korzystają z moich produktów. To ogromnie satysfakcjonujące – widzieć, jak moje dzieło służy innym ludziom. :) 

Uśmiecham się przy każdym oznaczeniu na Instagramie, na którym pokazujecie rozkładówki w swoich Bullet Journalach. Podziwiam, jak pięknie kaligrafujecie i malujecie na stronach swoich notesów. 

Ten wpis zainspirowany jest właśnie takimi wiadomościami. To Wy podpowiedziałyście mi nowy sposób korzystania z notesów w kropki Devangari. Kilka dziewczyn niezależnie od siebie napisało do mnie i pokazało, jak w moich notesach stworzyły swoje… wieloletnie pamiętniki! 

Bardzo spodobał mi się ten pomysł, dlatego chcę się nim podzielić. Mam nadzieję, że zainspiruje kogoś jeszcze. Z wpisu dowiesz się, jak zaplanować poszczególne strony, aby jeden notes pomieścił aż trzy lata przeżyć. Pamiętnik 3-letni to coś innego niż BuJo, które jest połączeniem notesu, kalendarza i pamiętnika. Jesteś ciekawa, jak się za to zabrać? Czytaj dalej! :)

 

 Pamiętnik kilkuletni w notesie do bullet journal.

Jak widzisz, mój pamiętnik wieloletni przygotowałam w notesie Vintage Poem w formacie B5. Korzystałam z akrylowego brush pena Karin oraz Pentel Touch Pigment (sepia i czarny kolor). Użyłam też czarnych cienkopisów.

 

Jeden notes i wspomnienia z kilku lat? TAK!

Jak kolekcjonować wspomnienia? Choć Bullet Journal jako elastyczny system planowania może mieć miejsce również na wspomnienia, warto pomyśleć o osobnym zeszycie, w którym zapiski typowe dla pamiętnika nie będą przeplatane listą codziennych obowiązków. Pamiętnik 3-letni do doskonałe rozwiązanie! Notes w kropki możesz dowolnie dostosować do swoich upodobań. W zależności od tego, jak zaplanujesz podział stron, możesz stworzyć pamiętnik dwu- a nawet cztero- czy pięcioletni. W moim przypadku 3 lata są optymalne – to dużo czasu, w którym mnóstwo może się wydarzyć, a jednocześnie nie podejmuję się zobowiązania na pięć lat (co mnie nieco przytłacza).  

Wystarczy, że codziennie będziesz pisać przez dosłownie 3 minuty. Pamiętniki, które pokazywały mi dziewczyny były proste i minimalistyczne. Nie miały wielu ozdobników czy bardzo skomplikowanych tabelek. Oczywiście, jeśli chcesz, możesz prowadzić swój pamiętnik w bardziej graficznej formie – takiej na jaką tylko przyjdzie Ci ochota. Proponuję połączenie tych dwóch stylów. Jeśli wiesz, że na co dzień nie masz zbyt wiele czasu, lub po prostu nie będziesz chciała poświęcać go na ozdabianie swojego pamiętnika – możesz zdecydować się na ozdobienie tylko kilku wybranych stron. Jakie to mogą być strony? Z datami ważnymi dla Ciebie lub początki kolejnych miesięcy – dzięki którym łatwiej wrócisz do konkretnych dni. Przykładowo – Twoje urodziny, święta, dzień ślubu – lub jakakolwiek inna data szczególnie bliska Twojemu sercu – to świetny pretekst do stworzenia czegoś wyjątkowego. Te strony mogą dać ujście Twoim artystycznym potrzebom, możesz spędzić więcej czasu na ich wypełnianiu. 

Nigdzie też nie jest powiedziane, że dziennik musisz zacząć prowadzić w styczniu. Mój osobisty pamiętnik wystartował 1 lutego 2022, bo w styczniu miałam dużo na głowie – ale tak też jest dobrze. Poza tym, to akurat początek chińskiego nowego roku. :)

 

E-book kreatywne pytania do autorefleksji

 

Rozmowa sama ze sobą

Wieloletni pamiętnik lub kilkuletni dziennik to nazwy umowne. Gdy czujesz, że nie masz ochoty pisać o danym dniu – nie musisz. :) Zamiast tego zachęcam Cię do zajrzenia w głąb siebie, zastanowienia się nad swoimi motywacjami, działaniami, uczuciami, emocjami – wszystkim tym, co sprawia, że podejmujesz takie, a nie inne decyzje i czujesz to, co czujesz. Będziesz zdziwiona, o ile możesz spytać sama siebie. A jeszcze bardziej mogą zaskoczyć Cię Twoje własne odpowiedzi. Spójrz, jakie przykładowe pytania przygotowałam. Co o nich myślisz?   

  • Jak się dzisiaj czujesz?
  • Co dobrego Cię dzisiaj spotkało?
  • Z czego ostatnio się śmiałaś?
  • Co obecnie Ci nie odpowiada i chciałabyś zmienić?
  • Co chciałabyś powiedzieć sobie z przyszłości? (W notesie kilkuletnim masz gwarancję, że za rok to przeczytasz :)) 
  • Z jakiej niedawno podjętej decyzji jesteś dumna?
  • Jaką cechę bohaterki niedawno przeczytanej książki lub obejrzanego filmu chciałabyś mieć i dlaczego?

Te i inne 393 kreatywne pytania znajdziesz w e-booku Dziennik 3-letni - kreatywne pytania, które warto sobie zadać rok po roku. Sporo pytań w e-booku dotyczy tego, co mi najbliższe - kreatywności, spontanicznej twórczości i zachwytu nad codziennością. Chcę zainspirować Cię do poszukiwania odpowiedzi na najgłębsze pytania i rozmowy z samą sobą. Podejdź do siebie z uważnością. Zadaj sobie ciekawe pytania. Wyrusz w tę niezwykłą podróż i poznaj samą siebie.

 

Wdzięczność

Pamiętnik 3-letni może też stać się Twoją formą praktykowania wdzięczności. O tym, dlaczego warto to robić napisałam w jednym z wcześniejszych artykułów. Postaraj się codziennie zanotować 3 rzeczy, za które chcesz podziękować. Jeśli chcesz, taki wpis możesz zatytułować: “Dziś jestem wdzięczna za…” i od myślników wyliczać swoje powody. Jeśli początkowo czujesz pewien opór i cała ta zabawa wydaje Ci się sztuczna – nie przejmuj się. Spróbuj po swojemu napisać, z czego jesteś w danym dniu zadowolona, co tego dnia było dobre. Dużo łatwiej nam skupiać swoją uwagę i wymieniać negatywne sytuacje, dlatego to proste ćwiczenie naprawdę może podnieść jakość Twojego życia. 

Przykłady? Proszę bardzo: zjadłam doskonałą mizerię u babci, długo głaskałam psa (który zwykle ucieka po 5 minutach ;)), odebrałam bez problemu zamówione książki z biblioteki. Widzisz, to nie muszą być “duże-zmieniające-na-zawsze-życie-wydarzenia”. Drobnostki będą doskonałe! A dzięki prowadzonemu przez siebie pamiętnikowi, będziesz w stanie przypomnieć sobie, ile dobrego Cię spotkało. Co z kolei przyda Ci się przy kolejnym podsumowaniu roku. Zapełnisz swój dziennik pięknymi faktami z Twojego życia i zawsze będziesz mogła do nich wrócić. Brzmi kusząco, prawda? :)

 

Jak zrobić pamiętnik w notesie w kropki

No dobrze, ale jak się za to zabrać? Nie martw się. Mam już wszystko wyliczone. Za chwilę powiem Ci dokładnie, jak rozplanować 3 lata w jednym notesie. 

Notesy w kropki z najnowszej kolekcji Mindscapes mają aż 192 strony. Taka objętość bez problemu pomieści wspomnienia z trzech lat! Moim zdaniem jako trzyletni pamiętnik lepiej sprawdzi się większy notes, czyli w formacie B5. 

Jak przygotować stronę, na której będziesz zapisywała swoje wspomnienia? Weź notes i ołówek, na razie nie potrzebujesz niczego więcej. Zaproponuję Ci trzy projekty tabelek, w każdym z nich na jednej stronie notesu zmieścisz wspomnienia z 2 dni w trzech latach.

1. Odlicz 22 kratki od góry i podziel stronę na połowy. Każda z nich będzie dotyczyła innego dnia. Następnie odlicz znów 4 kratki od samej góry, a potem 3 razy po 6 kratek. To samo powtórz dla drugiej połowy. Dwa węższe górne paski to miejsce, gdzie zapiszesz datę. Sześć szerszych to miejsce na Twoje zapiski – po trzy lata na każdą datę. Wykaligrafuj daty i oddziel poszczególne dni.

Pamiętnik 3-letni w notesie w kropki.

 

2. Jeśli czujesz, że potrzebujesz więcej miejsca na zapiski, zmniejsz pole z datą. W tym układzie data dzienna zajmuje tylko 2 kratki, a na każdy rok przeznaczone jest aż 7 linijek (odstępów między kropkami). Odlicz: 2, 7, 7, 7, 2, 7, 7, 7. 

Pamiętnik wieloletni w notesie.

 

3. Trzecia opcja wygląda jeszcze inaczej: lata są zaznaczone na osi poziomej, a dni na osi pionowej. Odlicz dwie kratki od góry i odznacz je linią. Następnie odlicz dwa razy po 22 kratki w dół. Zaczynając od zewnętrznej krawędzi notesu odlicz dwie kratki poziomo i trzy razy po 10 kratek. Na górze wpisz lata, a z boku daty dzienne. 

Inspiracje do pamiętnika wieloletniego.

 

Tylko od Ciebie zależy, czy będziesz trzymać się jednego modelu stron przez cały dziennik, czy będziesz go co jakiś czas zmieniać. Możesz próbnie zaplanować po kilka stron w każdej z opcji i sprawdzić, która najlepiej wpisuje się w Twoje potrzeby. 

Wydaje się, że przygotowanie całego dziennika to dużo pracy… Przyznaję, narysowanie wszystkich linii i wypisanie dat za jednym razem może być niemożliwe, a z pewnością nieprzyjemne. Dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś rozłożyła to w czasie. :) Włącz sobie ulubiony serial lub podcast i uzupełnij miesiąc czy dwa. Za jakiś czas narysujesz kolejne. W wariancie minimalistycznym wystarczą kreski. Ale to przecież nie jest jedyna opcja. :) Możesz oddzielać daty linią przerywaną, kropeczkami… Ba! Możesz nawet wrócić w myślach do podstawówki i pobawić się w rysowanie ozdobnych szlaczków. Pociesz się myślą, że robisz to tylko raz na trzy lata. :) 

Pamiętnik wieloletni w notesie w kropki widok z boku.

Na zdjęciu od czytelniczki widać, że jeśli w każdym miesiącu użyjesz innego koloru do narysowania tabelek, będziesz mogła łatwiej odnaleźć daną datę, bo linie ułożą się we wzór. 

    

Ważne daty w pamiętniku

Jak zauważyłaś, tak przygotowane strony pamiętnika sprawiają minimalistyczne wrażenie. Ozdoby ograniczają się w zasadzie wyłącznie do wykaligrafowanego nagłówka (pamiętaj – nagłówek możesz wykonać po swojemu!). Tak jak wspominałam wcześniej, jeśli chcesz co jakiś czas zaszaleć i dać upust swojej kreatywności, spróbuj przygotować strony ze szczególnie ważnymi dla Ciebie datami

Nie musisz planować już teraz, jak będą wyglądały. Jednego roku na swojej urodzinowej stronie możesz zechcieć narysować piętrowy tort, w którym każde piętro będzie przedstawiało to, czego sobie życzysz. A w kolejnym roku możesz opisać swoją imprezę urodzinową jako hasła na balonach. Nic Cię nie ogranicza :) 

Wspomnienia w pamiętniku wieloletnim w notesie w kropki.

Na specjalnej stronie zebrałam moje najpiękniejsze wspomnienia z 2021 roku. Nie mogę się doczekać, co wkleję na koniec tego roku. :)

 

Strony wprowadzające miesiące

Dzięki temu, że notesy Devangari mają papier o odpowiednio wysokiej gramaturze, możesz zrealizować swoje artystyczne potrzeby. W moim notesie 3-letnim postawiłam na kolaże. Zobacz, jak wykonać kolaż w artystycznym dzienniku. Z powodzeniem możesz też namalować obraz farbami (nie tylko akwarelowymi). Pozwól sobie eksperymentować. Możesz zastosować rozmaite techniki artystyczne wraz z upływem czasu – nie musisz już teraz, na początku, przygotowywać wszystkich stron tytułowych. 

Dziennik kilkuletni rozkładówka.

Ozdobiłam stronę wprowadzającą luty kolażem. Ale kto wie... Może przy kolejnych miesiącach pobawię się innymi technikami? :)



Mam nadzieję, że tak samo jak mnie, spodobał Ci się pomysł prowadzenia trzyletniego pamiętnika. :) Z czasem na pewno zauważysz, że dzięki uporządkowanym zapiskom masz dostęp do ulotnych wspomnień, które w innym przypadku mogłyby zostać zapomniane. Za jakiś czas uśmiechniesz się do swoich przeżyć. Może zobaczysz swój rozwój, lub dostrzeżesz pewne analogie i rutyny, w które nieświadomie wpadasz. 

Jeszcze raz bardzo dziękuję dziewczynom, które do mnie napisały i podzieliły się tym zastosowaniem notesu. Zawsze jest mi bardzo miło, gdy do mnie piszecie. Wzajemna inspiracja i feedback dodają mi skrzydeł do pracy! Napisz koniecznie, jak Ty korzystasz z moich notesów. Może wymyśliłaś genialne zastosowanie, które mi nie wpadło do głowy. Podzielmy się nim ze światem! :) 

 


Agnieszka Cichecka to twórczyni marki Devangari Art.
Podobał Ci się mój artykuł? Wesprzyj moją działalność i udostępnij poniższą grafikę (wraz z linkiem do artykułu) w swoim ulubionym medium społecznościowym np. Pinterest czy Instagramie. To nic nie kosztuje, a dla mnie to nieoceniona pomoc w dalszym rozwoju mojej marki. :) 

 

Dziennik 3-letni pamiętnik w Bullet Journal

Blog chmura tagów
Newsletter Zapisz się na newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, promocjach i darmowe materiały.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl