Darmowa dostawa od 199zł | Wysyłka codziennie pon-pt
Art Journal - jak krok po kroku wykonać kolaż w artystycznym dzienniku 0
162.jpg
Art Journal - jak krok po kroku wykonać kolaż w artystycznym dzienniku 01

 

Jeśli zastanawiasz się czym dokładnie jest Art Journal - odsyłam Cię do mojego poprzedniego artykułu, który wyjaśnia o co chodzi z tym artystycznym dziennikiem.

W tym artykule pokażę Ci krok po kroku jak przygotowuję jedną ze swoich kolażowych rozkładówek w art journalu. Tak naprawdę technikę kolażu możesz wykorzystać również w Bullet Journalu lub po prostu w szkicowniku. :)

 

Materiały

Do moich kolaży najczęściej wykorzystuję stare gazety oraz fragmenty papierów pakowych. Czasem zdarza mi się również użyć washi tape czy naklejki. Z reguły po kilku miesiącach mam mały stosik czasopism, które nie są mi już do niczego potrzebne. Dlatego przeglądam je i wycinam z nich interesujące mnie artykuły lub ładne zdjęcia czy napisy. Te ostatnie mogą mi posłużyć jako ozdoby do Bullet Journal lub ciekawe kompozycje w Art Journalu. Oprócz tego warto zaopatrzyć się w dobre nożyczki oraz klej. Może on być z tubki, w sztyfcie lub też w taśmie (mój ulubiony). Mój art journal tworzę w notesie w kropki (który ułatwia mi dodawanie w nim napisów) w rozmiarze M - model to Sunset Galaxy.

 

Art Journal - jak krok po kroku wykonać kolaż w artystycznym dzienniku 02

 

 

Temat

Jeśli nie wiesz od czego zacząć, a każdy wycinek wydaje Ci się z innej parafii, rozłóż je obok siebie na stole czy biurku i zacznij szukać podobieństw. Może to być podobna kolorystyka (3-4 kolory) lub tematyka np. rośliny, morze, podróże, wnętrza etc. Mój wzrok przykuł motyw nadmorski - zdjęcia wody oraz wnętrz i dodatków marynistycznych, podróżniczych. 

 

Art Journal - jak krok po kroku wykonać kolaż w artystycznym dzienniku 03

 

 

Kompozycja

Ok! Mamy już wybrane zdjęcia i wycinki z gazet i co teraz? Ja na początku układam "na sucho" te wszystkie fragmenty obok siebie w różnych konfiguracjach. Czasami pomysł pojawia się od razu, innym razem kombinuję tak dobre 15 minut. 

 

Art Journal - jak krok po kroku wykonać kolaż w artystycznym dzienniku 04

 

Zawsze w trakcie takiego układania robię kolejną selekcję i nie wykorzystuję wszystkich zebranych elementów. Zostawiam trochę przestrzeni między nimi. Często w tej przestrzeni dodaję swoje rysunki, napisy lub wklejam np. papier pakowy czy taśmę washi o czym za chwilę opowiem Ci bardziej szczegółowo.

 

Art Journal - jak krok po kroku wykonać kolaż w artystycznym dzienniku 05

 

Poszukiwania kompozycji zaczynam często albo od środka strony albo od krawędzi. W prezentowanej rozkładówce zaczęłam od największego zdjęcia i umieściłam je właśnie blisko prawej górnej krawędzi. Następnie dodałam u dołu wycinek podłużny z muszelkami, które przypominały mi taśmę washi. Kolejne, nieco mniejsze elementy przesuwałam kilkukrotnie znajdując najlepszy układ i odległość między nimi. Jako, że zdjęcia po prawej stronie były ciemniejsze a te po lewej znacznie jaśniejsze, postanowiłam połączyć je pośrednim kolorem - jasnym brązem papieru pakowego. Odcień ten komponował się z niebem i wodą niczym piasek na plaży, a jednocześnie łączył się z tonacją ciemniejszych brązów mebli na drugiej stronie. Przy okazji beżowo-brązowe tło ładniej wybiło na pierwszy plan błękity niż biała kartka notesu. Po prawej stronie dla odmiany zastosowałam bardzo szeroką taśmę washi w tym samym kolorze co papier pakowy, ale z motywem map. 

 

Wskazówka 1 - tworzenie kilku warstw z papierów i wycinków dodaje kompozycji trójwymiarowości. Warto zastosować inny rodzaj papieru niż ten znajdujący się w notesie.

 

Art Journal - jak krok po kroku wykonać kolaż w artystycznym dzienniku 06Wskazówka 2 - dla ciekawszego efektu proste brzegi zdjęć wydzieram po kawałeczku palcami tworząc nieregularną krawędź 

 

Art Journal - jak krok po kroku wykonać kolaż w artystycznym dzienniku 07

 

Gdy kompozycja w miarę mi się podoba i spełnia moje wyżej opisane warunki: ma kilka planów, spójną gamę kolorystyczną, miejsce zaplanowanę na moją twórczość (rysunki, cytat, notatki), przechodzę do najmniejszych wyciętych elementów, które traktuję jak dodatkowe "smaczki". Dodaję je na wierzch wszystkich elementów tworząc kolejny plan. 

 

Art Journal - jak krok po kroku wykonać kolaż w artystycznym dzienniku 08

 

Na sam koniec, gdy wszystko jest już przyklejone, zastanawiam się nad tym jakie drobne doodle, rysuneczki czy cytat pasowałyby do całości. Nie są one konieczne, ale ja zawsze lubię dodać coś od siebie. :) Ołówkiem szkicuję napis i sprawdzam czy zmieści mi się w przeznaczonym do tego miejscu, następnie ścieram go aby nie był mocno widoczny pod brush penem. Gdy napis jest już gotowy ozdabiam puste przestrzenie - najczęściej gwiazdkami lub kółeczkami, które pasują do większości elementów. W tym konkretnym przypadku pasowały mi także ze względu na teleskop. I voilà!

 

Art Journal - jak krok po kroku wykonać kolaż w artystycznym dzienniku 09


Mam nadzieję, że zainspiruję Cię tym do eksperymentowania i stworzenia własnych mini dzieł sztuki na łamach Twojego notesu. :)


 

 


Art Journal - jak krok po kroku wykonać kolaż w artystycznym dzienniku 10
Inne posty o art journal

 

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter Zapisz się na newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, promocjach i darmowe materiały.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Blog chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl