W tej wyjątkowej sytuacji, ale też w każdej innej, która niesie ze sobą dużo niepokoju, oprócz dbania o zdrowie fizyczne warto pomyśleć także o zdrowiu psychicznym. W związku z tym na tyle, na ile jest to możliwe, postaraj się wprowadzić chociaż jedną aktywność offline dla "przewietrzenia" umysłu - bez wychodzenia z domu.
1. Kaligrafia
Lettering, brush lettering, hand lettering, kaligrafia nowoczesna, kaligrafia pędzelkowa - są to określenia na jedną z najpopularniejszych obecnie form dekoracyjnego pisania przy użyciu pisaka o nazwie "brush pen". Kaligrafia nową świetność otrzymała po części dzięki systemowi Bullet Journal, w którym często lettering jest formą pięknego pisania nagłówków.
W tym filmie znajdziesz kilka przykładów z użyciem właśnie brush penów :)
Końcówki brush penów w zależności od producenta mogą być twardsze lub miększe, krótkie, średniej długości lub długie przypominające pędzle malarskie.
Niezależnie od Twojego stopnia zaawansowania, na pewno znajdziesz coś dla siebie! W tym artykule omawiam różnice między brush penami, natomiast w tym polecam konkretne pisaki dla początkujących adeptów kaligrafii. Sprawdzone przeze mnie i polecane brush peny znajdziesz oczywiście w moim sklepie - dla Twojej wygody wprowadziłam kategorie w zależności od stopnia zaawansowania użytkownika.
Jeśli jesteś na początku swojej przygody z brush letteringiem, zapoznaj się z moim e-bookiem - zebrałam w nim wszystkie informacje, które przydadzą Ci się na początku Twojej kaligraficznej drogi. Z kolei gdy chcesz doskonalić swój kaligraficzny warsztat polecam tematyczne arkusze do samodzielnego wydruku - w każdym z nich znajdziesz słowa związane z danym zagadnieniem (np. Zima lub Miłość) w jednym, dwóch lub trzech krojach pisma.
E-book przeprowadzi Cię przed teorię, wyjaśni z czego składają się litery, jak korzystać ze specjalnej liniatury w zeszytach, jak trzymać brush pena i do czego on właściwie służy.
Następnie zeszyt (miętowy) z gotowymi ćwiczeniami pokaże Ci, jak stopniowo ćwiczyć kaligrafię pędzelkową - od ćwiczeń wprowadzających, przez alfabet, po tworzenie słów przydatnych na co dzień.
Z kolei zeszyt (granatowy) ze specjalną liniaturą pionową i poziomą, umożliwi dalszą praktykę liternictwa niezależnie od wielkości końcówek brush pena.
W obu zeszytach znajdziesz papier specjalnie wybrany do kaligrafii. Jego wysoka gramatura (aż 170-190 g!) sprawia, że pisaki nie przebijają na drugą stronę i kaligrafowanie jest niezwykle przyjemne i satysfakcjonujące.
Jeśli jeszcze nie jesteś przekonana do tej formy liternictwa, zachęcam Cię do zapisu do kreatywnego newslettera Devangari - uzyskasz dostęp do darmowych szablonów do ćwiczeń. Dodatkowo, co jakiś czas wyślę Ci e-mail z gotowymi kartami do druku, które również pomogą Ci w rozwijaniu kaligraficznej pasji. Zapraszam!
2. Bullet Journal / Art Journal
Bullet Journal to połączenie kalendarza, dziennika i planera w jednym. Tak naprawdę może być wszystkim czym zapragniesz - to Ty dostosowujesz go do swoich potrzeb. Więcej na ten temat napisała w tym artykule: Bullet Journal - jak zacząć prowadzić i co jest w środku?.
Może być Twoim prywatnym centrum dowodzenia, w którym rozplanujesz duże projekty biznesowe, jak i notesem do spisania myśli wszelakich, które nie dają Ci spokoju a jednocześnie nie chcesz o nich zapomnieć (po ang. nazwane jako "braindump"). Bullet Journal bazuje na dość minimalistycznym wyznaczeniu sobie pewnego schematu oznaczania zadań, najlepiej w postaci kropek (ang. bullets - stąd nazwa) i pewnej hierarchii notatek, niemniej przez ostatnie lata mocno ewoluował w stronę artystyczną zamieniając się niekiedy w Art Journal - w miejsce do kreatywnego planowania połączonego z tworzeniem. Bezpieczną przystań dla tych wszystkich z nas, którym brakuje artystycznych zajęć na co dzień, zachowując przy tym praktyczność klasycznego kalendarza.
Ze względu na swą wszechstronność wiele osób wykorzystuje do Art / Bullet Journala notesy z kartkami w kropki. W moim sklepie znajdziesz szeroki wybór notesów z doskonałej jakości papierem w kropki. Taka niestandardowa liniatura ułatwia równe pisanie słów czy rysowanie tabelek, a przy tym jest mniej zauważalna od kratki. Okładki wszystkich notesów Devangari powstały na bazie moich obrazów. Która z nich rezonuje z Tobą najbardziej i którą zechcesz zaprosić do swojej codzienności?
Więcej informacji o Bullet Journal i Art Journal znajdziesz w tych artykułach:
- Co to jest Bullet Journal - analogowa rewolucja w cyfrowym świecie?
- Bullet Journal - jak zacząć prowadzić i co jest w środku?
- Habit tracker w Bullet Journalu - co to jest i jak go zrobić?
- Kolekcje długoterminowe w Bullet Journal
- Art Journal - co to jest?
- Art Journal - jak zacząć?
- Art Journal - jak krok po kroku wykonać kolaż w artystycznym dzienniku
- Art Journal - inspiracje i pomocne materiały
3. Doodlowanie
Pewnie zastanawiasz się teraz, o co mi dokładnie chodzi? To spolszczenie angielskiego "doodle" oznacza nic innego jak bazgroły!
Tak! Daj sobie pozwolenie na bazgrolenie, na błędy i na rysowanie esów-floresów i mazanie po marginesach! Pamiętasz, jak kiedyś podczas nudnych lekcji albo długiej rozmowy telefonicznej rysowałaś różne dziwne kształty, szlaczki na kartce czy marginesie zeszytu? To właśnie są doodle. :)
Naukowcy udowodnili, że takie rysowanie "bez ładu i składu" przyczynia się do poprawy pracy mózgu oraz ma zbawienny wpływ na poziom stresu. Słowem jest to najprostsze i najtańsze remedium na nasze stresy. Możesz też posiłkować się inspiracjami i gotowymi przykładami jak tworzyć powtarzalne wzory tzw. zentangle. Zajrzyj do mojej tablicy inspiracji na Pinterest.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule - Doodlowanie - czyli dlaczego warto bazgrolić?
4. Rysowanie / Malowanie
Naucz się czegoś nowego! Kwarantanna to idealny moment, aby zacząć nowe hobby, na które nigdy nie było czasu. Choć i bez kwarantanny warto mieć coś, co po prostu sprawia nam radość. Porzuć oczekiwania i surowego krytyka, skup się na samym procesie malowania czy rysowania. Nie myśl o tym, co mówiły nauczycielki ze szkoły i absolutnie nie porównuj się z innymi artystkami. Jedyną osobą, do której możesz się porównywać jesteś Ty sama z przeszłości. Porównywanie z innymi zazwyczaj działa demotywująco, a każda artystka zaczynała od małych kroków i regularnych ćwiczeń. I do tego właśnie Cię zachęcam :)
W moim sklepie znajdziesz notesy, które mają na tyle gruby papier, że możesz pokusić się o malowanie w nich akwarelami lub rysowanie kredkami akwarelowymi. Są też doskonałe do rysunków cienkopisami czy brush penami. Sprawdź również, jakie farby mam w swojej ofercie. W kreatywnym wyzwaniu #tuszitam, czyli polskim odpowiedniku #inktober podpowiadam, jak szukać tematów do prac. :)
5. Dziennik wdzięczności
Zacznij spisywać pozytywne rzeczy - tak dla równowagi od panującej sytuacji. Wiele badań wskazuje, że to na czym skupiamy swoją największą uwagę, przekłada się na nasze samopoczucie, ale również i odporność organizmu! Zadbaj o siebie, napisz dzisiaj choć jedną rzecz za którą jesteś wdzięczna. Choćby to był dach nad głową czy telefon, z którego czytasz ten. ❤
W tym artykule więcej przeczytasz o praktykowaniu wdzięczności: Dlaczego warto być wdzięcznym?
Podobał Ci się mój artykuł? Wesprzyj moją działalność i udostępnij poniższą grafikę (wraz z linkiem do artykułu) w swoim ulubionym medium społecznościowym np. Pinterest czy Instagramie. To nic nie kosztuje, a dla mnie to nieoceniona pomoc w dalszym rozwoju mojej marki. :)