DEVANGARI
Darmowa dostawa od 199zł ✦ Wysyłka w 24h
Style w brush letteringu - 3 najpopularniejsze kroje pisma
Style w brush letteringu - 3 najpopularniejsze kroje pisma

Możesz godzinami oglądać w sieci filmy, na których ludzie ozdabiają napisy brush letteringowe? Zachwycasz się zawijasami albo "skaczącymi" w górę i w dół literami? Dzisiaj wyjaśnię, czym różnią się między sobą najpopularniejsze kroje pisma wykorzystywane w kaligrafii pędzelkowej i podpowiem, jak możesz je ćwiczyć. 

 

Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z brush letteringiem - zajrzyj koniecznie do mojego sklepu. Znajdziesz tam szeroki wybór brush penów idealnych dla osób stawiających swoje pierwsze kaligraficzne kreski. Bardziej zaawansowani adepci kaligrafii pędzelkowej mogą z kolei wybrać brush peny z dłuższymi i bardziej miękkimi pędzelkami

Styl podstawowy - basic brush lettering

Jest to najpopularniejszy krój pisma brush letteringowego. Opiera się on na stawianiu prostych liter wzdłuż prowadzących linii - bazowej (podstawowej) oraz górnej. Linia środkowa pomiędzy nimi wyznacza wysokość małych liter. Oczywiście litery są kreślone wg najważniejszej zasady brush letteringu: pisząc kreskę w dół - pogrubiamy linię (czyli dociskamy brush pen), kreska w górę piszemy cienko.

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z brush letteringiem polecam zacząć właśnie od stylu podstawowego. Do nauki możesz wykorzystać  workbook z ćwiczeniami podstawowymi z mojego sklepu :)

 

Porównanie brush lettering, bounce lettering, flourishing.

 

Styl “skaczący” - bounce lettering

Określenie Bounce Lettering (ang.) to nic innego jak “tańczące” czy też “skaczące” na różnych poziomach litery. Technika ta przede wszystkim dodaje dynamiki naszym napisom poprzez pozorne zrywanie z pisaniem liter w miejscach wyznaczonych liniami - wychodzimy poza linię bazową, górną czy środkową. Napisałam “pozornie”, ponieważ gdy poddamy takie tańczące słowa analizie, to możemy zauważyć zasady, dzięki którym pismo pozostaje nadal czytelne i harmonijne. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w moim e-booku o Bounce Letteringu lub Workbooku z zeszytem ćwiczeń. Zachęcam Cię do poznania tego kroju pisma po opanowaniu stylu podstawowego w brush letteringu.

 

Kaligrafia pędzelkowa flourishing

 

Styl ozdobny flourishing - flourish lettering

Flourishing - (ang.) jest to określenie, które oznacza technikę w kaligrafii pędzelkowej polegającą na dodaniu ozdobników, zawijasów do liter. Elementy te, jak sama nazwa wskazuje, służą upiększeniu i sprawiają, że słowa czy całe zdania wyglądają bardziej elegancko. W języku polskim można też spotkać się z nazwą "floratura".

Flourish lettering jest dość zaawansowaną techniką. Polecam ją osobom marzącym o napisaniu swoich zaproszeń ślubnych, pięknych winietek czy kartek z życzeniami. A przede wszystkim tym, którzy mają wyćwiczony krój podstawowy do perfekcji! Tak, że w środku nocy, po przebudzeniu, wykaligrafują dowolny cytat z pogrubieniami w odpowiednich miejscach. :)

Nie zaszkodzi również najpierw opanować styl bounce lettering, bo dzięki niemu łatwiej będzie porzucić nawyk trzymania się linii prowadzących (bazowej, środkowej, górnej). :)

Ale wracając do tematu! Podstawowe zasady i wskazówki w dodawaniu ozdobników i zawijasów do napisów to baaardzo obszerny i złożony temat. Zawijasy mogą pojawiać się w kilku miejscach każdej małej i dużej litery, a dodatkowo także mogą być od siebie zależne i tworzyć większe kompozycje. Brzmi skomplikowanie? Dla mnie też takie było! Nikt o tym w Polsce nie mówił i nie pisał, więc rozgryzienie całej metodologii zajęło mi sporo czasu. Zanim odkryłam, jak powinno się prawidłowo flourishingować popełniłam masę błędów, a wystarczyło… rozbić wszystko na czynniki pierwsze! :) Chcąc pomóc innym adeptom kaligrafii pędzelkowej i dzielić się moją pasją stworzyłam obszerną “ściągawkę”, z której dowiesz się, jak używać ozdobników. Mowa o zeszytach ćwiczeń do flourishingu - zachęcam do zapoznania się z e-bookiem Flourish Lettering oraz workbookiem z ćwiczeniami i treściami merytorycznymi (ma aż 160 stron!)

 

Style w brush letteringu - 3 najpopularniejsze kroje pisma 3

 

Jak ćwiczyć style w letteringu?

Reasumując - zaczynamy naukę od stylu podstawowego, trzymania się linii oraz zasad, tylko po to, by… je złamać. :)

Tak, tak! Aby umiejętnie skakać literami na prawo i lewo (a w zasadzie w górę i w dół :)) oraz tworzyć nieszablonowe zawijasy, najpierw poświęć chwilę aby być mistrzem alfabetu podstawowego. Łączenie bounce letteringu oraz flourish letteringu czy dodawanie do nich kolejnych technik również jest możliwe! Zachęcam się gorąco do eksperymentowania :)

A może niecierpliwisz się i chcesz ćwiczyć wszystko na raz? Lub szukasz inspiracji do nowych napisów? Świetnie się składa. Stworzyłam tematyczne zestawy szablonów do kaligrafii. Dzięki nim słowa związane z wiosną i zimą możesz tworzyć we wszystkich trzech krojach pisma! A jeśli chcesz stworzyć piękne zaproszenia - sprawdź arkusz Imiona - zawarłam w nim aż 235 imion w dwóch wersjach pisma. Testuj do woli i sama oceń, jaki styl kaligrafii pędzelkowej daje Ci najwięcej satysfakcji. 

To jednak jeszcze nie wszystko! Wspomniałam już, że moją misją jest popularyzacja kaligrafii pędzelkowej. Dlatego wszystkie osoby zapisane do  kreatywnego newslettera Devangari dostają dostęp do bazy darmowych materiałów, które z pewnością przydadzą się w opanowaniu pięknej sztuki brush letteringu. Co więcej, co jakiś czas wysyłam darmowe materiały elektroniczne, dzięki którym możesz ćwiczyć swoje umiejętności kaligraficzne. Dołącz do mojej listy adresowej! 

 

Jeśli czujesz, że brush lettering to coś dla Ciebie - weź udział w kursie "Brush lettering od podstaw". Kreska po kresce poprowadzę Cię przez fascynujący świat kaligrafii i nauczę tworzyć zachwycające napisy. Kurs jest dostępny tutaj: brushlettering.pl. 


Devangari Art - O mnie - kaligrafia nowoczesna brush lettering
Podobał Ci się mój artykuł? Wesprzyj moją działalność i udostępnij poniższą grafikę (wraz z linkiem do artykułu) w swoim ulubionym medium społecznościowym np. Pinterest czy Instagramie. To nic nie kosztuje, a dla mnie to nieoceniona pomoc w dalszym rozwoju mojej marki. :) 
Brush lettering, bounce lettering, flourishing to style kaligrafii pędzelkowej  

Blog chmura tagów
Newsletter Zapisz się na newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, promocjach i darmowe materiały.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl