Darmowa dostawa od 199zł | Wysyłka codziennie pon-pt
Style w brush letteringu - 3 najpopularniejsze kroje pisma 0
184.jpg

Możesz godzinami oglądać w sieci filmy, na których ludzie ozdabiają napisy brush letteringowe? Zachwycasz się zawijasami albo "skaczącymi" w górę i w dół literami? Dzisiaj wyjaśnię czym różnią się między sobą najpopularniejsze kroje pisma w brush letteringu. 

Styl podstawowy - basic brush lettering

Jest to najpopularniejszy krój pisma brush letteringowego. Opiera się on na stawianiu prostych liter wzdłuż prowadzących linii - bazowej (podstawowej) oraz górnej. Linia środkowa pomiędzy nimi wyznacza wysokość małych liter. Oczywiście litery są kreślone wg najważniejszej zasady brush letteringu - kreska w dół pogrubiamy linię (dociskamy brush pen), kreska w górę piszemy cienko.

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z brush letteringiem polecam zacząć właśnie od stylu podstawowego. Do nauki możesz wykorzystać np. workbook z ćwiczeniami podstawowymi z mojego sklepu :)

 

Style w brush letteringu - 3 najpopularniejsze kroje pisma 1

 

Styl “skaczący” - bounce lettering

Określenie Bounce Lettering (ang.) to nic innego jak “tańczące” czy też “skaczące” na różnych poziomach litery. Technika ta przede wszystkim dodaje dynamiki naszym napisom poprzez pozorne zrywanie z pisaniem liter w miejscach wyznaczonych liniami - wychodzimy poza linię bazową, górną czy środkową. Napisałam “pozornie”, ponieważ gdy poddamy takie tańczące słowa analizie, to możemy zauważyć zasady dzięki którym pismo pozostaje nadal czytelne i harmonijne. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w moim e-booku o Bounce Letteringu lub Workbooku z zeszytem ćwiczeń. Zachęcam Cię do poznania tego kroju pisma po opanowaniu stylu podstawowego w brush letteringu.

 

 

Styl ozdobny flourishing - flourish lettering

Flourishing - (ang.) jest to określenie, które oznacza technikę w Brush Letteringu polegającą na dodaniu ozdobników, zawijasów do liter. Elementy te, jak sama nazwa wskazuje, służą upiększeniu i często dodaniu bardziej eleganckiego efektu słowom czy zdaniom. W języku polskim czasami stosuje się także określenie "floratura".

Flourish lettering jest dość zaawansowaną techniką. Polecam ją osobom marzącym o napisaniu swoich zaproszeń ślubnych, pięknych winietek czy kartek z życzeniami. A przede wszystkim tym, którzy mają wyćwiczony krój podstawowy do perfekcji! Tak, że w środku nocy, po przebudzeniu, wykaligrafują dowolny cytat z pogrubieniami w odpowiednich miejscach. ;)

Nie zaszkodzi również najpierw opanować styl bounce lettering, bo dzięki niemu łatwiej będzie porzucić nawyk trzymania się linii prowadzących (bazowej, środkowej, górnej). :)

Ale wracając do tematu! Podstawowe zasady i wskazówki w dodawaniu ozdobników i zawijasów do napisów są baaardzo obszerną tematyką. Zawijasy mogą pojawiać się w kilku miejscach każdej litery małej i dużej, a dodatkowo także mogą być od siebie zależne i tworzyć większe kompozycje. Brzmi skomplikowanie? Dla mnie też takie było! Nikt o tym w Polsce nie mówił i nie pisał, więc rozgryzienie całej metodologii zajęło mi sporo czasu. Zanim odkryłam jak powinno się flourishingować prawidłowo popełniłam masę błędów, a wystarczyło… rozbić wszystko na czynniki pierwsze! :) W myśl tej zasady wyszła mi z tego całkiem obszerna “ściągawka” do używania ozdobników, którą udostępniłam także dla Ciebie w formie e-booka Flourish Lettering lub workbooka z ćwiczeniami i treściami merytorycznymi (ma aż 160 stron! )

 

Style w brush letteringu - 3 najpopularniejsze kroje pisma 3

 

Style w brush letteringu

Reasumując - zaczynamy naukę od stylu podstawowego, trzymania się linii oraz zasad, tylko po to, by… je złamać. :)

Tak, tak! Aby umiejętnie skakać literami na prawo i lewo (a w zasadzie w górę i w dół ;)) oraz tworzyć nieszablonowe zawijasy, najpierw poświęć chwilę aby być mistrzem alfabetu podstawowego. Łączenie bounce letteringu oraz flourish letteringu czy dodawanie do nich kolejnych technik również jest możliwe! Zachęcam się gorąco do eksperymentowania :)

 


O mnie - kaligrafia nowoczesna brush lettering
Brush lettering - inne posty

  

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter Zapisz się na newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, promocjach i darmowe materiały.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Blog chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl