
Początek roku to moment, który wielu z nas inspiruje do zmian i podejmowania nowych wyzwań. Czy też właśnie teraz postanawiasz rozpocząć nowe hobby, jeść zdrowiej lub regularnie uprawiać sport? Czasem jednak trudno jest wymyślić postanowienia, które będą realistyczne, ale też zmieniające nasze życie na lepsze. We wcześniejszym wpisie opowiedziałam Ci o tym, dlaczego zapisane postanowienia mają większą szansę na realizację.
W tym artykule zebrałam dla Ciebie 10 konkretnych i łatwych do realizacji pomysłów, które mogą stać się częścią Twojej noworocznej listy postanowień.
1. Znajdź czas na codzienną chwilę refleksji
Znajdź codziennie kilka minut na zatrzymanie się i zastanowienie nad swoim dniem. Może to być czas spędzony z filiżanką herbaty, w ciszy lub przy dźwiękach ulubionej muzyki. Notes może być Twoim sprzymierzeńcem – zapisuj myśli, emocje czy to, za co jesteś wdzięczna. Taki nawyk pozwoli Ci lepiej zrozumieć siebie i swoje potrzeby, a także ułatwi rozpoznanie, co naprawdę przynosi Ci radość.
2. Świadomie planuj tydzień
Regularne planowanie tygodnia to świetny sposób na zwiększenie produktywności i zmniejszenie stresu. Wybierz planer, który Ci odpowiada, i zapisz w nim najważniejsze zadania. Pamiętaj, aby zostawić przestrzeń na spontaniczne wydarzenia oraz chwilę odpoczynku. Dzięki temu nie tylko poczujesz kontrolę nad czasem, ale też nauczysz się lepiej zarządzać swoimi priorytetami.
Tygodniowe planery do druku pomogą Ci zapanować nad zadaniami.
Zadbaj o to, by w swoich planach uwzględnić czas na realizację Twojego hobby i odpoczynek. Choć spontaniczność może wydawać się kusząca, zauważyłam, że o wiele częściej jestem w pracowni, gdy wpiszę to do kalendarza. W ten sposób pokazuję (również samej sobie), że traktuję moje plany serio. Więcej przeczytasz o tym we wpisie "Jak zaplanować dzień, gdy nie mam czasu planować".
3. Korzystaj z okazji, by odkrywać nowości
Wprowadź do swojego życia zasadę odkrywania czegoś nowego co miesiąc. Może to być coś prostego, jak nowy przepis na ciasto czekoladowe, albo bardziej wymagające, jak nauka brush letteringu. Nowe doświadczenia wzbogacają naszą codzienność, otwierają oczy na różnorodność i pomagają znaleźć radość w drobiazgach.
Naucz się brush letteringu od podstaw.
Każda nowa aktywność to świetny trening dla Twojego mózgu. Pozwól sobie próbować nowości bez napięcia i dążenia do efektu. Załóż w Bullet Journalu tabelkę, w której będziesz zapisywać, czego nowego spróbowałaś w danym miesiącu. Na koniec roku powstanie wspaniała lista.
4. Ogranicz rozpraszacze
Ograniczanie nadmiaru rzeczy w otoczeniu może przynieść nie tylko porządek, ale też mentalny spokój. Zacznij od małych kroków: uporządkuj biurko, przejrzyj kosmetyki lub ubrania w szafie. Każdy niepotrzebny przedmiot, którego się pozbędziesz, to krok ku bardziej harmonijnej przestrzeni. Mniej znaczy więcej – więcej miejsca na Twoje pasje i pomysły.
Artystyczny chaos tylko pozornie wspomaga kreatywność. Tak naprawdę zmusza nas do podejmowania nieustannych decyzji, za co się zabrać. Jeśli na Twoim biurku masz kalendarz, ulubione figurki, notes, kolorowankę i ulubione pisaki, skupienie się na pracy może być trudniejsze, niż gdy biurko będzie puste. Jeśli zadbasz o porządek w miejscu, gdzie pracujesz, mobilizacja do działania będzie prostsza, ponieważ nie będziesz narażona na szereg pokus. We wpisie "Jak rozbudzić kreatywność? 7 sposobów na pobudzenie kreatywności" jeden ze sposobów to właśnie zredukowanie liczby podejmowanych decyzji.
5. Zadbaj o zdrowie, pielęgnację i aktywność fizyczną z dziennikiem nawyków
Czy wiesz, że potrzeba około 66 dni, by zbudować nawyk? Dlatego nie wystarczy tygodniowy zryw, gdy działasz niesiona na skrzydłach motywacji.
Przygotuj prosty habit tracker, w którym będziesz na bieżąco zaznaczać realizację zadania. Wizualizacja postępów w dzienniku nawyków sprawia, że Twoje cele wydają się bardziej osiągalne. To psychologiczna sztuczka, sprawiająca, że tworzenie zdrowych nawyków jest prostsze, gdy je monitorujemy. Notowanie, ile wody wypiłaś, ile kroków zrobiłaś, albo jakie posiłki jadłaś w ciągu dnia, pomoże Ci utrzymać samodyscyplinę. Koniecznie zajrzyj do wpisu o znaczeniu motywacji i samodyscypliny w budowaniu nawyków. (Spoiler: motywacja jest przereklamowana).
Twój habit tracker może być minimalistyczny lub bardziej rozbudowany - ważne, byś z nim pracowała.
6. Rozwijaj kreatywność
Znajdź czas na twórcze zajęcia, które sprawiają Ci przyjemność. To może być cokolwiek: malowanie akwarelami, tworzenie kolaży, kolorowanie czy szydełkowanie. Nie myśl o tym, że działasz po coś. Nie zastanawiaj się, czy uda Ci się zmonetyzować Twoją twórczość. Nie o to w tym chodzi. Pozwól sobie na czysty relaks, bez presji produktywności. Przeczytaj artykuł o wspierających i niewspierających przekonaniach, które wpływają na Twoją kreatywność. Przekonasz się, że możesz zapanować nad ograniczającymi przekonaniami, by w nieskrępowany sposób wyrażać siebie przez twórczość.
7. Naucz się czegoś nowego, np. języka obcego
Rozwijanie nowych kompetencji to świetne postanowienie noworoczne. Rozwój internetu daje nam niemal nieograniczony dostęp do wiedzy. Skorzystaj z tego i zainwestuj w siebie. Przypomnij sobie, czego chciałaś się nauczyć w przeszłości, ale z różnych powodów nie mogłaś. Kto wie, może znajdziesz darmowy kurs wpisujący się w Twoje zainteresowania.
8. Cel na nowy rok: Mniej ekranów, więcej papieru
Czy wiesz, ile czasu spędzasz codziennie przed ekranem? Najpierw przed "tym złym ekranem", czyli w pracy. Potem przed "tym dla przyjemności", czyli telefonem z social mediami i telewizorem przy wieczornym seansie serialu. Razem zbierze się pewnie sporo godzin, prawda?
Ogranicz czas przed ekranami na rzecz analogowej kreatywności.
Ograniczenie czasu przed ekranami to nie tylko sposób na zmniejszenie zmęczenia oczu. To też poprawa samopoczucia, skupienia i uregulowanie rytmu dobowego. Zamiast przeglądać media społecznościowe, spróbuj zapisać swoje przemyślenia lub marzenia w papierowym notatniku. Pisanie ręczne, np. pisanie intuicyjne, pomaga uporządkować myśli i wprowadza do życia więcej spokoju.
Nie wiesz, o czym pisać w notesie? Dołącz do darmowego wyzwania 21 dni do autorefleksji. Codziennie otrzymasz pytanie do autorefleksji i krótkie wprowadzenie do poruszanego tematu. Zapisz odpowiedź w swoim notesie. To wyzwanie może być początkiem świetnej journalingowej przygody.
9. Zacznij od małych kroków, wdrażaj mikro przyjemności
Codzienne małe przyjemności mogą znacząco poprawić jakość życia. Może to być wieczorny rytuał z ulubioną książką, świeca o pięknym zapachu czy poranny spacer. Kluczem jest świadome zauważanie tych chwil i cieszenie się nimi bez pośpiechu. Więcej pomysłów na proste przyjemności, które możesz wdrażać każdego dnia, znajdziesz we wpisie "Self-care w Bullet Journal, kreatywny sposób na dbanie o siebie".
10. Stawiaj na relacje
Dobre relacje z innymi ludźmi to fundament szczęśliwego życia. Postanów sobie, że zadbasz o regularne spotkania z rodziną i przyjaciółmi. Zapisuj w planerze daty, kiedy chcesz zadzwonić do kogoś bliskiego, wysłać kartkę z życzeniami lub umówić się na kawę. Nawet drobne gesty, jak wiadomość z pytaniem o samopoczucie, budują więź i wzmacniają relacje.
Postanowienia noworoczne
Postanowienia noworoczne nie muszą być trudne do realizacji ani przytłaczające. Kluczem do sukcesu jest wybór tych, które naprawdę rezonują z Twoimi potrzebami i codziennym życiem. Niezależnie od tego, czy chcesz zadbać o swoje zdrowie, relacje, kreatywność, czy po prostu znaleźć chwilę dla siebie – każdy z tych pomysłów może stać się małym krokiem ku lepszemu samopoczuciu i spełnieniu. Pamiętaj, że nawet drobne zmiany mają znaczenie. Chwyć za planner, zapisz swoje postanowienia i pozwól, by ten rok stał się początkiem czegoś wyjątkowego!

Podobał Ci się mój artykuł? Wesprzyj moją działalność i udostępnij poniższą grafikę (wraz z linkiem do artykułu) w swoim ulubionym medium społecznościowym np. Pinterest czy Instagramie. To nic nie kosztuje, a dla mnie to nieoceniona pomoc w dalszym rozwoju mojej marki. :)