DEVANGARI
Darmowa dostawa od 199zł ✦ Wysyłka 24h ✦ info@devangari-art.pl
Jak malować akwarelami? Poradnik techniki akwareli dla początkujących
Jak malować akwarelami? Poradnik techniki akwareli dla początkujących

Akwarele to jedno z moich ulubionych mediów malarskich. Uwielbiam ich lekkość, transparentność i niemal nieograniczone możliwości tworzenia subtelnych przejść i delikatnych efektów. Akwarele pozwalają cudownie eksperymentować z kolorami i fakturami. Na pierwszy rzut oka może to się wydawać trudne... Ale zapewniam Cię! Wystarczy, że poznasz kilka technik, a przy odrobinie cierpliwości stworzysz coś pięknego.

Przeczytaj poradnik, a nabierzesz chęci, by spróbować swoich sił w malarstwie akwarelowym!

Czego potrzebujesz, by zacząć malować akwarelami?

Aby malować akwarelami, naprawdę nie potrzebujesz wiele. Wystarczą Ci farby, pędzel i odpowiedni papier. Co jest najważniejsze? Uważam, że papier. Więc jeśli zastanawiasz się, na czym nie warto oszczędzać – postaw na papier.

Papier do akwareli

Jaki papier jest dobry do akwareli? Wybór odpowiedniego papieru to kluczowy element. To właśnie dobry papier pozwala farbie tworzyć fantazyjne wzory. Papier musi być chłonny, w końcu akwarele to technika wodna. Najlepsze efekty uzyskasz na papierze o gramaturze powyżej 200 g/m2.

Wybierając papier, możesz spotkać się z określeniami cold press i hot press. Co one znaczą?

  • cold press to papier zimnotłoczony, poznasz go po chropowatej, widocznej gołym okiem fakturze
  • hot press to papier tłoczony na gorąco, charakteryzuje się gładką powierzchnią (jak papier do ksero)

Osobiście wolę papier cold press. I tego typu papier znajdziesz w szkicownikach Devangari Wildflower Whispers z nowej kolekcji Fairyland. W moich szkicownikach postawiłam na papier o gramaturze 250 g/m2.

 

farby wodne technika mokre na mokre

Wybierz dobry papier do akwareli i patrz, jak łączą się kolory. 

 

Farby – akwarele w kostce czy w tubkach?

Ilustracje do tego wpisu namalowałam farbami Prima Marketing w kostkach. Niestety, obecnie ciężko je kupić w Polsce. Jeśli szukasz dobrej alternatywy, polecam polską markę Szmal (kostki) oraz klasyczne Winsor & Newton (kostki lub tubki).

Dla początkujących świetnym wyborem są farby ze średniej półki cenowej. Jeśli dopiero zaczynasz, nie inwestuj w te najdroższe. Możesz wybrać gotowy zestaw kolorów lub samodzielnie skomponować swoją paletę. Na start wystarczą trzy kolory podstawowe w tonacji ciepłej i zimnej. Taki zestaw pozwoli Ci samodzielnie mieszać różne odcienie. Możesz też po prostu wybrać kilka kolorów, które lubisz najbardziej.

Akwarele to farby wodne, dlatego wymagają rozrobienia z wodą na palecie – nie nakłada się ich bezpośrednio z kostki lub tubki. Zestawy akwareli są często dostępne w metalowych puszkach, które służą jednocześnie jako palety.

Pamiętaj, że nie musisz dokładnie czyścić palety po każdym malowaniu. Jasne, możesz to zrobić, jeśli chcesz pracować na świeżych kolorach. Ale czasem ciekawy efekt uzyskasz, dodając nową farbę do wyschniętego na palecie koloru. Gdy odkryjesz piękny odcień, pozostaw go do wyschnięcia – przy kolejnym malowaniu wystarczy dodać wodę, by znów go użyć. Farby akwarelowe można w ten sposób ponownie reaktywować - czy to na palecie, czy odpowiednim papierze.

 

akwarele w kostkach

Farby akwarelowe są dostępne w kostkach i tubkach.

 

Pędzle do akwareli

Zacznij od dwóch pędzli: większego, okrągłego i mniejszego. Z czasem zobaczysz, jakich jeszcze potrzebujesz, by malować to, co chcesz.

Na początku nie musisz inwestować w drogie pędzle. Wybierz tańsze modele, których ceny zaczynają się od kilku czy kilkunastu złotych za sztukę. A górna granica... cóż... jest wysoko :)

Moim zdaniem pędzle są tym elementem, na którym spokojnie możesz zaoszczędzić. Zwłaszcza na początku przygody z akwarelami.

Co jeszcze warto mieć pod ręką?

  • Paletę do mieszania barw – nie musisz mieć profesjonalnej palety. Bardzo dobrze sprawdzają się pokrywki od większych metalowych puszek albo talerze ceramiczne.
  • Słoiczek z czystą wodą – do mycia pędzli (pro tip: warto rozważyć 2 naczynia z wodą - jedno do czyszczenia pędzla z farby a drugie do nabierania w 100% czystej wody)
  • Papierowy ręcznik – osuszysz nim nadmiar wody z pędzla lub papieru. Choć zachęcam Cię, byś z tym zaczekała. Woda sama wyschnie na papierze, tworząc ciekawe wzory.

 

podstawy akwareli

Podstawy akwareli.

 

Jak malować akwarelami? Przegląd podstawowych technik krok po kroku

Pokażę Ci teraz podstawowe techniki malowania akwarelami.

Zasadniczo możemy je podzielić na dwie grupy: mokre na mokre i mokre na suche. Domyślasz się już, skąd wzięły się te nazwy?

Technika mokre na mokre

Technika mokre na mokre (wet on wet) polega na nakładaniu farby na zwilżony papier. Dzięki temu farba może swobodnie rozlewać się po powierzchni, tworząc płynne przejścia i rozmyte efekty. Farba aplikowana na mokrą powierzchnię (od wody lub innej farby) ma znacznie większą swobodę, co sprawia, że powstają dynamiczne efekty, których nie uzyskasz w inny sposób. Technika mokre na mokre to doskonały sposób na ćwiczenie cierpliwości oraz zrozumienia, jak farba reaguje na wodę.

Technika mokre na suche

Z kolei technika mokre na suche (wet on dry) opiera się na tym, że farbę nakładamy na suchy papier. Można malować na czystym papierze lub na obszarach pokrytych wyschniętą farbą. Akwarele dają wspaniałe możliwości tworzenia wielowarstwowych obrazów z prześwitującymi kolorami. W technice wet on dry masz większą kontrolę nad przejściami kolorów i możesz uzyskać ostrzejsze krawędzie i wyraźne linie. To szczególnie przydatne, gdy malujesz detale i formy geometryczne.

Techniki akwareli w praktyce – jak to działa?

Spójrz na krótką ściągawkę z technik malowania akwarelami. Przygotowałam ją w szkicowniku Devangari, aby pokazać Ci, czym w praktyce różni się wet-on-wet i wet-on-dry.

Zacznijmy od początku :)

 

wet-on-dry akwarele

Podstawowa technika akwareli wet-on-wet.

 

1 – wet-on-wet: kwadrat namalowany wodą + krople intensywnej farby (z małą ilością wody). Zwróć uwagę, jak zmienia się nasycenie koloru, im bliżej środka, tym farba jest mocniej napigmentowana.

2 – wet-on-wet: kwadrat namalowany wodą + linie słabo rozcieńczonej farby. Widzisz, jak rozchodzi się farba? Nie ma ostrych krawędzi.

3 – wet-on-wet: kwadrat namalowany wodą + mocno rozwodniona farba na obrzeżach. Powstał efekt delikatnego, świetlistego gradientu.

4 – wet-on-wet: kwadrat namalowany wodą + 2 kolory (niebieski od góry, zielony od dołu). Farby łączą się, tworząc subtelne przejście

5 i 6 – wet-on-wet: kwadrat namalowany farbą + krople wody. W kwadracie 5. wybrałam ciemniejszą farbę niż w 6. I zanim farba wyschła, dodałam krople wody. Spójrz – na podkładzie z ciemnej farby mocniej widać wędrującą wodę. Porównaj te kwadraty z 1. i 2. Jak widzisz, uzyskasz różny efekt w zależności od kolejności: woda na podkład z farby lub farba na podkład z wody.

7 i 8 – wet-on-wet: to samo, co powyżej, ale teraz wybrałam dwa kontrastujące kolory farby i kolor jaśniejszy z ciemniejszym

9 – farba + sól: Tak! Taki efekt, przypominający zamarzanie, powstaje, gdy mokrą farbę posypiesz solą i zostawisz do wyschnięcia

10 – wet-on-wet: Dolną część kwadratu pomalowałam z dużą ilością wody, a górną prawie bez wody. To zaskakujące, ale w tym kwadracie użyłam tylko jednego koloru farby.

Przechodzimy do techniki mokre na suche.

 

technika malowania akwarelami

Przykłady malowania wet-on-wet, wet-on-dry i z użyciem płynu maskującego.

 

11 – wet-on-dry: na wyschniętej jaśniejszej farbie namalowałam ciemniejsze listki. W ten sposób uzyskałam wyraźne kształty i ostre krawędzie linii. Jeśli malujesz na podkładzie z innej farby, zwróć uwagę, by zaczynać malować akwarelami od jaśniejszych kolorów, a ciemniejszymi malować w kolejnej warstwie. Gdy zaczniesz od ciemnych, jasnych nie będzie widać.

12 i 13 – wet-on-dry: ciemniejsze kropki malowane na wyschniętej bazie farby lub suchym papierze

14 – wet-on-wet: kwadrat namalowany wodą + kropki. Porównaj to z 12 i 13. We wcześniejszych rysunkach wyraźnie widać odznaczające się krawędzie, a tutaj linie są bardziej organiczne i trudniejsze do jednoznacznego zaznaczenia.

Efekty specjalne

15 i 16 – Zastanawiasz się, jak udało mi się namalować takie gwiazdki? Jak myślisz, czy użyłam malutkiego pędzelka i malowałam, patrząc na kartkę przez lupę? Nie! Użyłam płynu maskującego (masking fluid). Po prostu pokryłam płynem fragmenty strony, które miały zostać niezamalowane. Być może kojarzysz to ze szkoły – podobny efekt uzyskiwało się przez rysowanie świecą po kartce, fragmenty z woskiem nie pokrywały się farbą.

17 i 18 – to przykłady efektów, jakie możesz osiągnąć, malując kilka warstw. 17 to wet-on-dry, przyjrzyj się, a zobaczysz wyraźne krawędzie kolejnych warstw farby. 18 to wet-on-wet, kolejne warstwy farby z dużą ilością wody dodawałam po częściowym przyschnięciu wcześniejszych warstw. Przyjrzyj się okładkom notesów w kropki Pastel Galaxy i Sunset Galaxy. Tworząc te obrazy, korzystałam z tych technik.

 

wet-on-wet mokre na mokre akwarele

Technika mokre na mokre jest świetna do ciekawego łączenia farb.

 

Dodatkowe przybory

Taśma typu washi-tape

Zastanawiasz się, jak namalowałam takie równe kwadraty i prostokąty? To bardzo proste! Użyłam taśmy typu washi-tape i nakleiłam ją tak, by podzieliła stronę na proste pola. Gdy obrazki wyschły, delikatnie odkleiłam taśmę. I gotowe!

Wskazówka: Czasami taśmy mają bardzo mocny klej, przez który mogą porwać kartkę. Aby tego uniknąć, warto "stępić" taśmę. Wystarczy, że przykleisz ją 1-2 razy do koszulki lub spodni. Taśma złapie trochę kłaczków i będzie delikatniejsza dla kartki.

 

taśma maskująca

Taśma maskująca pomoże Ci zachować równe krawędzie Twoich obrazów.

 

Płyn maskujący (masking fluid)

Jasne, płyn maskujący to nie must-have, gdy chcesz malować akwarelami. Ale nie ukrywam, że bardzo się przydaje i otwiera nowe możliwości.

Jak działa płyn maskujący?

Pamiętasz ze szkolnych lekcji plastyki rysowanie świecą po kartce i potem zamalowywanie strony akwarelami (np. zimą, przy malowaniu śnieżynek)? Miejsca pokryte woskiem nie łapały farby. Płyn maskujący działa tak samo, ale jest dużo wygodniejszy. Możesz go precyzyjniej aplikować. A gdy farba wyschnie, bez trudu zdrapiesz zaschnięty płyn.

Możesz kupić płyn w słoiczku i malować pędzelkiem. Uważaj tylko, by przypadkiem nie wybrać do tego zadania swojego najlepszego pędzla! Płyn maskujący zaschnie jak guma i zniszczy Twój pędzel. Ja korzystam z pisaka z płynem maskującym. Takie markery występują z różnymi grubościami końcówek.

Akwarele dla początkujących – podsumowanie

Jak widzisz, akwarele to technika malarska pełna lekkości i transparentności. Malując akwarelami możesz tworzyć wyjątkowe efekty kolorystyczne i teksturalne. Aby zacząć malować akwarelami potrzebujesz: odpowiedniego papieru, farb i pędzli. Inne przydatne narzędzia do płyn maskujący i taśmy washi.

Podstawowe techniki to mokre na mokre (wet on wet) i mokre na suche (wet on dry). Malując warstwami, zaczynaj od jaśniejszej i na niej dodawaj kolejną, ciemniejszą. Gdy zaczniesz od ciemnej, jasna farba będzie niewidoczna. Eksperymentuj z akwarelami. Obserwuj zachowanie farby i sprawdzaj, co się stanie gdy... Możliwości są nieograniczone!

Ćwicz swoje umiejętności i maluj akwarelami w szkicownikach Devangari Arctic Symphony, a przede wszystkim: baw się dobrze!

Blog chmura tagów
Newsletter Zapisz się na newsletter
Zostaw swój e-mail, aby dowiedzieć się więcej o journalingu i kaligrafii oraz uzyskać 10% zniżkę na pierwsze zakupy
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Bestsellery
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl