Dlaczego warto kolorować?
Osobiście jako dziecko bardzo lubiłam taką formę spędzania czasu. Rysując czy kolorując potrafiłam zapomnieć o całym świecie dookoła mnie. Jak się okazuje, nie bez powodu. Badania udowodniły dobroczynny wpływ kolorowania na nasz stan psychiczny, niezależnie od naszego wieku. Podczas tej czynności, skupiamy się na tym co widzimy i robimy przed sobą. Wpisuje się to w aktualny nurt "tu i teraz", uważnej obecności (ang. mindfulness). Tego typu proste czynności i artystyczne działania, przyczyniają się do pobudzenia relaksacyjnych fal mózgowych, przez co mózg może uspokoić się z natłoku codziennych informacji. Kolorowanie i doodlanie można porównać do medytacji. Jest to szczególnie korzystne dla osób chorych na depresję, bezsenność czy stany niepokoju. Oczywiście, jeśli Twój stan Cię niepokoi - idź do lekarza. Kolorowanie, medytacja lub sport nie zastąpią pomocy medycznej.
Kolorowanie nie wymaga od nas szczególnych umiejętności. Nikt nie okrzyczy nas za wyjście poza linie czy nie odzwierciedlenie prawdziwych kolorów liści, kwiatów, samochodu etc. No chyba, że nasz wewnętrzny krytyk ; ) Warto zostawić go jednak daleko i dać się ponieść chwili, ponieważ satysfakcja z całej pokolorowanej grafiki jest niebywała.
Co możesz kolorować?
Na początek nie musisz wydawać pieniędzy na profesjonalne kredki, flamastry czy bestsellerowe kolorowanki. Wystarczy znaleźć czarno-białą grafikę do samodzielnego wydruku lub użyć pocztówek dołączonych do zamówień ze sklepu Devangari Art. Później możesz je wkleić do swojego Bullet Journala. Pokoloruj lub nawet pomaluj ją tym, co masz w domu i przekonaj się, czy taka forma Ci odpowiada. Zastanów się, jak się czułaś przed i po tej czynności. Jeśli Twój nastrój znacząco się poprawił, to znak że warto zgłębić temat. : )
Użyte w filmie i zdjęciu:
- flamastry Crayola
- pudełko od zestawu Devangari Art
- notes w kropki Art Deco
- różowy brush pen Tombow Dual ABT
Zapisz się do kreatywnego Newslettera Devangari. Co jakiś czas napiszę do Ciebie i podpowiem, jak możesz zaprosić twórczość do swojej codzienności.