DEVANGARI
Darmowa dostawa od 199zł ✦ Wysyłka w 24h
Asortyment Moje zakupy
 • Sklep

 • Notesy

 • Planery

 • Kaligrafia

 • Piśmiennicze

 • Prod. cyfrowe

 • % SALE

 • Nowości

 • Blog

 • Kontakt

 • Doodlowanie - czyli dlaczego warto bazgrolić?
  Doodle w bullet journalu.

   

   

  Jeśli pamiętacie, tak jak ja, czasy bez internetu to z pewnością możecie wymienić masę szalonych pomysłów, zabaw i aktywności, w których braliście wtedy udział. Z pewnością na strychu, w domach rodziców czy otchłani wspomnień, możecie znaleźć Wasze rysunki, ręcznie wykonane zabawki, czy inne proste przedmioty, które nabierały wartości pod wpływem naszej wyobraźni. Jednak dorastając zaczęliśmy postrzegać świat nieco inaczej, a rodzina, szkoła czy znajomi mniej lub bardziej dobitnie uświadomili nam jak te prace odbiegają od rzeczywistości (czy raczej fotorealizmu)...

  Pewnie zaskoczę Was jeśli powiem, że każdy z nas rodzi się Twórcą i każdy z nas potrafi rysować niezależnie od tego czy posiada talent czy też nie. Każdy ma swój indywidualny styl, ale zaledwie ułamek ma odwagę by go odkryć. Każdy przecież obawia się krytyki, choć zazwyczaj największym naszym wrogiem jesteśmy my sami i nasze przekonania. Myślę, że nie skłamię jeśli powiem, iż 9/10 osób bazgroliło na marginesach zeszytów szkolnych czy akademickich oraz podczas dłuższych rozmów telefonicznych i dobrze się przy tym bawiło. Dlaczego więc nie robimy tego na co dzień z pełną premedytacją i świadomością?

   

  Zaczęliśmy wstydzić się, wypierać swoją kreatywną naturę, odsuwać ją na dalszy plan... Aż całkiem o niej zapomnieliśmy. Zamiast tego pojawiło się bezrefleksyjnie powtarzane hasło: "ale ja nie umiem". A czy spróbowałaś? :)

   

  Szkicowanik od Devangari Art, widok miesiąca w Bullet Journal

   

   

  Dlaczego warto bazgrolić?

  Badania dowodzą, że doodlowanie (czyli proste intuicyjne rysunki) ma dobroczynny wpływ na nasze życie. Co więcej, może stanowić także rodzaj terapii!

  Arteterapia jest formą poszukiwania, porządkowania myśli i zrozumienia własnych emocji poprzez kreatywne działania - czyli np. rysowanie. Aby z niej korzystać nie musisz mieć specjalnych zdolności artystycznych. Od walorów estetycznych istotniejsza jest podróż wgłąb samego siebie i pobudzenie swojej wyobraźni. 

  Swobodne, intuicyjne kreślenie znaków na papierze może odblokować głęboko skrywane wspomnienia i uczucia, które są poza słowami oraz pędem codziennego życia. Dzięki temu poznajemy lepiej siebie, przebywamy w chwili obecnej, doświadczamy, relaksujemy i łatwiej nam zapanować nam nad frustracją. Idealnie wpisuje się to zatem w nurt mindfulness i może stanowić rodzaj medytacji. 

   

  Zalety doodlowania - rysowania intuicyjnego

   

  Od czego zacząć?

  Wystarczy zwykła kartka papieru lub notes i dowolny przyrząd rysunkowy (cienkopis, pióro, brush pen). Zacznij od prostych kształtów, które każdy potrafi wykonać np. linii, koła czy kropki, później spróbuj łączyć je ze sobą powtarzając poprzednie ruchy lub wykonując je naprzemiennie. Nie ma znaczenia w którym miejscu kartki zaczniesz rysować. Nie zastanawiaj się co powstanie z tego rysunku i nie zrażaj się jeśli wydaje Ci się, że robisz coś źle. Każda technika jest dobra, każda kreska jest elementem większej całości, nawet jeśli teraz tego nie widzisz. 

  Doodle w notesie w kropki

  Nie zrażaj się, skup się na samym procesie rysowania i daj się ponieść swojej podświadomości! :)

   


   

  Agnieszka Cichecka to twórczyni marki Devangari Art.

   

   

  Blog chmura tagów
  Newsletter Zapisz się na newsletter
  Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, promocjach i darmowe materiały.
  Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
  do góry
  Sklep jest w trybie podglądu
  Pokaż pełną wersję strony
  Sklep internetowy Shoper.pl