Ryder Carroll - twórca systemu Bullet Journal - opracował pewną strukturę organizowania treści w notesie w kropki. Organizacja ta była na tyle efektywna i prosta, że spodobała się jego znajomym, a później i innym osobom na całym świecie, które miały okazję zapoznać się z jego blogiem i filmami.
STRONA TYTUŁOWA
To strona lub strony, które dzielą lata, miesiące, tygodnie czy też konkretne działy (kolekcje) w Twoim notesie. Może pełnić funkcję ozdobną i narzucać pewien motyw przewodni na kolejne strony Bullet Journala.
Przy ozdabianiu strony tytułowej możesz skorzystać z kaligrafii pędzelkowej. Specjalnie w tym celu stworzyłam arkusze ćwiczeń do brush letteringu "Bullet Journal" do druku. Znajdziesz w nich słowa związane z prowadzeniem BuJo. Zapisz się też do kreatywnego newslettera Devangari - otrzymasz dostęp do darmowej bazy materiałów, w tym do arkuszy z kaligraficznymi wprawkami oraz do szablonów doodli, które wykorzystasz w swoim Bullet Journalu.
KEY (KLUCZ)
Zbiór oznaczeń, punktów, czy też kropek (ang. bullet), które pozwolą Ci w łatwy i przejrzysty sposób uporządkować: zadania, wydarzenia, spotkania, notatki czy też inne elementy np. e-maile, telefony, pogodę. Wybierz taki sposób oznaczania, który będzie dla Ciebie najbardziej intuicyjny.
Przykładowo:
. kropka może oznaczać zadanie
> strzałka w prawą stronę - przesunięcie zadania na kolejny dzień lub tydzień
< strzałka w lewą stronę - przesunięcie zadania do "Future Log"
- notatka
! ważne wydarzenie/zadanie
INDEX
To nic innego jak spis treści Twojego notesu. Jeśli będziesz numerować kolejne strony i wpisywać w indeksie tytuły stron/działów razem z numeracją, gwarantuję, że z łatwością odnajdziesz potrzebne informacje.
FUTURE LOG
W tym miejscu zapisz zadania na przyszłość. Mogą mieć konkretną lub orientacyjną datę np. kwiecień 2020 r., ale nie muszą. To od Ciebie zależy czy umieścisz tutaj dalekie plany i cele na kolejne lata, czy może potraktujesz to jako spis spraw do wykonania w najbliższym kwartale czy półroczu (mieszczącym się w Twoim notesie w kropki).
MONTHLY LOG (WIDOK MIESIĄCA)
Podgląd miesiąca w formie klasycznej tabelki lub pionowej listy z numerami dni. Zapisz tutaj ważne wydarzenia, spotkania, urodziny lub powtarzające się zadania - a o niczym nie zapomnisz.
WEEKLY LOG (WIDOK TYGODNIA, TYGODNIÓWKA)
Podgląd tygodnia. Może być on zaprojektowany na wiele sposobów - wszystko zależy od Ciebie, Twojej kreatywności i czasu, jaki chcesz na to poświęcić. Przykładowo po jednej stronie możesz rozpisać zadania bez sztywnych terminów, a po drugiej zadania na konkretny dzień tygodnia. Możesz też narysować tabelkę z boku strony, następnie umieścić w niej wyłącznie spotkania i wydarzenia z danego dnia,a całą resztę strony poświęcić na dniówki. Przekonasz się sama, ile frajdy można mieć z tworzenia tygodniówek w swoim BuJo.
DAILY LOG (WIDOK DZIENNY, DNIÓWKI)
Podgląd dnia. To właśnie tu codziennie planujesz i wpisujesz zadania. Możesz powiązać go z tygodniówką lub prowadzić dzień po dniu - sprawdź, który system bardziej Ci odpowiada. Dniówki bywają kłopotliwe, jeśli lubisz w ciągu dnia dokładać sobie tak dużo zadań, że nie nadążasz z ich realizacją. Ale i na to jest rada w systemie Bullet Journal. Wówczas, zgodnie z systemem oznaczeń (kluczem), przenieś niezrealizowane zadania i przepisz je pod kolejnym dniem... I tak aż do skutku. ;)
Osobiście rzadko korzystam z dniówek. Przydają mi się w zasadzie tylko wtedy, gdy w ciągu dnia mam bardzo dużo drobnych spraw do wykonania. W układzie tygodniowym wprowadzałyby one chaos lub zabrakłoby na nie miejsca.
TRACKER (ŚLEDZIK NAWYKÓW)
Tracker może przybierać różne formy - od prostej tabelki, przez finezyjne rysunki do pokolorowania. Tak jak większość estetycznych aspektów BuJo - zależy to tylko od Ciebie i Twoich preferencji. Możesz śledzić swoje nawyki, samopoczucie, ilość snu w formie miesięcznej lub tygodniowej. Dzięki temu łatwo można ustalisz, kiedy ostatni raz ćwiczyłaś, rysowałaś, czy nałożyłaś sobie maseczkę na twarz. Tracker może pomóc Ci w wyrobieniu nowych nawyków (zaznaczanie, że wykonałaś zadanie jest motywujące) lub w bardziej wnikliwej analizie dotychczasowych. Podpowiem, że kropkopisy idealnie sprawdzają się do zaznaczania wykonanych zadań. Przeczytaj więcej o habit trackerze.
COLLECTIONS (KOLEKCJE, LISTY)
Kolekcje w Bullet Journalu to działy tematyczne, dzięki którym możesz uporządkować swoje pomysły lub plany. Możesz stworzyć listę książek do przeczytania, filmów i seriali do obejrzenia, tematów do poruszenia na blogu czy pomysłów na prezenty świąteczne. Zajrzyj do wpisu, w którym zebrałam garść inspiracji do list w Bujo.
Kolekcje to świetny sposób na zebranie przydatnych informacji w jednym miejscu - możesz zrobić listę pisaków, brush penów lub kredek, z których często korzystasz - na pewno łatwiej odnajdziesz poszukiwany odcień.
Tak jak widzisz, kolekcje i listy mogą być cykliczne, krótkoterminowe, ale również długoterminowe do których sukcesywnie będziemy dopisywać kolejne pozycje.
Wskazówka: Jeśli masz dużo kolekcji długoterminowych, to warto rozważyć założenie na nie osobnego zeszytu w kropki. Nie ma sensu przepisywać długich list za każdym razem, gdy rozpoczniesz nowy notes. Jeśli jednak są to listy tylko na kolejne miesiące jak np. rozpiska interesujących seriali - możesz spisać je na końcu Bullet Journala (od tyłu), tak by szybko móc je odnaleźć i nie zgubiły się w codziennych sprawach.
PODSUMOWANIE
Bullet Journal jest elastycznym systemem planowania. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z BuJo, spróbuj prowadzić go zgodnie z powyższymi kategoriami. Z czasem zaobserwujesz, które elementy są dla Ciebie wartościowe - i je zostawisz, a które się u Ciebie nie sprawdzają - odrzucisz. Jeśli chodzi o moje osobiste doświadczenia, to po kilku miesiącach przestałam korzystać z trackerów miesięcznych i klucza z indeksem. Zauważyłam, że wcale do nich nie zaglądam, czyli nie są mi potrzebne. :)
Podobał Ci się mój artykuł? Wesprzyj moją działalność i udostępnij poniższą grafikę (wraz z linkiem do artykułu) w swoim ulubionym medium społecznościowym np. Pinterest czy Instagramie. To nic nie kosztuje, a dla mnie to nieoceniona pomoc w dalszym rozwoju mojej marki. :)