Darmowa dostawa od 199zł | Wysyłka codziennie pon-pt
Bullet Journal - jak zacząć prowadzić i co jest w środku? 0
96.jpg

Ryder Carroll - twórca systemu Bullet Journal - założył sobie pewną strukturę organizowania treści w notesie w kropki. Organizacja ta była tak efektywna i prosta, że spodobała się jego znajomym, a później i innym osobom na całym świecie, które miały okazję obejrzeć blog oraz filmy tego autora.

W dzisiejszym artykule opiszę jak prowadzić Bullet Journal i od czego warto zacząć - choć musisz pamiętać, że nie są to pozycje obowiązkowe! Bullet Journal to w skrócie - zbiór elementów, wybranych indywidualnie przez Ciebie, które pomogą Ci "ogarnąć życie".

 

STRONA TYTUŁOWA

Strona lub strony, które dzielą lata, miesiące, tygodnie czy też konkretne działy (kolekcje) w Twoim notesie. Może pełnić funkcję ozdobną i narzucać pewien motyw przewodni na kolejne strony Bullet Journala.

 

 

KEY (KLUCZ)

Zbiór oznaczeń, punktów, czy też kropek (ang. bullet), które pozwolą Ci w łatwy i przejrzysty sposób uporządkować: zadania, wydarzenia, spotkania, notatki czy też inne elementy np. e-maile, telefony, pogodę. Ważne aby wybrać taki sposób oznaczania, który będzie dla nas najbardziej intuicyjny. 

Przykładowo: 

. kropka może oznaczać zadanie

> strzałka w prawą stronę - przesunięcie zadania na kolejny dzień lub tydzień

< strzałka w lewą stronę - przesunięcie zadania do "Future Log"

- notatka

! ważne wydarzenie/zadanie

INDEX

Jest to nic innego jak spis treści Twojego notesu. Oznaczając kolejne strony numerami i wpisując w indexie tytuły wraz z numeracją, z łatwością odnajdziesz potrzebne informacje z danego okresu czasu. 

 

 

FUTURE LOG

W tym miejscu zapisz zadania na przyszłość. Mogą mieć konkretną lub orientacyjną datę np. kwiecień 2020r., ale nie muszą. To od Ciebie zależy czy umieścisz tutaj dalekie plany i cele na kolejne lata, czy może potraktujesz to jako spis spraw do wykonania w najbliższym kwartale czy półroczu (mieszczącym się w Twoim notesie w kropki). 

 

MONTHLY LOG (WIDOK MIESIĄCA)

Podgląd miesiąca w formie klasycznej tabelki lub pionowej listy z numerami dni. Tutaj umieszczamy ważne dla nas wydarzenia, spotkania, urodziny lub powtarzające się zadania.

 

WEEKLY LOG (WIDOK TYGODNIA, TYGODNIÓWKA)

Podgląd tygodnia. Może być on zaprojektowany na kilka sposobów np. po jednej stronie mogą być rozpisane zadania bez konkretnych terminów, a po drugiej zadania na konkretny dzień tygodnia. Albo mini tabelka z boku strony, w której umieszczamy tylko spotkania i wydarzenia danego dnia, podczas gdy reszta strony jest poświęcona na dniówki. 

 

DAILY LOG (WIDOK DZIENNY, DNIÓWKI)

Podgląd dnia. Służy to codziennego planowania i wypisywania zadań. Można powiązać go z tygodniówką lub prowadzić dzień po dniu. Dniówki bywają kłopotliwe jeśli lubisz sobie dokładać bardzo dużo zadań w ciągu dnia, które niekoniecznie będziesz w stanie wykonać tego dnia. Wówczas zgodnie z systemem oznaczeń (kluczem), niezrealizowane zadania przenosimy i przepisujemy pod kolejnym dniem. I tak do skutku aż je wykonamy. Ja osobiście rzadko korzystam z dniówek. W zasadzie tylko wtedy, gdy w ciagu dnia mam bardzo dużo drobnych spraw do wykonania, które w układzie tygodniowym wprowadzałyby chaos lub zabrakło by na nie miejsca.

 

 

TRACKER (ŚLEDZIK NAWYKÓW)

Tracker może przybierać różne formy - od prostej tabelki, przez finezyjne rysunki do pokolorowania. Możemy śledzik nasze nawyki czy nastroje w formie miesięcznej lub tygodniowej. Dzięki temu łatwo można ustalić kiedy ostatni raz ćwiczyliśmy, rysowaliśmy, czy wykonaliśmy maseczkę na twarz. Tracker może pomóc nam w wyrobieniu nowych nawyków lub bardziej wnikliwej analizie dotychczasowych. 

 

COLLECTIONS (KOLEKCJE, LISTY)

 Kolekcje w Bullet Journalu to działy tematyczne, które porządkują nasze pomysły oraz plany. Możemy w nich zapisać np. książki do przeczytania, filmy do obejrzenia, listę tematów na bloga, listę pomysłów na prezenty świąteczne itd. Mogą też być zbiorem przydatnych informacji w 1 miejscu jak np. test kolorów pisaków czy kredek, z których często korzystamy. Tak jak widzisz, kolekcje mogą być cykliczne, krótkoterminowe, ale również długoterminowe do których sukcesywnie będziemy dopisywać kolejne informacje. 

Wskazówka: Jeśli masz dużo kolekcji długoterminowych, to warto rozważyć założenie na nie osobnego zeszytu w kropki. Nie ma sensu przepisywać długich list za każdym razem gdy rozpoczniesz nowy notes. Jeśli jednak są to listy tylko na kolejne miesiące jak np. rozpiska interesujących seriali - możesz spisać je na końcu Bullet Journala (od tyłu), tak by szybko móc je odnaleźć i nie zgubiły się w codziennych sprawunkach.

 

PODSUMOWANIE

Bullet Journal jest elastycznym systemem planowania. Dlatego warto rozpocząć prowadzenie go wraz z powyższymi kategoriami, a z czasem modyfikować je pod siebie i odrzucać jeśli się nie sprawdzają. Ja osobiście po kilku miesiącach przestałam korzystać z trackerów miesięcznych, czy też klucza i indexu. Nie zaglądałam do nich i nie były mi po prostu potrzebne. :) 

 

 


 

Bullet Journal - jak zacząć prowadzić i co jest w środku?

 


Inne posty o Bullet Journal

  

 

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter Zapisz się na newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, promocjach i darmowe materiały.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Blog chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl