Jednym z moich ulubionych sposobów dekorowania notatnika jest kolaż. To bardzo prosta technika, która pozwala na olbrzymią kreatywność. W tekście "Art Journal - jak krok po kroku wykonać kolaż w artystycznym dzienniku" opisywałam, od czego zacząć i jak zrobić kolaż w notesie. Zajrzyj do niego! W tym wpisie pokażę Ci, jak wykorzystać elementy kolażu i scrapbookingu, aby spersonalizować i ozdobić Twój notes. Opowiem Ci o sprawdzonych źródłach materiałów do wklejania do Bullet Journala lub pamiętnika. Jestem ciekawa, czy Ty też, widząc oryginalną ilustrację w gazecie, od razu wiesz, do jakich zapisków by pasowała.
Kolaż i scrapbooking — co to jest?
Kolaż to technika artystyczna polegająca na łączeniu różnych elementów w zaskakującą całość. Do wykonania kolażu możesz użyć wycinków z gazet, zdjęć, ilustracji, fragmentów tekstów, kolorowych kawałków papieru. Słowem — wszystkiego, co z dowolnego powodu Cię zainteresuje.
Scrapbooking to z kolei tworzenie albumów lub notatników, w których oprócz notatek, umieszczamy zdjęcia, bilety, lub dowolne inne pamiątki. Technika ta idealnie sprawdza się przy prowadzeniu pamiętnika.
Dlaczego o tym piszę? Bullet Journal w doskonały sposób łączy w sobie planer z codziennymi zapiskami oraz elastyczny pamiętnik. To notes, w którym zmieścisz zarówno zawodowe zadania, jak i wspomnienia z ostatniego weekendowego wyjazdu. Dlatego jeśli chcesz zacząć swoją przygodę ze scrapbookingiem, przygotuj kilka stron w swoim notesie, korzystając z tej techniki. Notesy w kropki Devangari przyjmą bez problemu Twoje artystyczne szaleństwa.
Gotowa? To zaczynajmy!
Kolaż z wycinkami z gazet w bullet journalu.
Garść pomysłów: gdzie szukać materiałów na kolaże i do scrapbookingu?
Uwielbiam to uczucie, gdy tworzę coś z niczego i znajduję nieoczywiste zastosowania dla pozornie zwykłych rzeczy. Dlatego na tej liście znajdziesz sporo propozycji na materiały do scrapbookingu i kolaży z drugiej ręki. Zastanowimy się, czy dekorowanie notatnika lub pamiętnika wycinkami i ozdobnymi papierami może być bardziej zero waste.
Oczywiście, zawsze możesz kupić gotowe zestawy specjalnych papierów do scrapbookingu... Ale sprawdź, czy więcej frajdy nie da Ci samodzielne szukanie ciekawych ilustracji i wzorów.
Zanim zaczniesz kupować naklejki, ozdobne papiery i washi tapes, rozejrzyj się dookoła siebie. Poszperaj w szufladach i poszukaj inspiracji wśród tego, co już masz (lub możesz kupić taniej). Proces zbierania materiałów możesz potraktować jako kolejne ćwiczenie kreatywności. Pewnie sama się zdziwisz, ile możliwości daje Ci wykorzystanie tego, co znajdziesz w swoim domu.
- Gazety: Kolorowe czasopisma to prawdziwa kopalnia pięknych ilustracji. Być może Ty też masz w domu szufladę ze starymi magazynami — przejrzyj je w poszukiwaniu inspiracji. A jeśli nie, zajrzyj do księgarni z przecenionymi pozycjami lub outletu. Znajdziesz tam gazety sprzed paru miesięcy często przecenione o ponad połowę.
- Książki: Książki są równie dobrym źródłem kolorowych ilustracji. Oczywiście, nie niszcz książek, które są dla Ciebie ważne. Ale może rozejrzyj się, czy w lokalnej bibliotece nie jest organizowana wyprzedaż wycofywanych tytułów. Czasem można na nich kupić przewodniki turystyczne lub albumy za kilka złotych. Wskazówki zawarte w takich przewodnikach mogą być już przeterminowane, ale obrazki świetnie nadadzą się do kreatywnych kolaży.
- Stare książki z antykwariatów — Jeśli lubisz styl vintage, nie szukaj papieru stylizowanego na stare pożółkłe książki. Zamiast tego wybierz się do antykwariatu. Strony książek możesz wykorzystać jako tło do ilustracji lub tabelek. Czy wiesz, że obrazy widoczne na okładkach zeszytów Vintage Poem i Forgotten Letters powstały właśnie na kartkach ze starej książki, kupionej w antykwariacie? Nie bój się kreatywnie wykorzystywać starych książek.
Obrazy na okładkach notesów Forgotten Letters i Vintage Poem namalowałam na kartkach starej książki.
- Papiery ozdobne (i nie tylko) - Papier do pakowania prezentów bardzo dobrze nadaje się do scrapbookingu. Pamiętaj, że nie potrzebujesz dużych fragmentów, aby udekorować notes. Dlatego nie kupuj specjalnie dużej rolki papieru ozdobnego. Wykorzystaj to, co już masz. Popuść wodze wyobraźni i przekonaj się, że nawet szary papier pakowy może wyglądać stylowo, jeśli zadbasz o odpowiednie, kontrastujące dodatki.
Spójrz, nawet szary papier może wyglądać ciekawie.
- Zdjęcia podkreślą osobisty charakter Twojego notesu. Często korzystam ze zdjęć na stronach z podsumowaniem roku lub na kartkach travel journala. Drukuję zdjęcia na drukarce mobilnej Xiaomi lub korzystam z mini polaroidów - Instax. Możesz też skorzystać z domowej drukarki.
- Bilety — Wszelkiego rodzaju bilety wstępu, czy komunikacyjne to świetny dodatek do pamiętnika lub travel journala. Masz bilet, na którym narysowana jest mapa okolicy, którą zwiedzałaś? Idealnie! Wklej ją do notesu i pisakiem zaznacz trasę podróży i miejsca, które odwiedziłaś.
- Rysunki i doodle — Własnoręcznie wykonane dekoracje są zawsze mile widziane w notesie. Zobacz, wcale nie musisz tworzyć skomplikowanych arcydzieł, aby ozdobić notes.
- Naklejki, washi tapes — celowo wymieniam je na ostatnim miejscu. To najbardziej oczywiste elementy notesów ozdabianych techniką kolażu lub scrapbookingu. Doskonale rozumiem to, że Twoje serce bije szybciej na widok pięknych naklejek. Mam tak samo. ;) Spróbuj jednak podejść do tematu nieco kreatywniej. Zamiast taśmy washi tapes wytnij odpowiedniej wielkości pasek z gazety lub papieru. A naklejki zastąp ciekawymi ilustracjami. Zapewniam Cię: dzięki temu Twój notes będzie niepowtarzalny. Poza tym: łatwiej jest znaleźć odpowiednią ilustrację lub zdjęcie w gazecie niż naklejkę z takim samym wzorem.
Wklejanie zdjęć to dobry sposób na przygotowanie podsumowania roku.
Notatnik, pamiętnik, a może Bullet Journal — co ozdobić kolażami?
Czujesz, że scrapbooking i tworzenie kolaży w notesie to coś dla Ciebie? Super! Zobacz, do jakich typów zapisków takie dekoracje sprawdzą się najlepiej:
- Travel journal, czyli dziennik podróży to chyba najlepsze miejsce na przechowywanie wszelkiego rodzaju biletów, map i wycinków. Twoje zapiski będą o wiele ciekawsze, gdy obok opisu wrażeń wkleisz charakterystyczne zdjęcia lub ilustracje. Travel journal jest nie tylko fantastyczną pamiątką. Tworząc go, lepiej zapamiętasz, swoją podróż.
- Kolorowe ilustracje możesz wykorzystać do dziennika wdzięczności. Może spróbujesz znaleźć odpowiednie zdjęcie z gazety przedstawiające to, za co jesteś wdzięczna każdego dnia? Takie kreatywne wyzwanie to dobra rozrywka i sposób na relaks.
- Technika kolażu i scrapbookingu przyda się do Bullet Journala. W notesie w kropki możesz stworzyć zarówno duże kolaże na dwie strony lub wkleić pojedyncze inspirujące cytaty lub słowa. Możesz też użyć kolorowych ilustracji lub papieru jako tła do wypisania dat lub przygotowania wyróżniającej się listy.
- Wycinki z gazetek reklamowych, np. księgarni, przydadzą Ci się w reading journalu. Jeśli czytasz wydawnicze nowości i bestsellery, na pewno znajdziesz zdjęcia Twoich lektur. Lista przeczytanych książek w formie wklejonych ilustracji przedstawiających okładkę jest bez wątpienia ciekawsza niż zwykłe wymienienie ich w punktach.
Przygotuj spis przeczytanych książek, wykorzystując ilustracje okładek.
Scrapbooking i kolaże w notesie w praktyce — podsumowanie
Przyznaję, ozdabianie pamiętnika lub dziennika wycinkami z gazet czy zdjęciami zajmuje sporo czasu. Moje codzienne zapiski z planem dnia i zadaniami nie wyglądają już w ten sposób. Są zdecydowanie bardziej minimalistyczne i często ich jedyną dekoracją jest wykaligrafowana data i doodle.
Co innego dzienniki podróży... Uwielbiam tworzyć travel journale w minizeszytach. :) We wpisie "Travel journal - co to jest i jak zrobić dziennik z podróży" opisywałam, jak i dlaczego przygotowuję taki dziennik.
Czemu o tym piszę?
Chcę Ci pokazać, że nie musisz tworzyć kolaży w codziennych notatkach, by cieszyć się tą techniką.
Teraz, gdy już wiesz, co to jest scrapbooking, sprawdź, czy to coś dla Ciebie. Nie porywaj się od razu na stworzenie bardzo dużego albumu. Zacznij od małego projektu — opisania 1 weekendu, np. z wyjściem do kina i spacerem. Daj się wykazać swojej kreatywności i szukaj inspiracji wśród tego, co masz. Zawsze możesz dokupić brakujące materiały i produkty. Ale jestem pewna, że gdy dobrze poszukasz, znajdziesz wiele pięknych grafik i ilustracji, które tylko czekają, by ozdobić strony Twojego notesu. :)
Podobał Ci się mój artykuł? Wesprzyj moją działalność i udostępnij poniższą grafikę (wraz z linkiem do artykułu) w swoim ulubionym medium społecznościowym np. Pinterest czy Instagramie. To nic nie kosztuje, a dla mnie to nieoceniona pomoc w dalszym rozwoju mojej marki. :)