DEVANGARI
Darmowa dostawa od 199zł ✦ Wysyłka 24h ✦ Kontakt: info@devangari-art.pl
Postanowienia – motywacja czy samodyscyplina? Co jest prawdziwym kluczem do sukcesu?
Postanowienia – motywacja czy samodyscyplina? Co jest prawdziwym kluczem do sukcesu?

Czy też tak masz, że wrzesień lub październik traktujesz jak początek nowego rozdziału w życiu? Zauważyłam, że to właśnie jesień bardziej kojarzy mi się z czasem zmian i nowości niż styczeń, gdy zaczyna się nowy rok kalendarzowy.

Początek roku szkolnego i akademickiego to czas, gdy szczególnie chętnie podejmujemy różne postanowienia. Też tak masz? Uczniowie obiecują sobie, że będą bardziej uważać na lekcjach, ich rodzice – że w śniadaniówkach pojawią się zdrowsze przekąski. A może Ty po wakacjach obiecujesz sobie, że znajdziesz czas na regularne treningi? Postanowieniem jest też decyzja o regularnym prowadzeniu dziennika 3-letniego, bullet journala lub dziennika wdzięczności.

W tym wpisie zastanowimy się nad tym, co zrobić, by dotrzymywanie postanowień, czyli obietnic złożonych samym sobie było łatwiejsze. Pokażę Ci, z jakich narzędzi i strategii korzystam na co dzień. Przyjrzymy się też dwóm siłom popychającym nas do działania: motywacji i samodyscyplinie.

Co jest ważniejsze? Samodyscyplina czy motywacja?

A Ty, jak myślisz – co się liczy bardziej?

A może... obie są niezbędne?

Motywacja przydaje się na początku drogi. To właśnie ona pobudza Cię do działania. Jest źródłem inspiracji i emocjonalnego napędu, który sprawia, że chcesz coś osiągnąć lub zmienić. Na początku Twoja motywacja będzie najwyższa. Jeśli Twój cel to nauka kaligrafii, będziesz oglądać inspiracje na Pintereście. A jeśli chcesz zacząć uprawiać sport, będziesz wędrować po internecie w poszukiwaniu najlepszych ćwiczeń i planów treningowych. Świetnie, że to robisz!

Gdy wkręcę się w nowe hobby mam tak samo. :)

Ale czy zauważyłaś, że z czasem to niesamowite nowe działanie zaczyna powszednieć? Już nie ekscytujesz się tak bardzo na myśl o zaplanowanym treningu czy lekcji. Może pojawić się pokusa, żeby odpuścić.
Niestety, to normalne. Nawyk, nad którym chcesz pracować, traci posmak świeżości. Widzisz też, że postępy nie są już tak duże jak dawniej lub wręcz stoisz w miejscu. (Pamiętaj, że największy progres jest widoczny na początku, gdy startujesz od zera, z czasem przyrost umiejętności nie jest już tak spektakularny).

I wtedy pojawia się ona: samodyscyplina.

Samodyscyplina to zdolność do działania nawet wtedy, gdy słabnie motywacja. Dzięki samodyscyplinie nie czekasz, aż poczujesz przypływ chęci, weny czy natchnienia, tylko po prostu – robisz swoje. Samodyscyplina jest kluczowa, gdy chcesz osiągnąć sukces. Oczywiście, motywacja jest niezbędna na początkowym etapie, ale to nie ona pozwala Ci domykać zadania. Do tego jest niezbędna samodyscyplina.

 

brush lettering

Samodyscyplina jest niezbędna we wszystkim - w nauce brush letteringu też.

 

Dlaczego z czasem motywacja spada i co wtedy zrobić?

Na pewno dobrze wiesz, że po początkowej fazie fascynacji, siła zainteresowania każdym hobby spada. Codzienne obowiązki również sprawiają, że trudniej jest wygospodarować czas i siłę na trzymanie się postanowień.

Wynika to z kilku powodów. Jednym z nich jest zmęczenie podejmowaniem decyzji. Na początku, zanim wyrobimy w sobie nawyk samodyscypliny, podjęcie działania, na którym nam zależy, wymaga decyzji. Z czasem, gdy dana czynność wejdzie nam w krew, przestaniemy w ogóle tracić energię na zastanawianie się nad nią. Pomyśl o tym jak o planowaniu posiłków. Gdy zależy Ci na jedzeniu większej ilości warzyw, początkowo musisz się nieźle nagłówkować, by wkomponować je do codziennego menu. Z czasem stanie się to coraz łatwiejsze. Nie będziesz się pilnować, by zjeść 4 porcje warzyw i owoców dziennie, bo będzie to dla Ciebie naturalne i nie wrócisz do starych nawyków.

Jak realizować cel, gdy spada motywacja?

Oto kilka sposobów na to, by wciąż wytrwale dążyć do celu:

  1. Podziel cel na mniejsze kroki – Ogromne wyzwanie może przytłaczać, dlatego rozbij je na mniejsze. Wybierz takie zadania, które Cię nie przestraszą i dadzą się objąć umysłem. Gdy uczysz się brush letteringu, lepszym celem będzie: "będę ćwiczyć 3 razy w tygodniu po 15 minut" niż "nauczę się kaligrafii".
  2. Skup się na procesie, a nie efekcie – W ten sposób dajesz sobie czas na dojście do celu w Twoim rytmie. A dodatkowo, każdy wysiłek podjęty, by go osiągnąć, będzie realizacją małego celu. :)
  3. Zadbaj o rutynę – Na tym etapie nie możesz polegać tylko na przypływach motywacji. Zaplanuj, kiedy będziesz realizować swój cel. I pamiętaj: jeśli Ty nie zaplanujesz swojego czasu, ktoś inny zrobi to za Ciebie.
  4. Przypomnij sobie, dlaczego zaczęłaś – Jeśli na początku stworzyłaś folder z inspiracjami, zajrzyj do niego teraz. Pomyśl o tym, dlaczego zależało Ci właśnie na tym sukcesie. Zobacz, ile już osiągnęłaś.
  5. Nagradzaj siebie za postępy – Doceniaj własne wysiłki. Odnotuj je w dzienniku wdzięczności lub pamiętniku.

Jak pracować nad nawykami w Bullet Journal?

W początkowym okresie, gdy nie masz jeszcze porządnie wyrobionego nawyku, Bullet Journal to prawdziwe wybawienie. BuJo to miejsce, gdzie możesz zapisywać swoje zadania i osiągnięcia.

Najpopularniejsze narzędzia do śledzenia nawyków to... habit trackery! Habit trackery działają motywacyjnie – wypełniona tabela czy pokolorowany rysunek są nagrodą za pracę włożoną we wdrożenie nawyku.

Tak jak wszystko w BuJo, habit trackery mogą być bardzo ozdobne i czasochłonne w przygotowaniu. A mogą też być proste. Odręcznie narysowana tabelka, w której zaznaczysz realizację postanowienia, też spełni swoją rolę. Jeśli o mnie chodzi, bardzo lubię korzystać z kropkopisów Clean Color Dot – są w sam raz, by szybko odhaczyć wykonane zadanie. Przyznaję też, że czasem, gdy mam ochotę, tworzę bardziej rozbudowany tracker, np. w formie rysunku z elementami do pokolorowania.

Zajrzyj do starszego wpisu, by zobaczyć więcej inspiracji na habit tracker w Bullet Journal.

Planer miesięczny – narzędzie do utrzymania samodyscypliny

Inny pomysł na wspieranie nawyku samodyscypliny przy użyciu BuJo to planery miesięczne do druku. Planery bez dat są na tyle uniwersalne, że możesz z nich korzystać nie tylko do organizacji życia wszystkich członków rodziny, ale też do pracy nad realizacją Twoich celów.

Kilka wskazówek, jak wykorzystać planer miesięczny:

  • dziennik treningów – zanotuj każdy trening, gwarantuję, że widok miesiąca zapełnionego wpisami o aktywności fizycznej będzie świetną nagrodą
  • dziennik zdrowego odżywiania – gdy Twoim celem jest zwiększenie ilości warzyw i owoców w diecie, zapisz w planerze, jakie produkty z tej grupy zjadłaś w ciągu dnia
  • miesięczne wyzwanie kaligraficzne lub rysunkowe – kratki przy poszczególnych dniach to dość miejsca na doodla

Dostępne w moim sklepie planery miesięczne możesz wydrukować w formacie A5, dopasowałam je specjalnie tak, by idealnie mieściły się na stronach notesów Devangari.

 

miesieczny planer do druku

Zamów swój planer miesięczny do druku

 

Podsumowanie

Mam nadzieję, że zgodzisz się ze mną, że zarówno motywacja, jak i samodyscyplina są kluczowe w realizacji postanowień. Nie należy jednak przeceniać znaczenia motywacji, ponieważ prędzej czy później jej magia przestanie działać. Wtedy to od Twojej samodyscypliny i motywacji będzie zależeć, czy zrealizujesz swój cel. Skorzystaj ze sposobów, które przedstawiłam w tekście, a zobaczysz, że zbudowanie i utrzymanie rutyny będzie nieco łatwiejsze i przyjemniejsze.

 

Blog chmura tagów
Newsletter Zapisz się na newsletter
Zostaw swój e-mail, aby dowiedzieć się więcej o journalingu i kaligrafii oraz uzyskać 10% zniżkę na pierwsze zakupy
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Bestsellery
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl