DEVANGARI
Darmowa dostawa od 199zł ✦ Wysyłka w 24h
Asortyment Moje zakupy
 • Sklep

 • Notesy

 • Planery

 • Kaligrafia

 • >> Zestawy <<

 • Piśmiennicze

 • e-booki i kursy

 • % SALE

 • Nowości

 • Blog

 • Kontakt

 • Jak rozbudzić kreatywność? 7 sposobów na pobudzenie kreatywności
  Jak rozbudzić kreatywność? 7 sposobów na pobudzenie kreatywności

  Kreatywność, tworzenie, sztuka to tematy bardzo mi bliskie. Z perspektywy czasu widzę, że towarzyszą mi one przez całe życie. Jako dziecko uwielbiałam rysować. Konstruowałam też domki na drzewie. Następnie studiowałam architekturę, choć zastanawiałam się też nad sztukami pięknymi. A teraz? Prowadzę firmę, w której sprzedaję notesy z moimi obrazami na okładkach i notesy w twardej oprawie stworzone wg mojej koncepcji. I pokazuję, jak rozwijać kreatywność w codziennym życiu.

  W tym wpisie pokażę Ci kilka sposobów na nieustanne rozbudzanie i podtrzymywanie kreatywności. Pamiętaj, że kreatywność to nie tylko malowanie, prowadzenie pięknego reading journala, czy tworzenie ciekawych tabelek w Bullet Journalu. Rozumiem kreatywność jako stan, w którym jestem otwarta na nowe rozwiązania i aktywnie ich poszukuję. Nie oczekuję, że genialne pomysły spłyną na mnie, gdy będę powtarzać mantrę "będę kreatywna". Zamiast tego staram się uważnie przyglądać otaczającej rzeczywistości i chłonąć ją wszystkimi zmysłami.

  Zobacz, jakie są moje sposoby na pielęgnowanie kreatywności w codziennych życiu.

  Zanim przejdziesz do kreatywności, zadbaj o potrzeby ciała

  Potraktuj to jako punkt wyjścia. Zadbaj o potrzeby ciała, czyli dobrej jakości zrównoważoną dietę, odpowiednią ilość snu i aktywność fizyczną. Na pewno wiesz, że to niezbędne, gdy chcesz zachować zdrowie. Ale czy myślałaś o tym, jak dobre samopoczucie i zaspokojone potrzeby fizyczne łączą się z kreatywnością? Jeśli chcesz rozwinąć swoją kreatywność i sprawić, by Twój mózg podsuwał Ci nowatorskie rozwiązania, zacznij od podstaw, czyli od ciała.

  Wymuś kreatywność, czyli zrób coś inaczej

  Nasz mózg nie lubi się przemęczać. Jeśli mamy jeden ustalony sposób działania, będzie się starał go trzymać. Na szczęście możesz zmusić go do nieco odmiennej, bardziej angażującej aktywności. Jak? To bardzo proste.

  Codziennie wykonujemy automatycznie setki czynności. Ubieramy się, myjemy zęby, tą samą drogą chodzimy do pracy i do sklepu. A gdyby tak zrobić to inaczej? Spróbuj podejść inaczej do codziennych czynności.

  • Umyj zęby lub spróbuj napisać coś niedominującą ręką
  • Ubierz się przy pomocy jednej ręki
  • Zjedz obiad pałeczkami
  • W ekstremalnej wersji: wróć ze sklepu do domu, skręcając tylko w prawą stronę
  • Spróbuj przez cały dzień odmawiać, bez użycia słowa "nie"
  • Albo wręcz przeciwnie - cały dzień (albo 1h ;)) bądź na TAK na wszystko co Ci się przydarza
  • Przygotuj zupełnie nową, nieznaną wcześniej potrawę

  W ten sposób zachęcisz swój mózg i ciało do pracy i nauki nowych ruchów. Potraktuj to jak zabawną rozgrzewkę. Może przy okazji nauczysz się nowej umiejętności ;)

  Oczywiście nie chodzi o to, by od teraz wszystko robić na opak. Kto ma na to czas?! Zachęcam Cię jednak, byś wybrała jedną czynność w ciągu dnia, którą zrobisz inaczej niż zwykle. Kreatywność to też znajdowanie nowych sposobów na wykonanie codziennych zadań.

   

  Kreatywne napisy

  Eksperymentuj ze wzorami.

   

  Zrób miejsce na kreatywność — wypracuj Twoje rutyny i schematy

  Wydaje Ci się, że ten punkt jest sprzeczny z wcześniejszym? Najpierw zachęcam do robienia rzeczy inaczej, a potem chwalę rutyny? Już za chwilę przekonasz się, że to ma sens.

  Trafiłaś kiedyś na informację, że Steve Jobs zawsze nosił ten sam strój? Również Mark Zuckerberg od lat pojawia się niemal wyłącznie w jeansach i szarym T-shircie. Jak myślisz, czemu? Bynajmniej nie z braku pieniędzy czy fantazji.Ich celem było ograniczenie ilości codziennych wyborów, by mieć przestrzeń na podejmowanie najważniejszych decyzji i kreatywność.

  Decision fatigue to przemęczenie podejmowaniem decyzji. Może je odczuwać każdy z nas, ponieważ codziennie podejmujemy setki, a nawet tysiące wyborów. Nie wierzysz? Zobacz, jakie decyzje trzeba podjąć każdego dnia:

  • w co się ubrać
  • co zjeść na śniadanie/obiad/kolację
  • jaką odżywkę nałożyć na włosy
  • jaki cienkopis wybrać
  • co kupić w sklepie spożywczym
  • i tak dalej, w nieskończoność

  Uproszczenia i wypracowanie powtarzalnych rutyn pomogą Ci zachować siły na kreatywne działania. Podobnie może działać ustawienie trybu skupienia w telefonie, który automatycznie blokuje dostęp do rozpraszających aplikacji. Dzięki temu nie musisz walczyć ze sobą i podejmować decyzji, czy sprawdzić Instagrama, czy nie ;)

  Przykłady decyzji, które możesz uprościć:

  • Zaplanuj posiłki na cały tydzień lub najbliższe trzy dni. Nie będziesz codziennie nie zastanawiać się, co zjesz i jakich składników potrzebujesz, by to przygotować.
  • Sprawdź podejście "capsule wardrobe", czyli szafy z pasującymi do siebie ubraniami, z których możesz stworzyć dużo zestawów.
  • Przeznacz jeden dzień w tygodniu na opłacanie rachunków. Dzięki temu nie będziesz za każdym razem decydować, czy zapłacić od razu, czy kolejnego dnia.
  • Wpisuj zadania do planera. Nie będziesz musiała o nich pamiętać, a nie ryzykujesz, że je zaniedbasz.
  • Na pewno znajdziesz jeszcze inne obszary decyzji, dostosowane do Twojego życia. Od Ciebie zależy, jakie decyzje możesz uprościć do powtarzalnych rutyn.

  Kolejne wskazówki są bardziej szczegółowe i dotyczą konkretnych elementów życia. Są na tyle proste, że na pewno możesz je zastosować także u siebie. Przetestuj moje rozwiązania i sprawdź, które najbardziej Ci odpowiadają.

  Pisz ręcznie, by pobudzić kreatywność

  Prowadzenie odręcznych zapisów uaktywnia o wiele więcej obszarów mózgu niż pisanie na klawiaturze. Pisząc ręcznie, odczuwasz więcej różnorodnych bodźców, niż pisząc na komputerze lub telefonie. Czujesz gładkość papieru, szarpanie lub płynięcie długopisu po papierze, szuranie ołówka, ostry brzeg strony...

  Poza tym w każdej chwili możesz zacząć pisać w zupełnie innym kierunku lub narysować szybkie doodle. Notatki na komputerze, choć mogą być wygodnym sposobem przechowywania informacji, nie dają Ci takiej swobody. Dlatego, jeśli tylko możesz, pisz ręcznie. Co pisać? Pamiętnik lub dziennik wieloletni. Listy zakupów. Notatki na studiach (sprawdź wskazówki, jak notować efektywnie). Zadania to-do na dany dzień. Nawet jeśli masz wrażenie, że cały Twój świat zamyka się w komputerze i nie potrzebujesz pisać ręcznie — spróbuj.

   

  Pisz ręcznie, by pobudzić swoją kreatywność.

  Ciekawe litery - sposób na kreatywność.

   

  Obcuj ze sztuką, czytaj książki, oglądaj filmy

  To bardzo ważne! Sztuka uwrażliwia na piękno i pozwala spojrzeć na rzeczywistość oczyma innych ludzi. Posłuchaj muzyki, uważnie obejrzyj film lub idź na wystawę sztuki.

  Filmy, seriale i książki dają Ci niepowtarzalną okazję zanurzenia się w historii drugiego człowieka i przeżycia jej z bezpiecznego dystansu. Traktuj je jako źródła inspiracji.

  Boisz się, że wyjdziesz z galerii z poczuciem, że nic nie zrozumiałaś? Nie przejmuj się! To też wartościowe doświadczenie. Do obcowania ze sztuką nie potrzebujesz formalnego wykształcenia. Zaobserwuj pojawiające się w Tobie uczucia. Dezorientacja? Wstręt? Zachwyt? To wszystko jest ok.

  Możesz też bez wychodzenia z domu odwiedzić muzea znajdujące się nawet na drugim końcu świata. Swoją kolekcję udostępnia m.in. Luwr.

   

  Obcowanie ze sztuką poprawia kreatywność

  Znajdź czas na kontakt ze sztuką i naturą.

   

  Podróże to jeden ze sposobów na pobudzenie kreatywności

  Znasz powiedzenie "Podróże kształcą"? Na pewno! I nie sposób się z nim nie zgodzić. Podróżując, poznajesz nie tylko nowe miejsca. Doświadczasz też nowych zapachów, smaków, otaczają Cię inne zestawienia kolorystyczne. Wyrwanie się z codziennej rutyny i podróż z pewnością pomoże Ci rozwinąć kreatywność. Zobacz, jak stworzyć travel journal, czyli dziennik podróży.

  Przebywanie na łonie natury również sprzyja kreatywności. Jeśli tylko możesz, idź na spacer do lasu lub parku. Nie tylko popatrzysz na zachwycający świat przyrody, majestatyczne drzewa i przepiękne chmury. Dodatkowo dotlenisz się, a Twoje oczy odpoczną od niebieskiego światła telefonu i komputera. Kto wie, może tak jak Newton wpadniesz na genialny pomysł, gdy popatrzysz na spadające liście? ;)

  Zacznij tworzyć, kreatywność jest w działaniu

  Działaj, twórz, eksperymentuj. Zacznij od prostych rzeczy. Być może czujesz blokadę na widok dużej pustej kartki. Uwierz mi, nie jesteś jedyną osobą, która się z tym mierzy. Jeśli tego doświadczasz, przestaw się na mniejszy format. Mini notesy Devangari doskonale nadają się na podręczne szkicowniki. Są na tyle małe, że zmieszczą się w każdej torebce czy plecaku.

  Wprowadzaj (nawet drobne i proste) zmiany

  Kreatywność nie musi oznaczać wprowadzania rewolucyjnych zmian. Jeśli nie masz możliwości lub chęci przeprowadzania generalnego remontu (umówmy się, kto ma?), postaw na mikro zmiany. Zmiana obrazów na ścianie? Inne ustawienie kwiatów w domu? To wszystko wprowadza zmiany w Twoim otoczeniu, które dzięki temu staje się bardziej dynamiczne.

   

  Doodle w notesie Devangari

  Baw się kolorami.

   

  Weź udział w kreatywnym wyzwaniu...

  lub wymyśl własną zabawę. Wyzwania w stylu Inktober cieszą się olbrzymią popularnością i pomagają rzeszom ludzi rozwinąć swoją kreatywność. W dużej mierze jest to zasługą społecznością, którą wokół siebie gromadzą. Grupa osób wspierająca się wzajemnie i motywująca do tworzenia jest nie do przecenienia. Przykłady kreatywnych wyzwań:

  • Inktober to najpopularniejsze wyzwanie rysunkowe. Początkowo organizowane było w październiku, ale obecnie listy tematyczne powstają cały rok. Aby wziąć w nim udział, codziennie wykonaj rysunek związany z tematem dnia. Jeśli chcesz, możesz publikować swoje dzieła na dedykowanych stronach w mediach społecznościowych. Możesz też tworzyć tylko dla siebie, a z grup czerpać inspirację i motywację.
  • Wyzwania fotograficzne — w Internecie znajdziesz mnóstwo list z zadaniami do realizacji lub podejść do tematu po swojemu. Możesz też podejść do tematu po swojemu i np. codziennie robić zdjęcie tego, co akurat Cię zachwyciło. Pomyśl, jak wspaniały album powstanie po roku.
  • Roczny dziennik wdzięczności — to bardzo proste wyzwanie, które nie tylko rozbudzi Twoją kreatywność, ale też wesprze Cię w dostrzeganiu powodów do radości
  • Pamiętnik z pytaniami do autorefleksji — jeśli chcesz prowadzić pamiętnik, ale nie wiesz, co w nim pisać, pytania rozwojowe to coś dla Ciebie. 393 pytania, które warto sobie zadać, zebrałam w e-booku. To świetny punkt wyjścia do prowadzenia pamiętnika lub po prostu, pisania. Pytania są na tyle różnorodne, że wielokrotnie Cię zaskoczą. Praca z pytaniami rozwinie Twoją kreatywność, bo zmusi Cię do zastanowienia nad kwestiami, którym wcześniej nie poświęcałaś uwagi.

  Czy kreatywność można rozwijać?

  Tak! Teraz już wiesz, jak pobudzić kreatywność. Możesz korzystać z całej gamy pomysłów i rozwiązań. Nie musisz wprowadzać wielkich zmian. Zacznij od małych kroków. Kreatywność to nie tylko genialne pomysły. To też umiejętność rozwiązywania problemów, dostrzegania nowych powodów do radości i po prostu — świetna zabawa.

  Blog chmura tagów
  Newsletter Zapisz się na newsletter
  Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, promocjach i darmowe materiały.
  Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
  do góry
  Sklep jest w trybie podglądu
  Pokaż pełną wersję strony
  Sklep internetowy Shoper.pl