DEVANGARI
Darmowa dostawa od 199zł ✦ Wysyłka 24h ✦ info@devangari-art.pl
Jak pisać pamiętnik - 5 pomysłów na prowadzenie pamiętnika
Jak pisać pamiętnik - 5 pomysłów na prowadzenie pamiętnika

Na lekcjach polskiego dowiedziałaś się pewnie, że pamiętnik to gatunek literacki należący do epiki, w którym autor lub narrator opisuje wydarzenia ze swojego życia. Zdania tworzone są w pierwszej osobie liczby pojedynczej. A dodatkowo wspomnienia wzbogacone zostały o osobiste komentarze i refleksje...

To tyle z teorii ;)

Czy wiesz, że pisanie pamiętnika to doskonały sposób na relaks? A przelewanie swoich myśli na papier nie jest wcale zarezerwowane dla wąskiej grupy wybitnych osobistości? Zaufaj mi! Prowadzenie pamiętnika pomoże Ci zrzucić z siebie nadmiar trudnych emocji. Pozwoli spojrzeć z dystansu na wydarzenia, które Cię spotkały. Pamiętnik to Twój prywatny zbiór wspomnień. Jestem pewna, że gdy za jakiś czas do niego wrócisz, Twoje własne myśli Cię zaskoczą, rozbawią lub wzruszą.

W tym wpisie pokażę Ci kilka przykładów, jak prowadzenie pamiętnika może stać się świetną zabawą. Gotowa? To do dzieła!

Jak zacząć pisać pamiętnik

Zacznij tu i teraz. Wykorzystaj to, co masz. Osobiście największą wagę przykładam do wyboru odpowiedniego notesu. Zwracam uwagę na papier. Odpowiednio wysoka gramatura sprawia, że zapiski czy rysunki nie prześwitują na drugą stronę. Zauważyłam też, że im bardziej podoba mi się okładka, tym chętniej sięgam po mój pamiętnik czy bullet journal. Dlatego od lat wybieram notesy w kropki Devangari.

Pamiętaj! Estetyka nie jest najważniejsza. Być może wzdychasz do pięknych pamiętników, jakie podziwiasz na Instagramie czy Pintereście. Jasne, możesz się nimi zainspirować, ale uważaj, żeby nie wpaść w pułapkę perfekcjonizmu. Nie szukaj idealnej formy. Pozwól sobie na niedoskonałość. Jeśli stawianie sobie celów działa na Ciebie motywująco, postaw sobie cel, czemu nie. Ale zamiast: Będę prowadziła piękny pamiętnik, spróbuj z: Codziennie przez 5 minut będę pisała w pamiętniku.

Lubisz naklejki, ozdoby, wykonujesz kolaże w swoim zeszycie? Doskonale Cię rozumiem. Też uwielbiam patrzeć na estetyczne bullet journale. Ale... czy sama taki prowadzę? Muszę przyznać, że bywa różnie. Czasem myślę, że powinnam prowadzić ładniejsze BuJo i inspirować do tego moją społeczność na Instagramie. Zdarza się, że czułam frustrację, gdy okazywało się, że najszybszy i najefektywniejszy jest dla mnie minimalistyczny bullet journal. Na szczęście staram się pamiętać, że najważniejsze jest to, aby prowadzenie BuJo czy pamiętnika sprawiało mi przyjemność i pomagało w osiąganiu moich celów.

 

Kreatywne pomysły na pamiętnik

Pamiętnik w formie dziennika na 3 lata.

 

Dlaczego warto pisać pamiętnik

Zastanawiasz się może: po co to wszystko... Pisanie pamiętnika jest wspaniałym sposobem na ogarnięcie i zrozumienie swoich emocji. Czasem dopiero przelanie myśli na papier umożliwia spokojne przyjrzenie się zdarzeniom z życia.

Pisanie pamiętnika jest bardzo podobne do pisania intuicyjnego. W starszym wpisie opisałam, na czym polega pisanie intuicyjne i co dzięki niemu zyskasz — zajrzyj do niego!

Korzyści z pisania pamiętnika:

  1. Zapisujesz wspomnienia i lepiej pamiętasz zdarzenia, które Ci się przytrafiły. (A jak zostaniesz kimś sławnym, historykom łatwiej będzie napisać Twoją biografię.) ;)
  2. Dajesz ujście swoim myślom w bezpiecznym środowisku. Pamiętnik to Twoje prywatne zapiski, w których nie musisz się krępować i cenzurować.
  3. Opisując problem, możesz sama znaleźć jego rozwiązanie. Czasem wystarczy spojrzeć na trudność z perspektywy
  4. Ćwiczysz kreatywność. Tak! Nieważne, czy opisujesz egzotyczne podróże, doodlujesz, odpowiadasz na kreatywne pytania do autorefleksji, czy punktujesz mocne i słabe strony serialu. Pisząc i rysując, wyrażasz siebie. Daj sobie prawo do takiej formy ekspresji!

 

Pamiętnik w notesie w kropki Devangari.

Pisanie pamiętnika to mój czas na uważną rozmowę z samą sobą.

 

Co pisać w pamiętniku

Znasz to uczucie, gdy w Twoim życiu nie dzieje się nic ciekawego, co Twoim zdaniem zasługiwałoby na wpis w pamiętniku? Zobacz przykłady na to, co jeszcze może zainspirować Cię do pisania.

Odpowiedzi na kreatywne pytania

Aby pomóc Ci w sytuacjach, gdy nie wiesz, co pisać w pamiętniku, napisałam e-booka, w którym zebrałam kreatywne pytania do autorefleksji. W e-booku Dziennik 3-letni, kreatywne pytania, które warto sobie zadać rok po roku znajdziesz aż 393 inspirujące pytania. Skorzystaj z nich, aby odkryć swoje marzenia, rytuały czy cele.

Jak to działa?

Z pytaniami do autorefleksji z e-booka Dziennik 3-letni, kreatywne pytania, które warto sobie zadać rok po roku możesz pracować na 3 sposoby.

  1. Wydrukuj pytania i porozcinaj je wzdłuż wykropkowanych linii. Następnie wylosuj pytanie i przepisz lub wklej je do swojego pamiętnika. I oczywiście — odpowiedz na nie.
  2. Wydrukuj checklistę z pytaniami i odpowiadaj na nie po kolei lub wybieraj i zaznaczaj pytania, na które już odpowiedziałaś.
  3. Wydrukuj karty pracy z miejscem na odpowiedź i pisz bezpośrednio na nich.

Karty pracy dołączone do e-booka są tak zaprojektowane, abyś na to samo pytanie odpowiedziała 3 razy rok po roku. Ale jeśli nie prowadzisz pamiętnika w formie dziennika na 3 lata, pytania będą też świetną zachętą do refleksji. Z opinii klientek, które kupiły e-booka, wiem, że pytania pobudzają do myślenia. Możesz je potraktować jako punkt wyjścia w codziennych zapiskach. Wiem, że najtrudniej jest zacząć pisać. :)

 

Zadaj sobie kreatywne pytania i odpowiedz na nie w pamiętniku.

Kreatywne pytania, które warto sobie zadać na pewno zainspirują Cię do ciekawych przemyśleń.

 

Pomysły na ciekawy pamiętnik

Wbrew pozorom pamiętnik to nie tylko wspomnienia. Pamiętaj, to nie szkolne wypracowanie, w którym musisz wstrzelić się w schemat. To Twój notes i to Ty wybierasz formę, w jakiej poprowadzisz swój pamiętnik. Oto garść pomysłów na to, czym może być pamiętnik.

Pamiętnik jako dziennik wdzięczności

Prowadzenie dziennika wdzięczności to moja ukochana praktyka! Na pewno spotkałaś się już z tym hasłem, ale może wciąż podchodzisz do tego sceptycznie. Moja rada — spróbuj codziennie wieczorem wypisać 3 rzeczy, za które jesteś wdzięczna. Nic na tym nie tracisz. W najgorszym wypadku na koniec miesiąca skończysz z listą 90 powodów, które sprawiły, że się uśmiechnęłaś. W najlepszym — nauczysz się zatrzymywać i zwracać uwagę na piękno otaczającego Cię świata, karmiące Cię relacje i wszystko, co Cię wspiera. Gorąco Cię zachęcam do takiego eksperymentu. :)

 

Dziennik wdzięczności

Naucz się dostrzegać powody do wdzięczności w każdym dniu.

 

Pamiętnik jako doodlownik lub art journal

Doodlownik® to moje określenie na połączenie notesu i doodlowania, czyli spontanicznych, często chaotycznych rysunków, które robimy nieświadomie, np. na marginesach. Gdy nie masz co pisać, narysuj coś. Lub postaraj się mieć pamiętnik zawsze pod ręką. Z czasem może zobaczysz, jak zmienia się styl Twoich doodli. Doodlownik® to też zastrzeżona nazwa mojego produktu, który mam nadzieję, że już wkrótce ujrzy światło dzienne. Na pewno jeszcze Ci o nim opowiem!

Dziennik czytelniczy lub filmowy

Pasjami czytasz książki? Namiętnie oglądasz filmy i seriale? Może właśnie to zapisuj w swoim pamiętniku? Możesz prowadzić prostą listę przeczytanych lub obejrzanych pozycji. Jednak moim zdaniem ciekawszą opcją będzie pisanie minirecenzji. Dodaj kilka słów komentarza przy każdym tytule. Na pewno przekonałaś się już, że to samo dzieło zostanie inaczej odebrane w zależności od okoliczności. Jeśli za jednym razem zwróciłaś uwagę na konkretny aspekt powieści, kto wie, czy czytając ją ponownie, odkryjesz zupełnie nową warstwę znaczeń. Może Twoje doświadczenia uwrażliwiają Cię na coś, czego nie dostrzegałaś wcześniej.

Dziennik hobby

Trzymaj zapiski dotyczące Twoich pasji w jednym miejscu. Dzięki temu łatwiej odnajdziesz informacje, których szukasz. Będziesz też miała świetną pamiątkę — cały rozwój zainteresowania opisany w jednym miejscu. Boisz się, że cały notes będzie za duży i nie zapełnisz go całkowicie? Wybierz zeszyt w kropki. Zeszyty A5 i zeszyty B5 mają 48 stron — to w sam raz, abyś przekonała się, czy taka forma pamiętnika Ci odpowiada i czy potrzebujesz więcej miejsca.

Teraz wiesz już wszystko o tym, jak zacząć pisać pamiętnik. Mam nadzieję, że mój krótki poradnik i zebrane wskazówki zainspirują Cię do regularnego przelewania swoich myśli na strony notesu. 

 


 

Kreatywna Grupa na Facebooku

Podobał Ci się mój artykuł? Wesprzyj moją działalność i udostępnij poniższą grafikę (wraz z linkiem do artykułu) w swoim ulubionym medium społecznościowym np. Pinterest czy Instagramie. To nic nie kosztuje, a dla mnie to nieoceniona pomoc w dalszym rozwoju mojej marki. :)

Jak prowadzić pamiętnik wskazówki

 

Blog chmura tagów
Newsletter Zapisz się na newsletter
Zostaw swój e-mail, aby dowiedzieć się więcej o journalingu i kaligrafii oraz uzyskać 10% zniżkę na pierwsze zakupy
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Bestsellery
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl