Arteterapia — co to?
Arteterapia to forma terapii sztuką. Wykorzystuje się w niej sztukę i proces twórczy do pracy nad trudnymi emocjami, problemami psychologicznymi czy społecznymi. Zazwyczaj prowadzą ją profesjonalni wykwalifikowani psychologowie i terapeuci. A pacjenci podczas sesji rzeźbią, malują, lepią... jednym słowem tworzą. W ten sposób uczą się lepiej radzić sobie z trudnościami, których doświadczają. Powstające dzieło jest często punktem wyjścia do dalszej rozmowy i pracy terapeutycznej.
W tym wpisie pokażę Ci, jak tworzenie art journala i inne kreatywne działania mogą pomóc w redukcji stresu i uspokojeniu pędzących myśli. Poznasz też moje ulubione kreatywne sposoby na radzenie sobie z trudnymi emocjami. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o terapii sztuką, zajrzyj do książek o arteterapii. Znajdziesz w nich konkretne ćwiczenia arteterapeutyczne, które zachęcą Cię do eksplorowania swoich uczuć poprzez obrazy i inne działania kreatywne. Twoja własna mini-arteterapia w domu może być jednym z elementów próby interpretacji swoich przeżyć.
Pamiętaj też, że prowadzenie kreatywnego notesu, rysowanie mandali i kolorowanie nie zastąpi tradycyjnej terapii.Szkicownik czy artystyczny dziennik to tylko dodatkowe narzędzia, które mogą Ci pomóc. Nie zwlekaj z sięgnięciem po odpowiednie wsparcie specjalisty, jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy np. obniżony nastrój utrzymujący się dłuższy czas.
Malowanie pomaga się wyciszyć i nabrać dystansu do codziennych wydarzeń.
Dlaczego warto tworzyć analogowo?
Wiem, żyjemy w cyfrowym świecie. Nawet laptopy schodzą już na drugi plan i prawdopodobnie czytasz ten tekst na urządzeniu mobilnym. W komórce możesz mieć wszystko. Nawet aplikacje przypominające rysowanie lub kolorowanie. Ale zachęcam Cię: nie używaj ich za dużo. Nie zmieniaj ręcznego kolorowania na kartce papieru na ekran dotykowy. Pewnie sama dobrze wiesz, że nawet częściowa rezygnacja z ekranów nie jest łatwa. W końcu najwybitniejsi specjaliści pracują nad tym, aby mikro wyrzuty dopaminy sprawiały, że korzystanie z laptopów i komórek było tak przyjemne.
Wybierz analogowy relaks, zwłaszcza jeśli pracujesz na komputerze. Postaraj się, chociaż w czasie wolnym, odpocząć od komórki. :) Szybko przekonasz się też, jak wielką satysfakcję poczujesz, gdy zrobisz coś fizycznego. Skończoną kolorowankę, rysunek, czy kolaż możesz dotknąć, złożyć na pół, schować do zeszytu, czy nawet zmiąć w kulkę. :)
Art journaling — co to?
Art journal, czyli kreatywny dziennik to nic innego jak zeszyt lub notes, po który sięgasz, aby dać upust swoim twórczym potrzebom. Nie ukrywam, że prowadzenie art journala pomaga mi radzić sobie z trudnymi emocjami czy pokonać kryzys twórczy. Ale nie tylko! Często wykorzystuję sztukę, aby utrwalić pamięć o pięknych wydarzeniach. Czy wiesz, że okładka notesu w kropki Faraway jest zainspirowana widokiem z okna samolotu, gdy leciałam do Nowego Jorku? Dzięki sztuce już na zawsze zostanie ze mną wspomnienie o podniebnym spektaklu barw, który widziałam. Podobną funkcję spełniają notesy do urban sketchingu lub travel journalingu. Szkicuję w nich to, co mnie zachwyciło lub zainteresowało w danym miejscu lub chwili. A z kolei przy rysowaniu geometrycznych wzorów jak w mandalach lub zentangle, staram się medytować i wyciszyć.
Co robić w art journalu?
To, na co masz ochotę. :)
Sztuka, którą zapełnisz swój artystyczny dziennik, zależy tylko od Ciebie. Możesz rysować, szkicować, doodlować, tworzyć kolaże, czy nawet po prostu kolorować kratki. I wiesz co? Nie musisz decydować się na jeden styl, czy rodzaj twórczego działania. Ja sama w zależności od nastroju w art journalu tworzę medytacyjne zentangle, kolorowe doodle, czy czarno-białe rysunki cienkopisem. Zdradzę Ci sekret: tego nikt nie sprawdza! ;) Serio! Jeśli w głowie pojawia Ci się krytyk - pamiętaj, że to nie jesteś Ty, ale osoby z Twojego otoczenia, które komentowały to co kiedyś robiłaś. Jako dzieci jesteśmy wolni od takich ocen i po prostu bawimy się twórczo, eksplorujemy różne rozwiązania. Spróbuj zdjąć z siebie tę presję i po prostu działaj. Duże notesy mogą być onieśmielające. Dlatego na początek możesz wybrać małe notesy w kropki lub zeszyty w kropki z mniejszą liczbą stron. Stworzyłam je z myślą o kreatywnym wyzwaniu Inktober. I wiem, że świetnie się sprawdzają do szybkich rysunków czy małych obrazów.
Jak medytować podczas rysowania?
Gdy rysuję, zwłaszcza powtarzalne wzory, jak w mandalach lub przy płatkach kwiatów, staram się skierować uwagę na wykonywane czynność lub mój oddech. Zastanawiam się, co czuję i dlaczego. Czasami to sobie spisuję obok i staram spojrzeć na to z dystansu. Pomocna w takich sytuacjach jest również praktyka wdzięczności. Szukam w tych sytuacjach dobra albo po prostu p przypominam sobie, za co jestem danego dnia wdzięczna i przelewam spokojne emocje w pewne siebie linie rysowane w notesie. Możesz zacząć od zwrócenia uwagi na oddech. Gdy masz już zajęcie dla dłoni, łatwej będzie skoncentrować się na oddechu. Postaraj się wydłużyć wydech, w ten sposób całe Twoje ciało i umysł się uspokoją.
Kolorowanki — zajęcie nie tylko dla dzieci
Zauważyłaś może, jak ogromną popularnością cieszą się od kilku lat kolorowanki dla dorosłych? Być może kojarzysz takie tytuły jak "Tajemniczy ogród" Johanny Basford lub "Inwazja bazgrołów" Kerby Rosanes? Tak, ja też załapałam się na szał kolorowania. Jeśli jesteś jedną z tych osób, które twierdzą, że nie umieją rysować — spróbuj kolorowanek.
Jak zacząć kolorować?
Najprościej. Weź kredki lub pisaki, kolorowankę i działaj. 🙂
Jeśli jesteś typem osoby, która porównuje swoje prace do innych osób w internecie, a to powoduje że czujesz się nimi przytłoczona i przestajesz się cieszyć... przestań je oglądać! Weź pod uwagę, że wiele osób, których prace podziwiasz, to profesjonalni artyści. Tworzenie sztuki jest ich formą zarabiania pieniędzy i spędzili wiele lat szlifując swój warsztat. Przypomnij sobie jaka jest Twoja intencja i motywacja do twórczości - pozwól sobie na odpoczynek poprzez sztukę.
A być może już niedługo stworzę pierwszą kolorowankę Devangari. Czy byłabyś nią zainteresowana? Napisz do mnie maila i powiedz, co chciałabyś znaleźć w takiej kolorowance.
Artystyczne kolaże — małe dzieła sztuki
Czy wykonałaś kiedyś kolaż w artystycznym dzienniku? Jeśli nie, to gorąco Cię do tego zachęcam. Nie wiesz, jak się do tego zabrać? Oto prosta instrukcja, jak zrobić analogowy kolaż.
- Przygotuj interesujące zdjęcia, wycinki gazet, kawałki papieru. Znajdziesz je wszędzie, wystarczy tylko trochę się rozejrzeć.
- Popatrz na zebrane materiały i zastanów się, czy widzisz jakiś temat przewodni.
- Zaplanuj, jak rozmieścisz ilustracje i napisy na kartce. Może chcesz dodać jakiś rysunek lub napis w stylu brush lettering?
- Przyklej poszczególne elementy i ciesz się swoim dziełem.
- I najważniejsze — baw się dobrze. :)
Bardziej szczegółową instrukcję, jak krok po kroku wykonać kolaż w artystycznym dzienniku znajdziesz w starszym wpisie.
Kaligrafia i zabawa literkami
Brush lettering, czyli kaligrafia pędzelkowa czy tworzenie kreatywnych napisów to też ciekawe metody relaksu.
Kreatywne napisy
Możesz zacząć od szybkiej zabawy. Nie potrzebujesz do niej niczego poza kartką papieru i czegoś do pisania. Na czym ona polega? Ustaw sobie zegarek na 5 minut i w tym czasie wymyśl jak najwięcej sposobów zapisania litery A. Pobudzisz swoją kreatywność, przez chwilę skupisz się na rozwiązywaniu konkretnego problemu i na koniec będziesz mieć namacalny efekt swojej pracy - kartę z wieloma wariantami A. Jak widzisz, proste rozwiązania są czasami najlepsze. :)
Brush lettering
Jeśli wolisz bardziej usystematyzowane sposoby na relaks, spróbuj brush letteringu. Przekonasz się, że to świetny sposób na wyciszenie, bo… nie da się kaligrafować szybko! :) Każda kreska musi być stawiana spokojnie, powoli i z rozwagą. W kursie online Brush Lettering od podstaw dowiesz się wszystkiego o kaligrafii i nauczysz się tworzyć zachwycające kaligrafie.
Czy art journaling może poprawić komfort życia?
Oczywiście, samo prowadzenie artystycznego notesu nie rozwiąże Twoich problemów. Nie myl też samodzielnego rysowania lub malowania z profesjonalną arteterapią. Mimo to jestem przekonana, że warto znaleźć kreatywny sposób spędzania czasu. To świetny sposób na wyciszenie, zatrzymanie gonitwy myśli, czy po prostu relaks. Przelanie swoich emocji na papier może działać oczyszczająco. Może też być formą dobrej zabawy. I najważniejsze: nie tylko dzieci mogą używać papieru, kredek, pisaków, nożyczek czy kleju. Dlatego weź swoje ulubione przybory i baw się dobrze! :)
Podobał Ci się mój artykuł? Wesprzyj moją działalność i udostępnij poniższą grafikę (wraz z linkiem do artykułu) w swoim ulubionym medium społecznościowym np. Pinterest czy Instagramie. To nic nie kosztuje, a dla mnie to nieoceniona pomoc w dalszym rozwoju mojej marki. :)