
Lubisz od czasu do czasu zrobić coś inaczej? Czy czasem zrywasz z utartymi schematami i sprawdzasz nowe rozwiązania? Mam coś, co zaspokaja właśnie tę potrzebę!
Od zawsze jesteśmy przyzwyczajone do tego, że tekst jest ciemniejszy od tła. Jako dzieci malowałyśmy na białych kartkach do drukarki (ile się trzeba było namęczyć z zakolorowaniem całego tła!), a w szkole pisałyśmy w standardowych zeszytach w kratkę czy w linie. Obecnie wystarczy, że weźmiemy do ręki pierwszą z brzegu gazetę czy książkę - zobaczymy czarny druk na jasnym tle. Nie przeczę, na pewno ma to sens i uzasadnienie.
I choć możesz z większą swobodą wybierać kolor, jakim piszesz, a atramenty do piór i cienkopisy dostępne są w wielu odcieniach, to nadal… piszesz po jasnych kartkach.
Czarno-biały notes w kropki
A co powiesz na zmianę? Wyobraź sobie Bullet Journal, w którym co 16 stron zmienia się kolor kartek. Raz piszesz i rysujesz na białych stronach, a raz na czarnych. To niezła przestrzeń do eksperymentowania z barwami, prawda? Sam układ stron i ich zmienność zachęca do kreatywności i zabawy. Ciekawe, czy codzienne zapiski będą wywoływać inne uczucia, gdy będą na niestandardowym kolorze stron? Może nudne obowiązki, które traktowałaś jak nieinteresującą rutynę, staną się ciekawsze, gdy ich lista będzie na czarnym tle. (Gwarantuję, że będziesz starała się wykonać je jak najszybciej, byle tylko móc je odhaczyć na ciekawej liście! ;)).
Garść pomysłów na to, jak wykorzystać kolorowe strony
Oprócz tego, że czarno-biały notes otwiera nową przestrzeń na kolorystyczne eksperymenty, zmienny kolor kartek pomoże Ci łatwiej odnaleźć się w zawartości notesu. Wykorzystaj to! Jak możesz podzielić czarno-biały notes, aby jak najlepiej Ci służył?
- Białą część przeznacz na zapiski dotyczące pracy, a kolorową na życie prywatne (lub odwrotnie ;)).
- Na białych stronach prowadź Bullet Journal/planer z bieżącymi zapiskami, a na czarnych gromadź kolekcje.
- Jeśli prowadzisz zapiski dotyczące poszczególnych członków swojej rodziny, możesz je podzielić kolorystycznie, np.:: jedno dziecko opisuj na białych stronach, drugie na czarnych lub: ludzie na czarnych stronach, zwierzaki na białych - stworzysz bardzo ciekawy pamiętnik, do którego z chęcią wrócisz po latach.
- Zrób z niego przepiśnik - na białych stronach zapisuj przepisy na dania słodkie, a na czarnych słone.
- Zbierasz cytaty, opisujesz fabułę filmów i seriali, które mocno z Tobą rezonują? Świetnie! Na białych stronach opisuj wrażenia z lektury, a na czarnych przygody postaci z Netflixa.
Niektóre z tych pomysłów podpowiedziały mi moje klientki. Wspominałam już we wpisie o pamiętniku 3-letnim, jak wielką wartość razem tworzymy. :) Jeśli masz jeszcze inny pomysł na zaangażowanie podziału kolorystycznego do ułatwienia sobie codziennego życia - napisz do mnie, zainspirujemy się nawzajem.
W notesie z czarno-białym papierem możesz też przygotować kalendarz księżycowy. Jestem ciekawa, czy podobnie jak ja, zaobserwujesz wpływ faz księżyca na swoje samopoczucie.
Czym pisać po czarnym papierze?
Odpowiedź jest prosta: czym chcesz. :) Nie byłabym jednak sobą, gdybym nie podzieliła się z Tobą moimi sprawdzonymi pisadłami, które zjawiskowo wyglądają na ciemnych stronach.
Na czarnych stronach doskonale sprawdzą się żelopisy. Najbardziej polecam Gelly Roll i Uni Ball Signo.
Brush lettering na czarnym tle wygląda niezwykle elegancko! Wypróbuj metaliczne pisaki Fudebiyori Metallic oraz akrylowe brush peny Karin Pigment. Stworzysz nimi przepiękne napisy, dzięki temu, że brush peny są bardzo dobrze napigmentowane i doskonale kryją. Aby pomóc Ci rozwijać swoje kaligraficzne umiejętności przygotowałam tematyczne arkusze szablonów do samodzielnego wydruku, znajdziesz w nich wzory napisów w kilku krojach pisma, które będziesz mogła przenieść do swojego czarno-białego BuJo.
Jeśli chcesz, możesz blendować brush peny i pastelowe kredki.
Jeśli wcześniej nie miałaś okazji rysować na czarnym papierze, zdziwisz się, jak niezwykłe efekty uzyskasz. Ciemne tło podbija jasne, nawet pastelowe kolory, dzięki czemu rysunki tętnią życiem. Pastelowymi kredkami delikatnie pokoloruj tabelki lub ozdób nagłówki w Bullet Journalu. Świetnie sprawdzą się też kredki akwarelowe - są doskonale napigmentowane, a jeśli pomalujesz rysunek wodą, uzyskasz efekt podobny do farb akwarelowych.
Co powiesz na malowanie farbami na czarnym tle? Farby metaliczne Białe Noce, gwasze i akrylowe będą dobrze widoczne, bo farba lub drobinki w niej zawarte zostają na powierzchni kartki. W kolejnym wpisie pokażę Ci, jaki efekt możesz uzyskać, malując tymi farbami w dwukolorowym notesie.
A wiesz, co jeszcze sprzyja kreatywnym zabawom w notesie z czarnymi kartkami? To, że możesz bardzo łatwo poprawiać błędy. Wystarczy, że nieudaną jasną kreskę zamalujesz czarnym markerem lub cienkopisem. :) Ukrywanie pomyłek jest dużo prostsze niż w odwrotnej sytuacji kolorystycznej - na białych kartkach.
Zniknie lęk przed pustą, białą kartką! Na czarnej z większą łatwością zaczniesz tworzyć. Właśnie dlatego, aby skorzystać z inspiracji, jaką dają czarne strony, stworzyłam zestaw doodli, które idealnie wpasowują się czarno-biały klimat. Aby je dostać, zapisz się do kreatywnego newslettera Devangari (otrzymasz też szereg innych prezentów, z którymi rozwiniesz swoją twórczość).
Jakimi konstelacjami ozdobisz swoje BuJo?
W międzyczasie popatrz, jakie prace stworzyłam w ramach wyzwania #Inktober i #tuszitam na czarnym tle. Przyznaję, że tło wypełniałam czarnymi pisakami, ale nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zainspirowała się nimi w rysunkach w swoim notesie.
Jak widzisz, czarno-biały notes otwiera przed Tobą zupełnie nową przestrzeń do twórczych eksperymentów. Pozwól, aby zmienność barw pobudziła Twoja wyobraźnię i zainspirowała do kreatywnych zabaw.
