Czym jest Inktober i Tuszitam?
Od 12 lat co roku w październiku tysiące, jeśli nie miliony, osób przystępują do rysunkowego wyzwania, którego celem jest doskonalenie swojego warsztatu artystycznego i dobra zabawa. Chodzi oczywiście o Inktober, którego pomysłodawcą jest Joe Parker. Nazwa zabawy wzięła się z połączenia angielskich słów “October”, czyli październik z “ink” - tusz.
Już we wrześniu publikowane są oficjalne listy tematów, które podjąć mogą uczestnicy wyzwania. Artyści mogą wzajemnie się motywować i ulepszać swoją technikę przez wykonywanie jednej pracy dziennie, codziennie, przez cały miesiąc i publikowanie swoich prac z hasztagiem #inktober lub #inktober2021. To aż 31 rysunków!
W zeszłym roku, wraz z innymi polskimi artystkami stworzyłyśmy naszą własną wersję tego wyzwania, znaną jako #tuszitam. Naszym celem jest również świetna zabawa i zachęcenie do kreatywnej twórczości jak największej liczby osób. Organizatorkami #tuszitam są: @timidite.art @devangari.art @wlasart @lubtiny @oczami.patki @piotrowskarolina @karo.stopyra
Co rysować w ramach #tuszitam?
Ja będę korzystać z trzech list tematów tak jak to miało miejsce w poprzednich latach. Znajdziesz je poniżej. :)
Oto oficjalna lista #inktober2021.
A tegoroczna lista tematów #tuszitam to:
Z kolei taką listę tematów proponuje Renata Krawczyk z rena.illustration
W zeszłym roku często łączyłam dzienne tematy z kilku list w ramach jednej pracy. Zobacz:
Spróbuj i Ty! Może spodoba Ci się kreatywne wyzwanie polegające na stworzeniu całości z kilku pozornie przypadkowych i niezwiązanych ze sobą haseł. :)
Czy wyzwania #inktober2021 i #tuszitam są dla mnie?
Tak.
Na tym mogłabym zakończyć tę część, bo odpowiedź wyczerpuje temat. Tak, wyzwanie jest dla Ciebie, jeśli tylko chcesz wziąć w nim udział. :)
Nie jesteś profesjonalną artystką? Świetnie! Weź udział w wyzwaniu i twórz, odnajdź w tym źródło frajdy i przyjemności. :) Nie porównuj się z innymi, to odbiera radość z tworzenia. Każda praca jest dobra, jeśli była tworzona z radością. Społeczność zgromadzona wokół #tuszitam jest bardzo wspierająca i serdecznie przyjmie każdego, kto do niej dołączy. Zapomnij o narzuconych ograniczeniach, twórz swobodnie i zobacz, co się stanie. Może efekt Cię zaciekawi i popchnie w stronę dalszych eksperymentów. ;)
Chcę zachęcić Cię do swobodnego kreatywnego tworzenia bez presji i oceniania.
Chodzi o dobrą zabawę.
Martwisz się, że nie zrobisz wszystkich 31 prac? Nie szkodzi! Zrobisz tyle, ile dasz radę wykonać. :)
Pisałam, że możesz łączyć tematy z danego dnia z kilku rozpisek. Możesz też łączyć tematy z kilku dni. To Ty decydujesz. :)
W tym artykule zamieszczam kilka moich rysunków z wcześniejszych edycji.
Co muszę mieć?
W nazwie wyzwania jest “tusz” (“ink”). Sugerowałoby to, że jest on niezbędny, żeby wziąć udział w zabawie. Spokojnie, nie jest. Możesz wykonywać swoje prace czymkolwiek chcesz. Codziennie możesz wybrać inną technikę. Pamiętaj, to wyzwanie jest dla Ciebie, nie Ty dla wyzwania. Modyfikuj je i dostosuj do swoich potrzeb tak, żeby to Tobie służyło.
W kolejnym wpisie przedstawiam Ci moje propozycje przyborów, które mogą Ci się przydać. Osobiście uwielbiam je i wykorzystuję także poza wyzwaniem - zobacz wpis.
Jak wziąć udział w #inktober i #tuszitam?
Wykonaj pracę korzystając z naszej listy tematów i pamiętaj o dodaniu hasztagu #tuszitam lub #tuszitam2021 przy publikacji zdjęcia na Instagramie. Możesz też oznaczyć mnie, a odwiedzę Cię z komentarzem. :) Najciekawsze prace będą regularnie wyróżniane na moich stories.
Oczywiście nie musisz publikować swoich prac, jeśli nie chcesz. Możesz zachować je dla siebie. Wyzwanie ma zachęcić Cię do codziennego, lub po prostu częstszego, tworzenia. Wykorzystaj je na swój sposób tak, żeby to Tobie służyło.
Kaligraficzny bonus
W tym roku z okazji #tuszitam przygotowałam dla Ciebie aż trzy prezenty, które możesz otrzymać po zapisaniu się do mojego newslettera. Po pierwsze, coś co zadowoli miłośniczki kaligrafii, czyli arkusze do samodzielnego wydruku co ćwiczenia pisania. Drugi prezent to tabelka z hasłami wyzwań #tuszitam, #inktober2021 i rena.illustration, dzięki której łatwiej znajdziesz hasło na każdy dzień. A jeśli, tak jak ja, lubisz łączyć kilka tematów w jednej pracy, z pewnością docenisz, że wszystko jest zebrane w jednym miejscu. Rozpiskę możesz wkleić do swojego BuJo, żeby mieć ją zawsze pod ręką. Jako trzeci prezent otrzymasz kartę kalendarza na październik z tematem na każdy dzień. Zapełnij ją doodlami - małymi rysunkami lub kaligrafią. Możesz również wkleić ją do swojego BuJo. :)