Już za chwilę święta! Czy kupiłaś już wszystkie prezenty pod choinkę? Jeśli nie, jeśli wciąż szukasz idealnego upominku - możesz skorzystać z przygotowanego przeze mnie prezentownika! Jest po brzegi wypełniony pomysłami, w których z pewnością znajdziesz coś dla siebie!
A jeśli masz już prezenty dla swoich bliskich - zapewne niedługo schowasz się gdzieś w kącie pokoju, ukryjesz się przed bliskimi, aby pomóc świętemu mikołajowi w podpisaniu prezentów. :) Może to jest właśnie świetny czas, aby poćwiczyć kaligrafię?
Ręcznie wykonane spersonalizowane etykiety sprawią, że paczuszki pod choinką będą wyglądać jeszcze bardziej uroczo. :) Obdarowywana osoba z pewnością doceni też piękną kaligrafię ozdabiającą jej upominek. Podpowiem Ci, że jeśli zrobisz bilecik z grubszego, sztywnego papieru - będzie on mógł być z powodzeniem używany jako zakładka do książki. :)
Opowiem Ci o czterech różnych stylach brush letteringu, czyli kaligrafii pędzelkowej. Zobaczysz napisy w wersji podstawowej oraz z dodanymi cieniami, bounce lettering i na końcu flourishing. Każdy kaligraficzny styl prezentuję na przykładach nazw członków rodziny. Możesz z powodzeniem przepisać moje propozycje i wykorzystać je przy podpisywaniu swoich prezentów lub ozdabianiu świątecznych kartek.
A jeśli chcesz nauczyć się pisać konkretne imiona - sprawdź arkusze ćwiczeń kaligrafii "Brush Lettering - Imiona". Znajdziesz tam aż 235 imion, każde w dwóch krojach pisma. Razem to aż 470 przykładów! A właśnie teraz, żebyś mogła wykaligrafować śliczne kartki świąteczne i etykiety prezentowe obniżyłam cenę ebooka aż o 50%. Składając zamówienie, użyj kodu “PREZENTY”. :)
Czego potrzebujesz?
Przygotuj gładki papier o gramaturze co najmniej 100 g - pisanie na nim będzie prawdziwą przyjemnością. Zaopatrz się w brush peny. Osobom początkującym sugeruję wybór brush penów dla początkujących z krótszą i sztywniejszą końcówką. Z kolei bardziej zaawansowani adepci kaligrafii mogą wybierać spośród brush penów dla zaawansowanych, czyli pisaków z dłuższym i bardziej elastycznym "pędzelkiem". Zwróć uwagę na metaliczne brush peny Fudebiyori Metallic - będą zjawiskowo wyglądać na ciemnym tle.
Przybory gotowe? Zatem do dzieła!
Brush lettering - wersja podstawowa
Zacznijmy od bazowej formy brush letteringu. Jest najłatwiejsza i jeśli nie masz doświadczenia z takim rodzajem kaligrafii - spróbuj właśnie tego! Aby nieco wyćwiczyć rękę i wyczuć, jak używać i trzymać pisak, pobierz arkusze do kaligrafii do druku za darmo lub zajrzyj do wpisu o wprawkach kaligraficznych. Gdy opanujesz podstawowe kreski, łatwiej będzie Ci podpisać prezenty dla najbliższych. :)
Zobacz, jak mogą wyglądać etykiety do prezentów napisane podstawową formą brush letteringu.
Spodobała Ci się kaligrafia pędzelkowa? Jak może wiesz, jestem jej wielką miłośniczką i chcę przekazywać moją pasję innym. Właśnie dlatego przygotowałam ebooka Brush Lettering od A do Z - kompendium. To pakiet teoretycznej wiedzy i arkuszy ćwiczeń, w których za rękę prowadzę Cię przez wspaniały kaligraficzny świat.
Dodaj cienie i trójwymiarowość
Jeśli masz ochotę pójść krok dalej - dodaj cienie do swoich napisów. Zwróć uwagę na trójwymiarowy efekt, jaki w ten sposób osiągasz. Prawda, że ładnie? :)
Aby poprawnie używać cieniowania w wyrazach na początku należy ustalić, skąd pada światło. Następnie wyobraź sobie (lub naszkicuj ołówkiem) te miejsca za literami, które rzucałyby cień. Na potrzebę dzisiejszej lekcji, ustalmy że słońce jest z lewej strony, a co za tym idzie - cień liter pojawi się po stronie prawej.
Światło pada z lewej strony, więc cień pojawi się z prawej.
Zwróć uwagę na kolorystykę. W wykaligrafowanym słowie “Mama” cień jest niego jaśniejszy od głównego napisy. Dzięki temu całość jest czytelniejsza. :) Ale oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś łączyła kolory w najwymyślniejszy sposób. Najważniejsze, żebyś dobrze się przy tym bawiła. Do wykonywania cieniowania polecam brush peny dla zaawansowanych, np. brush peny Zebra Midliner. Mają nieco większą końcówkę, dzięki czemu efekt jest wtedy lepiej widoczny.
Bounce lettering - “skaczące” litery
To rodzaj kaligrafii pędzelkowej idealny do zabawy. Zauważ, że litery nie stoją grzecznie na jednej linii, ale skaczą po niej. Bounce lettering doskonale pasuje do świątecznych szalonych napisów. A przy tym nie jest tak skomplikowany jak Ci się może wydawać. ;) Najpierw zastanów się, które litery mają “skakać”. Następnie przetestuj kilka wariantów i wybierz ten najładniejszy. :) Pamiętaj - nie wszystkie litery w słowie muszą zmieniać swoją pozycję!
Zdecyduj, które litery będą skakać i pisz. :)
Jeśli czujesz, że skakanie to to, co Tygryski lubią najbardziej - szlifuj swoje umiejętności w zeszycie ćwiczeń do brush letteringu "Bounce - pismo skaczące". :)
Flourishing - pismo ozdobne, zawijasy
Jako ostatni rodzaj brush letteringu chcę Ci zaprezentować flourishing. To krój, którym masz szansę zrobić największe wrażenie. Zgodzisz się chyba ze mną, że jest niesamowicie ozdobny, barokowy, pełen przepychu. Nie bój się - wygląda na bardzo trudny, ale możesz zredukować liczbę ozdobnych zawijasków np. do 1-2. W ten sposób będzie prościej, ale równie pięknie! :)
Spójrz, jak wykaligrafowałam “Dla Mamy” - gdzieniegdzie dodałam zawijaski i rozbudowałam pętelkę przy “y”. Podobnie możesz zrobić z innymi literami. Wszystko zależy od Ciebie i Twojej wyobraźni. To świetna zabawa! Uważaj tylko, żeby nie przedobrzyć - wtedy wyrazy mogą być nieczytelne. Ten styl brush letteringu możesz ćwiczyć w zeszycie ćwiczeń do brush letteringu "Flourishing - pismo ozdobne"
Przyozdobiłam niektóre litery i stworzyłam piękny świąteczny napis.
Jak widzisz, możesz sama wykaligrafować przepiękne napisy na etykiety prezentowe dla swoich najbliższych. Chciałabym jeszcze bardziej Ci w tym pomóc, więc przygotowałam darmowe karty pracy do druku, wraz z nazwami członków rodzin. Możesz kaligrafować na ich podstawie, lub pisać bezpośrednio na nich, a potem wyciąć. To nie wszystko! W newsletterowym mailu ode mnie dostaniesz też etykiety prezentowe, które możesz wydrukować, a na odwrocie wykaligrafować napisy. W mailu znajduje się jeszcze jedna niespodzianka - kartki ze świątecznymi doodlami. Będzie mi bardzo miło, jeśli je wydrukujesz, pokolorujesz i ozdobisz nimi swoje BuJo. Jak możesz otrzymać te karty? Wystarczy, że zapiszesz się na mój kreatywny newsletter. :) Na Twoją skrzynkę e-mail trafi zestaw darmowych arkuszy ćwiczeń do brush letteringu - każde słowo w aż czterech wersjach!
Jeśli chciałabyś mieć towarzystwo przy kaligrafowaniu, włącz mój ostatni live na Instagramie. Przez dwie godziny opowiadam o tajnikach kaligrafii i pokazuję pisownię konkretnych słów. Piszmy razem! :)
Może spędzasz święta w licznym gronie i podpisanie prezentu “Dla Babci” nie wystarczy? A do prezentu “Dla Brata” ustawi się kolejka potencjalnych adresatów? ;) Nic się nie martw. W arkuszach ćwiczeń do brush letteringu "Imiona" znajdziesz aż 235 imion. To z pewnością pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości. :) Właśnie teraz obniżyłam jego cenę aż o 50%. Zastosuj kod “PREZENTY” i ćwicz.
To jak? Wszystkie prezenty podpisane, a Ty czujesz niedosyt i chcesz kaligrafować dalej? Świetnie się składa! Jeśli jesteś miłośniczką zimy, jestem przekonana, że spodobają Ci się arkusze do brush letteringu "Zima" do druku. :)
PS Mam nadzieję, że moje propozycje pomogą Ci stworzyć piękne spersonalizowane etykiety do prezentów. Choć jeszcze bardziej liczę na to, że będziesz się po prostu dobrze bawić ćwicząc zimową, świąteczną kaligrafię. :) Oznacz mnie na zdjęciu na Instagramie, żebym mogła zobaczyć Twoje dzieła. Jeśli chcesz, udostępnię Twój post na moim stories i razem zainspirujemy jeszcze więcej osób. :)
Zapraszam do udziału w moim kursie "Brush lettering od podstaw". Nauczysz się w nim wszystkiego, czego potrzebujesz, abyś tworzyła piękne napisy na prezenty. Kurs jest dostępny tutaj: brushlettering.pl.
Podobał Ci się mój artykuł? Wesprzyj moją działalność i udostępnij poniższą grafikę (wraz z linkiem do artykułu) w swoim ulubionym medium społecznościowym np. Pinterest czy Instagramie. To nic nie kosztuje, a dla mnie to nieoceniona pomoc w dalszym rozwoju mojej marki. :)