W tym wpisie pokażę Ci kilka pomysłów na ozdoby w Bullet Journalu. Podpowiem, jakie narzędzia i przybory mogą Ci się przydać. Przekonasz się, że zarówno minimalistki, jak i zwolenniczki przepychu i skomplikowanych dekoracji znajdą sposób, aby uczynić swój Bullet Journal ciekawszym.
Czego użyć, by ozdobić Bullet Journal?
Na samym początku zastanówmy się, czego potrzebujesz, by udekorować BuJo. Na pewno przydadzą Ci się pisaki i cienkopisy w ulubionych kolorach. Możesz też użyć naklejek, washi tapes, czy nawet farb. Jeśli masz ochotę na bardziej angażujące kreatywne działania, przygotuj kolaż w Bullet Journalu.
Kreatywne tytuły i nagłówki w notatniku
Podstawowy sposób wprowadzenia dekoracji do Bullet Journala to tworzenie kreatywnych nagłówków. Wypróbuj różne czcionki, kolory, a nawet ozdobne kształty, aby wyróżnić ważne sekcje. To świetny sposób, aby zrobić pierwszy krok w kierunku personalizacji.
Zajrzyj do wpisu, w którym zebrałam aż 20 pomysłów na nagłówki w Bullet Journal. Aby stworzyć ładny nagłówek, potrzebujesz tylko czegoś do pisania. Dlatego to idealne rozwiązanie dla początkujących, którzy nie zgromadzili (jeszcze) całej szuflady przydasi.
Innym sposobem na ozdobne i spójne nagłówki jest kaligrafia. Brush lettering i Bullet Journal to nierozłączny zestaw. Spójrz, jak minimalistyczne napisy dodają osobistego charakteru notesowi. Chcesz nauczyć się kaligrafować nagłówki do Bullet Journala? Mam coś w sam raz dla Ciebie! W arkuszach do brush letteringu "Bullet Journal" zebrałam wszystkie najważniejsze słowa i frazy, które przydadzą Ci się w prowadzeniu BuJo.
Nagłówki wykaligrafowane w stylu brush lettering.
Jeśli obawiasz się, że nie masz talentu plastycznego (w co swoją drogą nie wierzę), ozdób nagłówki zakreślaczem. Sprawdź tylko, czy Twój zakreślacz nie rozmazuje długopisu. Jeśli tak — najpierw użyj zakreślacza. Dopiero potem wykonaj napis na kolorowym polu.
Kolorowe naklejki i washi tape
Naklejki i ozdobne taśmy — washi tape — to doskonałe wyjście, gdy chcesz dodać więcej kolorów i wzorów do swojego Bullet Journala. Washi tapes możesz używać jako ramek dla stron. Naklejone na dłuższym brzegu pomogą Ci łatwo odnaleźć daną stronę. Naklejki sprawdzą się zarówno do oznaczania dni tygodnia lub aby podkreślić konkretne wydarzenie. Zobacz, jak Agata Bujnowicz użyła naklejek związanych z książkami, by ozdobić swój reading journal.
Tematyczne naklejki w Bullet Journalu.
Rysuj, koloruj, maluj
Jeśli lubisz rysować lub malować, wykorzystaj ten talent w swoim Bullet Journal. Dodaj ilustracje, doodle, czy nawet pełne rysunki, aby wzbogacić estetykę swoich notatek. To świetny sposób na stworzenie niepowtarzalnego dziennika, który odzwierciedla Twoją sztukę.
Farby w Bullet Journalu
W notesach Devangari możesz bez obaw malować akrylami lub gwaszami. To farby, które nie wymagają wody. Być może strony się delikatnie pofalują, ale rysunek nie przebije na drugą stronę. Malowanie akwarelami jest trudniejsze i trzeba to zrobić bardzo umiejętnie (z minimalną ilością wody), by farba nie przebiła na drugą stronę.
Abstrakcyjny obraz w notesie w kropki.
Minimalistyczne rysunki cienkopisem
Lubię cienkopisy, bo pozwalają tworzyć bardziej szczegółowe ilustracje. W bullet journalu możesz użyć cienkopisów, by stworzyć rysunki na stronie wprowadzającej miesiąc. Lub do ciekawego trackera (który później pokolorujesz lub nie). Strony ozdobione rysunkami wykonanymi czarnym cienkopisem tworzą wrażenie minimalizmu i elegancji. Gdy zdecydujesz się na takie ozdoby w swoim notesie, nie będziesz musiała zastanawiać się nad doborem pasujących do siebie kolorów.
Minimalistyczne czarno-białe rysunki cienkopisem.
Małe doodle, gdy nie masz czasu
Małe doodle to świetny pomysł, gdy nie wiesz, jak ozdobić notes. Drobne rysunki nie zajmą Ci dużo czasu, a będą ciekawym urozmaiceniem poszczególnych stron. Spójrz, jak z jesiennych doodli zrobiłam mood tracker.
Mood tracker z jesiennymi doodlami.
Kreatywny habit tracker w notesie
Wszelkiego rodzaju trackery doskonale sprawdzą się jako kolorowe, kreatywne strony w Bullet Journalu.
Wiesz, czemu tak bardzo lubimy trackery i odznaczanie wykonanych zadań? Zaznaczenie, że wykonaliśmy zadanie nasz mózg traktuje jak nagrodę. Dlatego jeśli musisz zrobić nudną, powtarzalną czynność, pomyśl, jak możesz ją monitorować na kartce. Po wykonaniu każdego etapu zaznacz to w BuJo. Mały wyrzut dopaminy może zwiększyć Twoją motywację do kontynuowania nudnego zadania. Nawet jeśli nie chce Ci się go robić, wizja pokolorowania fragmentu trackera lub zaznaczenia kropki pomoże Ci się zmobilizować.
Prosty habit tracker z kropkopisami Clean Color Dot
Kolaż w środku Bullet Journalu? Jak najbardziej!
Tak! Kolaż też świetnie sprawdzi się w BuJo. Jeśli nie wiesz, jak wykonać kolaż, zajrzyj do mojego starszego wpisu: Jak zrobić kolaż w notesie.
Spójrz, kolaż może być minimalistyczny. Jedyne naklejone elementy to szary papier przy datach i w miejscu na notatki.
Minimalistyczny kolaż - szybka i efektowna ozdoba.
Może też być częścią większej całości, gdy masz więcej czasu i chcesz zaszaleć. Ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia. :)
Zobacz, jak Asia Rzany @lothedel_art zajmująca się tworzeniem custom bullet journali przygotowała stronę z wyciętymi fragmentami.
Jak dobrać kolory do Bullet Journala?
Dobór kolorów zależy tylko od Ciebie i Twoich preferencji. Na pewno masz swoje ulubione odcienie i podświadomie się ich trzymasz (u mnie to zielenie i fiolety). Ale jeśli chcesz nieco urozmaicić swój notes, a jednocześnie chcesz, by barwy do siebie pasowały, wypróbuj generator palet kolorów coolors.co. Pobaw się opcjami, jakie daje Ci to narzędzie. Możesz wygenerować zupełnie losową paletę barw lub zablokować wybrany kolor i dopasować do niego pozostałe.
Jeśli lubisz Ci na minimalizm i spójność, postaw na 3, maksymalnie 4 kolory. Więcej odcieni może sprawiać wrażenie chaosu. Aby ułatwić sobie korzystanie z wybranych barw, zostaw odpowiednie pisaki i cienkopisy na biurku lub w piórniku. Nie będziesz musiała ich szukać pomiędzy innymi akcesoriami piśmienniczymi.
Czy trzeba ozdabiać Bullet Journal?
Nie!
Celem prowadzenia Bullet Journala nie jest zmuszanie się do regularnego wymyślania kreatywnych pomysłów na ozdoby. Jeśli sprawia Ci to przyjemność, to super! Nie czuj presji, że bez tego Twoje Bujo będzie niewłaściwe. Pewnie jak każdy, masz w życiu okresy, gdy masz więcej czasu na twórcze działania. Wykorzystaj je wtedy na sztukę w BuJo. Ale nie rób sobie wyrzutów, jeśli nie masz na to przestrzeni.
Twój Bullet Journal to przestrzeń, w której organizacja spotyka się z kreatywnością. Nie bój się eksperymentować z różnymi technikami i materiałami. Twórczość w BuJo pobudzi Twoją kreatywność i pomoże Ci przenieść ją w pozostałe aspekty życia. Odkryj radość tworzenia i ciesz się personalizacją swojego codziennego dziennika!
Podobał Ci się mój artykuł? Wesprzyj moją działalność i udostępnij poniższą grafikę (wraz z linkiem do artykułu) w swoim ulubionym medium społecznościowym np. Pinterest czy Instagramie. To nic nie kosztuje, a dla mnie to nieoceniona pomoc w dalszym rozwoju mojej marki. :)