DEVANGARI
Darmowa dostawa od 199zł ✦ Wysyłka w 24h
One Little Word - czym jest słowo roku i jak je wybrać?
One Little Word - czym jest słowo roku i jak wybrać?

 

Jedno małe słowo. Przy olbrzymiej ilości zdań wypowiadanych i czytanych codziennie może się wydawać, że jeden wyraz to nic szczególnego. Niby nic... Ale okazuje się, że tak wiele! 

Zgodnie z założeniami pomysłodawczyni One Little Word - Ali Edwards - jedno małe słowo (ang. One Little Word) ma nam towarzyszyć każdego dnia przez rok. Ma stać się naszym drogowskazem. A my, pamiętając o tym wyróżnionym przez nas słowie, mamy otrzymać pomoc w podejmowaniu najrozmaitszych decyzji i przypomnienie o tym, co chcemy, żeby było dla nas ważne. 

 

O co tu chodzi? Na początku roku wybierasz słowo, któremu poświęcisz szczególną uwagę przez najbliższe 12 miesięcy. One Little Word staje się wskazówką pokazującą, czego świadomie chcesz i co jest dla Ciebie ważne. Rozmyślając o nim, będziesz czuła, który wybór jest bardziej zgodny z Twoim hasłem - czyli z tym, do ma dla Ciebie znaczenie. 

 

Moje OLW

Pokażę Ci, jakie słowo wybrałam dla siebie. Opowiem, dlaczego to właśnie je zaproszę do mojego życia w tym roku. Przedstawię, jakie wartości za nim stoją. 

Moje One Little Word to “lekkość”. Jak je interpretuję? Lekkość to dla mnie mniej stresu i spiny na co dzień, a więcej przestrzeni, akceptacji i spokoju. Wydarzenia z zeszłego roku, które opisałam we wpisie o podsumowaniu roku w Bullet Journalu, nauczyły mnie, że nie jestem w stanie zaplanować wszystkiego i nie mam kontroli nad tym, co dzieje się na świecie. Teraz więc chcę dać sobie więcej wolności i elastyczności w działaniach czy planowaniu. To z kolei związane jest ze spokojem i wewnętrzną równowagą. Chcę pamiętać, że zamykając lub nie podejmując się jednego projektu czy zobowiązania - otwieram się i robię przestrzeń na inny. Niby to oczywiste, ale jednak czasem ciężko zrezygnować ze swoich planów lub obniżyć oczekiwania w stosunku do siebie. :) Na co dzień jesteśmy bardzo przebodźcowani - tym co dzieje się na świecie, mediami społecznościowymi, własnymi wizjami przyszłości. Zapominamy, że jesteśmy w ciągłym procesie, w drodze. I to, że będziemy biec szybciej, niekoniecznie oznacza, że osiągniemy coś w krótszym czasie. Dlatego moja “lekkość” symbolizuje również JOMO, czyli “joy of missing out” - przeciwieństwo FOMO “fear of missing out”. Świadomie wybieram, że nie będę ze wszystkim na bieżąco. Daję sobie przyzwolenie na to, żeby nie wiedzieć wszystkiego i znikać z wirtualnego świata częściej. A tym samym mam więcej przestrzeni na kreatywność i tworzenie z lekkością, bez presji i wewnętrznego krytyka. :) 

 

One Little Word słowo inspiracja na rok

 

Wizualizacja na Mapie Myśli

Gdy już znajdziesz swoje słowo, przygotuj mapę myśli. Weź notes w kropki, w którym prowadzisz swój Bullet Journal i wykaligrafuj je na środku strony. Następnie wynotuj wszystkie skojarzenia, jakie z nim masz. Zastanów się, czy gdybyś miała kierować się tym słowem, podjęłabyś inne decyzje? Co czujesz, widząc to słowo. Pomyśl które z jego znaczeń wybierasz. A może wszystkie? Przecież właśnie po to jest wieloznaczność. :) 

 

Jak znaleźć swoje słowo?

Jesteś zaintrygowana moim podejściem do One Little Word? Teraz czas, żebyś Ty znalazła swoje słowo. Słowo zmieniające życie… Ale skąd tak właściwie je wziąć? Świetnie pytanie! Z pomocą przychodzą nam bogate zasoby internetu. :) Pinterest i Instagram to prawdziwe kopalnie pomysłów. Spróbuj wyszukiwania pod hasztagiem #onelittleword - z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Popatrz, jakie słowa wybierały inne osoby, czym się kierowały. One Little Word może być każdym, dowolnym słowem. Spójrz, jak różnorodnie można interpretować każde z nich. 

 

Poniżej przygotowałam kilka przykładowych słów wybieranych jako OLW. Do paru z nich dopisałam proponowane interpretacje. Pamiętaj jednak - to tylko propozycje i ostatecznie to od Ciebie zależy, jak odczuwasz dane słowo.  

 • Forgiveness, wybaczenie - Możesz wybaczyć sobie lub komuś. Słowo może symbolizować odzyskiwanie wewnętrznego pokoju i równowagi. 
 • Wander, wędruję - Doświadczaj, poznawaj, daj się ponieść myślom. Zwiedzaj inne kraje lub zwiedzaj fascynujący świat swoich wewnętrznych przeżyć. 
 • I, ja - Ten zaimek może pomóc Ci w określeniu lub obronie swoich granic. Przypominać, że to Twoje cele masz realizować. Że jesteś ważna, zasługujesz na postawienie siebie na pierwszym miejscu. 
 • Pause, przerwa, zatrzymuję się - Jeśli czujesz, że ciągle za czymś gonisz, rozważ może wprowadzenie tego słówka. Z jego pomocą zauważysz, że możesz, ale nie musisz. 
 • Love, miłość, kocham 
 • Enjoy, cieszę się, doceniam
 • Gentle, delikatna
 • End, koniec, kończę 
 • Allow, pozwalam
 • Heal, leczę
 • Dream, marzę
 • Reach, sięgam
 • Bold, odważna, śmiała
 • Hope, nadzieja, mam nadzieję
 • Create, kreuję
 • Change, zmiana, zmieniam
 • Space, przestrzeń
 • Zdrowie - psychiczne, fizyczne

Widzisz, możliwości jest cała masa! Jestem niezwykle ciekawa, co wybierzesz dla siebie. Daj mi znać w komentarzu pod tym wpisem lub oznacz mnie na Instagramie :) 


pielęgnowanie One Little Word na co dzień

 

Jak zdecydować, że to moje słowo?

Wybór, za pomocą którego słowa zaczarujesz swoją codzienność może być trudny. Nie spiesz się, daj sobie czas i przyjrzyj się swoim uczuciom, skojarzeniom. Zaufaj swojej intuicji. Czy któreś z haseł szczególnie mocno z Tobą rezonuje? Może wyraża tęsknotę za czymś, czego brakowało Ci w ostatnim czasie? Może nazywa wprost Twoją potrzebę, której z różnych powodów dotychczas nie zaspokoiłaś? Przeanalizuj ubiegły rok i zastanów się, co chciałabyś w nim zmienić. Może czegoś było za mało? A może czujesz przesyt i chcesz odpocząć? Jestem przekonana, że w całym bogactwie języka znajdziesz odpowiednie One Little Word. :) Dodatkowo możesz stworzyć listę pomysłów jak pielęgnować to słowo na co dzień. Może są jakieś czynności, które chciałabyś wprowadzić do swojego życia? Albo zdarzają Ci się momenty zawahania przy podejmowaniu decyzji? Taka lista może być Twoim drogowskazem.

 

Mapa marzeń w Bullet Journal 

 

Vision board - kreatywna mapa marzeń oparta o One Little Word

Znasz powiedzenie "jedno zdjęcie mówi więcej niż tysiąc słów"? To o mnie! Jestem wzrokowcem - co oznacza, że najszybciej przyswajam informacje, które zobaczę. Z tego powodu od kilku lat tworzę Mapę Marzeń, nazywaną także Tablicą Wizji (ang.Vision Board). Jest to zbiór obrazów z Internetu oraz moich prywatnych zdjęć, które wywołują we mnie określone skojarzenia i emocje. Tematykę zdjęć wybieram tak, by obejmowała kilka kategorii np.: relacje, zdrowie, cele, pracę, rozwój osobisty, a także pasowała do słowa roku. Dla mnie wizualne przedstawienie symboliki One Little Word jest ogromnym ułatwieniem. Spróbuj - może to rozwiązanie także sprawdzi się u Ciebie. :)

 

Pamiętaj o One Little Word

Doskonale by było, gdybyś pozwoliła One Little Word żyć razem z Tobą i wspierać Cię w różnych sytuacjach. Umieść swoje słowo w kilku widocznych miejscach - niech nie będzie tylko w notesie! Przypnij je w miejscu, gdzie pracujesz. Napisz na karteczce przy lustrze. Weź brush peny, przygotuj piękną kaligrafię i przyczep ją magnesem do lodówki. Zmień tapetę w telefonie lub na pulpicie komputera. Niech to słowo będzie wszędzie tam, gdzie toczy się Twoje życie. W moim przypadku zarówno One Little Word jak i Vision Board, znajdują się przy biurku, które odwiedzam lub widzę codziennie. Mam także dedykowane strony w Bullet Journalu, które oznaczyłam wstążką.

 

Vision Board One Little WordCzy już czujesz, jaki wpływ może mieć Twoje One Little Word? Wsłuchaj się w jego podpowiedzi i podążaj za wskazówkami, jakie Ci daje. Pamiętaj, to Ty wybrałaś to słowo. Na pewno miałaś ku temu dobry powód. Pozwól mu przypominać Ci o tym, co dla Ciebie ważne.

 

 


Agnieszka Cichecka to twórczyni marki Devangari Art.
Podobał Ci się mój artykuł? Wesprzyj moją działalność i udostępnij poniższą grafikę (wraz z linkiem do artykułu) w swoim ulubionym medium społecznościowym np. Pinterest czy Instagramie. To nic nie kosztuje, a dla mnie to nieoceniona pomoc w dalszym rozwoju mojej marki. :) 

 

One little word słowo przewodnik w Bullet Journal. 

Blog chmura tagów
Newsletter Zapisz się na newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, promocjach i darmowe materiały.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl