DEVANGARI
Darmowa dostawa od 199zł ✦ Wysyłka 24h ✦ info@devangari-art.pl
Październikowe wyzwania rysunkowe
Październikowe wyzwania rysunkowe

Od kilku lat na przełomie września i października cały Instagram zapełnia się kreatywnymi wyzwaniami. I ja również z tej okazji co roku chcę zachęcić jak najwięcej osób do twórczych działań.:) . W tym wpisie z zeszłego roku przeczytasz, skąd pomysł na kreatywne październikowe zabawy. 

Natomiast w dzisiejszym artykule opowiem Ci o rysunkowym wyzwaniu Inktober i polskiej zabawie Tuszitam. Dowiesz się, jak i dlaczego wziąć w nich udział. Pokażę Ci też, z jakich przyborów najczęściej korzystam i podrzucę listy haseł od innych twórców. Jestem strasznie ciekawa, które motywy prac będą dla Ciebie największą inspiracją! 

 

Inktober i Tuszitam - co to?

W 2009 roku, Jake Parker, wpadł na pomysł zabawy, która zmobilizuje go do częstszej twórczości i rozwinie jego artystyczny warsztat. Zebrał więc listę 31 haseł i postanowił, że codziennie będzie przygotowywał jedną pracę na konkretny temat. Od tego czasu co roku w październiku artyści na całym świecie wspólnie biorą udział w wyzwaniu i wzajemnie zachęcają się do twórczości. Nic dziwnego, że na Instagramie czy Pintereście, oprócz oficjalnej listy wyzwania, możesz znaleźć hasła skupione wokół rysowania na konkretny temat. Jak dobrze poszukasz, trafisz na wyzwania polegające na rysowaniu grzybów, zwierząt, magicznych stworzeń czy emocji. 

Kreatywne wyzwanie rysunkowe Inktober i Tuszitam

W jednej pracy lubię łączyć kilka haseł wyzwania Inktober lub Tuszitam.

 

Tuszitam

Już trzeci rok wraz z grupą polskich artystek zapraszamy do udziału w wyzwaniu Tuszitam. W 2020 roku, kiedy zaczynałyśmy, dołączyło do nas wiele osób i wspólnie codziennie rysowaliśmy na temat jednego z 31 haseł. W tym roku w Tuszitam odchodzimy od tradycyjnego podejścia, które zakładało 1 hasło na każdy dzień. Zamiast tego przygotowałyśmy 6 haseł, po jednym na każdy tydzień października. Jak zauważysz, hasła są opisowe i składają się z 2 lub 3 słów. Możesz potraktować je jako całość, lub zilustrować każdy wyraz osobno. 

Aby ułatwić Ci udział w Tuszitam, przygotowałam szablony z wykaligrafowanymi hasłami oraz tabelkę, którą możesz wypełnić w ramach wyzwania. Chcesz je dostać? Zapisz się do kreatywnego newslettera Devangari.


Lista Tuszitam, czyli zabawy którą współtworzę z innymi artystkami: 

Lista haseł wyzwania rysunkowego Tuszitam Inktober

 

Dlaczego warto wziąć udział w wyzwaniu?

W wyzwaniu celebrujemy kreatywność, rozwijamy wyobraźnię, rozwijamy swój artystyczny warsztat, a przede wszystkim… dobrze się bawimy! Nie chodzi o to, żebyś zmuszała się do tworzenia, jeśli czujesz, że to nie Twój dzień i że kompletnie nie masz na to ochoty. Na spokojnie. :) Pamiętasz o One Little Word? Moje to “lekkość”. Spróbuj podejść z lekkością do tego wyzwania. Pozwól, aby sprawiło Ci przyjemność, a nie było źródłem nowych frustracji. Nie zniechęcaj się, jeśli wiesz, że nie wygospodarujesz czasu na codzienne rysowanie. Doskonale rozumiem, jak wiele obowiązków ma każdy z nas. To od Ciebie zależy, jak bardzo chcesz się zaangażować w wyzwanie. Poza tym, pamiętaj, że jeden rysunek to nadal więcej niż zero rysunków. :)

 

Jak wziąć udział w zabawie?

Zasady są banalnie proste: stwórz pracę plastyczną (lub kaligraficzną) na wybrany temat. Możesz zainspirować się tylko jednym słowem, lub połączyć kilka haseł od różnych twórców. W całej zabawie chodzi o to, abyś rozbudziła swoją kreatywność i dobrze się bawiła. Nie narzucaj sobie sama ograniczeń. :) Możesz oznaczyć mnie na Instagramie, a ja w październiku będę udostępniać wybrane prace. 

 

Z czego korzystam podczas kreatywnych wyzwań?

Najbardziej lubię rysować w mini zeszytach. Nie wiem, czy wiesz, ale ich prototypy powstały 2 lata temu właśnie w tym celu. Notesów Devangari możesz używać jako szkicowników, wysoka gramatura papieru (120 lub 150 g/m2) sprawia, że możesz w nich nawet malować bez ryzyka, że farby czy markery przebiją na drugą stronę. Zobacz moje prace z poprzednich edycji Tuszitam i Inktober. Zdradzę od razu, że od początku łączyłam kilka tematów w jednej pracy - lubiłam to dodatkowe wyzwanie pobudzające fantazję. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o polecanych przyborach, zajrzyj do tego starszego wpisu. 

Mini notes w kropki Devangari

Ośmiornica narysowana czarnym cienkopisem w prototypie mini zeszytu.

 

Jakie są hasła tegorocznych wyzwań?

Przygotowałam listę kreatywnych zabaw, przeczytaj je i zobacz, które najsilniej oddziałują na Twoją wyobraźnię. Jest ich tyle, że każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli chcesz, możesz łączyć ze sobą hasła z różnych dni. Możesz też tworzyć w różnych technikach. Jednego dnia wykonasz minimalistyczny szkic tuszem, a innego kolaż - na bogato. :)

 

Zacznijmy od najpopularniejszego październikowego wyzwania, czyli Inktober. Tegoroczne hasła wyzwania Inktober to: 

Lista haseł Inktober 2022

Oficjalna lista haseł Inktober 2022.




Sha'an d'Anthes znana na Instagramie jako furrylittlepeach przygotowała wyzwanie peachtober. Zobacz hasła:

Lista haseł Peachtober 2022

Lista haseł wyzwania Peachtober.

 

Huevember to listopadowa odwrotność Inktober. O ile oryginalne październikowe wyzwanie skupione było na czarno-białych rysunkach tuszem, to w Huevember chodzi o kolor. Im prace bardziej barwne, żywe i intensywne - tym lepiej. W tym wyzwaniu zamiast haseł, do każdego dnia przypisano kolor. 

Inne kreatywne wyzwania, które mogą Cię zainspirować: 

Drawtober - 15 haseł, część z nich to nazwy konkretnych przedmiotów, a inne to abstrakcyjne pojęcia np. cisza i odpoczynek

Shroomtober - lista, która zmobilizuje się do zajrzenia do atlasu grzybów i zaznajomienia się z tymi fascynującymi organizmami

Hexoween - to gratka dla fanów magii i czarodziejstwa (nie tylko w zamku Hogwart) ;)

Tusztober - drugie polskie wyzwanie w naszym zestawieniu, hasła podzielono tematycznie - do każdego tygodnia przypisano inny żywioł

 

 

Jeśli zainteresowały Cię październikowe wyzwania, zajrzyj do starszych wpisów na ten temat: 

Inktober lub Tuszitam - wyzwania rysunkowo-kaligraficzne

Inktober 2019 - lista tematów

 

 


 

 

Agnieszka Cichecka - twórczyni marki Devangari

 

Podobał Ci się mój artykuł? Wesprzyj moją działalność i udostępnij poniższą grafikę (wraz z linkiem do artykułu) w swoim ulubionym medium społecznościowym np. Pinterest czy Instagramie. To nic nie kosztuje, a dla mnie to nieoceniona pomoc w dalszym rozwoju mojej marki. :)

Inktober i tuszitam kreatywne wyzwania w pazdzierniku.

Blog chmura tagów
Newsletter Zapisz się na newsletter
Zostaw swój e-mail, aby dowiedzieć się więcej o journalingu i kaligrafii oraz uzyskać 10% zniżkę na pierwsze zakupy
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Bestsellery
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl