DEVANGARI
Darmowa dostawa od 199zł ✦ Wysyłka w 24h
Brush lettering dla leworęcznych - 5 trików ułatwiających naukę
Brush lettering dla leworęcznych - 5 trików ułatwiających naukę

Przyznaję, większość materiałów dostępnych w internecie na temat kaligrafii pędzelkowej pokazywana jest przez osoby praworęczne. Czy to znaczy, że leworęczni nie mogą uczyć się brush letteringu i osiągnąć mistrzostwa w tej sztuce? Absolutnie nie! W tym wpisie poznasz 5 sposobów, jak ułatwić sobie naukę. Część z nich (wybór papieru, pisanie powoli) jest uniwersalna. Ale pokażę Ci, że w przypadku osób leworęcznych ma szczególne znaczenie. 

Poznaj 5 sposobów na to, aby nauka kaligrafii (np. z moim kursem online Brush Lettering od podstaw) była jeszcze przyjemniejsza. 

 

Kaligrafuj na bardzo dobrym papierze

To uniwersalna rada. Ale w przypadku osób leworęcznych ma to szczególne znaczenie, bo często mają problem z rozmazującym się tuszem. Na odpowiedniej jakości papierze tusz będzie szybciej się wchłaniał. Zacznij od przeczytania artykułu o tym, na jakim papierze kaligrafować. (Mała podpowiedź: wybieraj gładki satynowany papier o gramaturze 100 g/m2 lub wyższej). 

W moich zeszytach ćwiczeń do kaligrafii lub w notesach w kropki znajdziesz bardzo dobry papier z wysoką chłonnością - idealny do brush letteringu. 

Zeszyty ćwiczeń do brush letteringu.

 

 

Wybierz odpowiednie brush peny

Jako osoba stawiająca swoje pierwsze kaligraficzne kreski wybierz brush peny dla początkujących. Pisaki powinny mieć twardą i bardziej zbitą końcówkę. Zwróć też uwagę, żeby szybko wysychały i nie zostawiały na papierze zbyt dużo tuszu.

Odpowiednie dla Ciebie będą brush peny Pentel Touch, w szczególności Pigment - są wodoodporne i szybciej schną. Możesz też spróbować pisaków Tombow Fudenosuke i na późniejszym etapie nauki - Tombow ABT Dual. W Twoim przypadku odradzam natomiast Ecoline i Karin. 

Zauważyłaś, że jako osoba leworęczna dociskasz pisak, pchasz go przed sobą? A praworęczni ciągną brush peny za dłonią. Jak możesz się domyślać - w Twoim przypadku pisakom szybciej strzępią się końcówki. Koniecznie pamiętaj o tym, żeby obracać brush pen w dłoni - będzie wolniej się niszczył. 

 

 

 

Podłóż pod dłoń inną kartkę lub kalkę techniczną

To trik stosowany przez artystów, gdy rysują ołówkiem lub kredkami. W ten sposób znacznie zmniejszysz ryzyko, że przez nieuwagę rozmażesz napis dłonią. Wiem, że osoby leworęczne bardzo często wspominają o tym problemie. Zamiast zniechęcać się do dalszych prób, lepiej wyeliminować to zagrożenie na samym początku. :)

 

Pisz powoli

Wiem, że żyjemy w czasach nanosekundy. I wiem, że Ci się spieszy. Ale uwierz mi, kaligrafowanie wymaga czasu. Być może widziałaś inspirujące filmiki na Tik-Toku lub Instagramie na których artyści pokazywali, jak kaligrafują. Zdradzę Ci sekret. Wszystkie te nagrania były w przyspieszeniu! Czemu? Żeby zmieścić się w limicie czasowym danej aplikacji i nie stracić uwagi odbiorcy. Gwarantuję Ci - nie da się tak szybko kaligrafować. A jeśli się da, to efekt z pewnością nie będzie tak zadowalający jak przy wolniejszych ruchach.

Gdy piszesz powoli, tusz ma czas na wyschnięcie. 

 

 

Eksperymentuj z ułożeniem kartki pod dłonią

Zauważyłam, że leworęczni częściej piszą poniżej lub powyżej kaligrafowanego napisu. Dzięki temu nie zasłaniają go ani nie rozcierają. Spróbuj pisać bardziej od góry lub od dołu. Sprawdź, jak Ci wygodniej. Pisanie bezpośrednio z boku nie będzie optymalne dla osób leworęcznych. Kombinuj też z ułożeniem kartki - nie musisz pisać z papierem centralnie na wprost Ciebie. Przesuwaj nim i sprawdź, jak jest Ci najwygodniej.  

Jak widzisz, leworęczność nie jest przeszkodą w nauce kaligrafii. Nauka wygląda dokładnie tak samo, jak w przypadku osób praworęcznych - zaczynamy od kreślenia poszczególnych pojedynczych linii i kształtów . Gdy już je opanujesz, przechodzisz do pisania liter. Potem zaczynasz łączyć je ze sobą. A na sam koniec piszesz całe wyrazy.

 

Najważniejsze, o czym musisz pamiętać to:

  1. Postaw na dobry papier (np. w moich zeszytach do nauki kaligrafii).
  2. Wybierz odpowiedni brush pen (Pentel Touch, Tombow Fudenosuke i Tombow ABT Dual).
  3. Podłóż pod dłoń inną kartkę (lub kalkę techniczną - unikniesz rozmazywania). 
  4. Nie spiesz się (pisz powoooli).
  5. Trzymaj dłoń powyżej lub poniżej linii napisu (nie z boku, bo rozetrzesz tusz).

 

Tak w ogromnym skrócie wygląda nauka kaligrafii w moim kursie online "Brush Lettering od podstaw". Dołącz do niego i naucz się tworzyć zachwycające napisy. Tak - Ty też możesz to robić! :) 

 

Jeśli masz inne pomysły, jak ułatwić sobie kaligraficzne życie koniecznie podziel się ze mną i moimi czytelniczkami w komentarzu! :)

 


 

Agnieszka Cichecka to twórczyni marki Devangari Art.

Podobał Ci się mój artykuł? Wesprzyj moją działalność i udostępnij poniższą grafikę (wraz z linkiem do artykułu) w swoim ulubionym medium społecznościowym np. Pinterest czy Instagramie. To nic nie kosztuje, a dla mnie to nieoceniona pomoc w dalszym rozwoju mojej marki. :)

Udostępnij wpis blogowy ze wskazówkami kaligraficznymi dla leworęcznych 

Blog chmura tagów
Newsletter Zapisz się na newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, promocjach i darmowe materiały.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl