Darmowa dostawa od 199zł | Wysyłka codziennie pon-pt
Kaligrafia - 5 sposobów na ćwiczenie ładnego pisma 0
100.jpg

Jak ćwiczyć kaligrafię?

Ucząc się kaligrafii dużą rolę odgrywa systematyczność i praktyka. Nawet ćwicząc 15 minut dziennie, możemy zaobserwować postępy. Najtrudniej jednak jest się zmobilizować do działania i rozpoczęcia ćwiczeń kaligrafii. Dlatego mając konkretne zadania do wykonania, nie tracimy czasu na podejmowanie decyzji i ewentualne wątpliwości. Poniżej znajdziesz na to 5 sposobów.

Kaligrafia - 5 sposobów na ćwiczenie ładnego pisma 01

 

 

1. Arkusze ćwiczeń lub zeszyty do kaligrafii

Arkusze ćwiczeń do samodzielnego wydruku są to produkty elektroniczne, które po pobraniu na komputer możesz wielokrotnie drukować. Zawierają różne zestawy ćwiczeń - od podstaw przez zaawansowane ozdobniki, albo najczęściej używane frazy i nagłówki w Bullet Journalu. Do wyboru, do koloru. ;)

Niewątpliwym atutem tego rozwiązania jest fakt, że jeśli jeśli dane słowo czy litera sprawia Ci problem - możesz ćwiczyć ją nieskończenie wiele razy z pomocą gotowego wzornika. Dodatkowo jest to bardzo ekonomiczna opcja. ;)

Więcej informacji o wyborze papieru do takich szablonów kaligraficznych znajdziesz w tym artykule: "Brush lettering - na jakim papierze kaligrafować"

Jeśli jednak wolisz gotowe rozwiązania, bez konieczności szukania papieru czy analizowania setek pisadeł... mam coś dla Ciebie! Zestaw na start do nauki brush letteringu w skład, którego wchodzi mój autorski workbook - połączenie książki i zeszytu z ćwiczeniami podstawowymi (wprawki, alfabety, łączenia liter, cyfry, przydatne słowa i frazy okolicznościowe) oraz 2 brush peny - idealnie dobrane dla osoby początkującej. :)

Kaligrafia - 5 sposobów na ćwiczenie ładnego pisma 02

 

2. Kilka wersji tej samej litery

Jest to prosty sposób na pobudzenie w nas kreatywności. Nastaw minutnik na 5-10 minut i spróbuj w tym czasie wymyślić jak najwięcej wersji danej litery np. A. W ten sposób masz już 32 lub nawet 64 ćwiczenia zakładając, że każdą literę można napisać w formie wielkiej lub małej.

 

Kaligrafia - 5 sposobów na ćwiczenie ładnego pisma 03

 

 

3. Wyzwania kaligraficzne 

W internecie można znaleźć wiele wyzwań związanych z kaligrafią, które dotyczą różnych stylów lub szeroko pojętego hand letteringu (pismo odręczne ozdobne). Wyzwania z reguły są cykliczne i trwają miesiąc. Otrzymujemy listę gotowych haseł, cytatów lub przedmiotów do napisania. Dzięki temu nie musimy się zastanawiać co napisać danego dnia w ramach praktyki a przy okazji dołączamy do społeczności osób kaligrafujących. Możemy podglądać prace innych osób i inspirować się nimi w dalszej nauce oraz publikować swoje napisy i uzyskiwać porady. 

Najwięcej tego typu wyzwań dzieje się na Instagramie. Szukaj hashtagów: #letteringchallenge #LetterItBetterMotivate #HappyLetteringChallenge lub np. konta @letteringchallengehq, gdzie zbierane są różne aktualnie trwające wyzwania związane z kaligrafią.

 

Kaligrafia - 5 sposobów na ćwiczenie ładnego pisma 04

 

4. Cytaty, teksty piosenek

Najprzyjemniej jest pisać słowa czy zdania, które z nami rezonują i po prostu nam się podobają. Dlatego warto sięgać po ulubione cytaty czy teksty piosenek, które mogą być później ozdobą notesu, Bullet Journala, biurka czy nawet ściany. 

 

Kaligrafia - 5 sposobów na ćwiczenie ładnego pisma 055. Inspiracje innymi

Warto stworzyć na komputerze, telefonie czy w ulubionej aplikacji, zbiór inspiracji, do których w chwilach zwątpienia czy braku weny możemy zajrzeć. Próby powtarzania napisów innych osób lub istniejących czcionek uczą nas nowych stylów i innego patrzenia na kompozycję. Należy jednak pamiętać, aby w takich sytuacjach oznaczać wyraźnie innych twórców pokazując publicznie takie prace (z uwagi na plagiat) lub zachować je dla siebie tylko w ramach podnoszenia swoich umiejętności.  

 

 

 

O mnie - autorce zeszytu do kaligrafii
Kaligrafia nowoczesna

 

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter Zapisz się na newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, promocjach i darmowe materiały.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Blog chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl