Brush pen, w przeciwieństwie do stalówki z obsadką czy pióra, możesz trzymać swobodniej. Możesz posługiwać się nim prawie tak samo innymi przyborami piśmienniczymi. Główną różnicą jest to, że uzyskujesz zmienną grubość linii - w przeciwieństwie do zwykłego flamastra czy długopisu.
Kąt nachylenia brush pena
Aby nadać literom pożądany wygląd, zachowaj mniej więcej kąt 45 stopni nachylenia brush pena do kartki. Pozwoli Ci to w łatwy sposób regulować nacisk końcówki. Jeśli trzymasz brush pen pionowo, zróżnicowanie grubości kresek sprawi Ci więcej problemów. Z kolei większe pochylenie umożliwi pisanie liter pochyłych. Na pewno widziałaś piękne kaligrafie na zaproszeniach - pochyl swój brush pen i do dzieła!
Uwaga! Nie stój nad kartką z kątomierzem. :) Poeksperymentuj. Staraj się pisać grube i cienkie linie, trzymając brush pen pod różnymi kątami. Zobacz sama, jakie ustawienie najbardziej Ci odpowiada i daje najlepsze efekty.
W którym miejscu trzymać brush pen
Zauważysz pewnie, że na niektórych brush penach palce same układają się w odpowiedni sposób. To dzięki specjalnie zaprojektowanej obudowie. Dla większości brush penów możesz przyjąć zasadę o trzymaniu ich mniej więcej w 1/3 długości pisaka. Złapiesz pisak zbyt blisko końcówki - będzie Ci trudniej uzyskać ładne przejścia między grubą a cienką linią. Chwycisz brush pena zbyt daleko - zyskasz co prawda większą swobodę ruchów, ale kosztem stabilności oraz dokładnego kontrolowania linii.
Obracaj brush pen
To może być dla Ciebie zaskoczeniem, jeśli używasz brush penów po raz pierwszy. Podczas pisania postaraj się obracać co jakiś czas pisak w palcach (wokół jego osi). Zapobiegnie to szybszemu deformowaniu się końcówki. Czyli - przy ciągłym dociskaniu brush pena do kartki tą samą stroną, jego końcówka się odkształci i szybciej zużyje.
Chcesz poćwiczyć kaligrafię?
Doskonale się składa! Dołącz do kreatywnego newslettera Devangari, a otrzymasz dostęp do bazy darmowych materiałów, które przeprowadzą Cię kreska po kresce przez początek Twojej przygody z brush letteringiem. Sprawdź też zeszyty ćwiczeń i nie martw się wybieraniem odpowiedniego papieru do kaligrafii. Z kolei jako bardziej zaawansowanej adeptce, która chce rozwijać swój kaligraficzny warsztat, polecam Ci tematyczne arkusze do druku - nauczysz się tworzyć wyrazy w kilku krojach pisma.
Zapraszam do udziału w kursie "Brush lettering od podstaw". Nauczę Cię wszystkiego, czego potrzebujesz, aby tworzyć zachwycające kaligrafie. Kurs jest dostępny tutaj: brushlettering.pl.
Podobał Ci się mój artykuł? Wesprzyj moją działalność i udostępnij poniższą grafikę (wraz z linkiem do artykułu) w swoim ulubionym medium społecznościowym np. Pinterest czy Instagramie. To nic nie kosztuje, a dla mnie to nieoceniona pomoc w dalszym rozwoju mojej marki. :)