Darmowa dostawa od 199zł | Wysyłka codziennie w dni robocze
Kaligrafia - jak prawidłowo trzymać brush pen? 0
110.jpg

Brush pen w przeciwieństwie do stalówki z obsadką czy pióra, możemy trzymać bardziej swobodnie. W zasadzie można posługiwać się nim prawie tak samo jak przy innych przyborach piśmienniczych. Główna różnica polega na tym, że możemy uzyskać nim zmienną grubość linii w przeciwieństwie do zwykłego flamastra czy długopisu.

 

Kąt nachylenia brush pena

Aby nadać literom pożądany wygląd warto zachować mniej więcej kąt 45 stopni nachylenia brush pena do kartki. Pozwoli to w łatwy sposób regulować nacisk końcówki. Trzymając brush pen pionowo trudniej będzie o odpowiednie zróżnicowanie grubości. Z kolei większe pochylenie umożliwi pisanie liter pochyłych, co przydaje się np. wypisując zaproszenia. 

Uwaga! Nie musisz odmierzać kątomierzem - wystarczy zrobić prosty test. Napisz grube i cienkie linie trzymając brush pen pod różnymi kątami. Przekonaj się jaki sposób jest najwygodniejszy dla Ciebie i da najlepsze rezultaty. :)

 

W którym miejscu trzymać brush pen

Niektóre brush peny mają w taki sposób wykonaną obudowę, aby palce umieszczać w sugerowanym przez producenta miejscu. Dla większości brush penów można przyjąć jednak niepisaną zasadę o trzymaniu ich mniej więcej w 1/3 długości pisaka. Uchwycenie pisaka zbyt blisko końcówki utrudni wykonanie ładnych przejść między linią grubą a cienką. Natomiast trzymanie pisaka zbyt daleko od końcówki da nam większą swobodę ruchów, ale kosztem stabilności oraz dokładnego kontrolowania linii.

 

Obracaj brush pen

To może być dla Ciebie zaskoczeniem jeśli używasz brush penów po raz pierwszy. Podczas pisania postaraj się obracać co jakiś czas pisak w palcach (wokół jego osi). Zapobiegnie to szybszemu deformowaniu się końcówki. Innymi słowy - dociskając brush pen do kartki ciągle tą samą stroną jego końcówka odkształci się w jedną stronę i przez to zużyje się szybciej. 

 

 


O autorce - zeszyt do kaligrafii
Brush lettering - zobacz inne posty

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter Zapisz się na newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, promocjach i darmowe materiały.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Blog chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl