Brush lettering to w dosłownym tłumaczeniu “kaligrafia pędzlem”.
Ale zaskoczę Cię! To nie jedyny sposób, aby pięknie kaligrafować.
Zacznijmy od początku - kaligrafia to sztuka pięknego pisma odręcznego (ang. hand lettering). Może mieć prostą formę, zawierać ozdobniki lub tworzyć efektowne kompozycje. Sztuka kaligrafii dzieli się na wiele odmian i jest niezwykle szeroką dziedziną, która stale się rozwija.
Obecnie najpopularniejszym i najprostszym rodzajem nowoczesnej kaligrafii stał się właśnie brush lettering.
Do kaligrafowania w tym stylu możesz używać pędzla oraz farb / tuszu albo skorzystać z szerokiej oferty pisaków ze specjalnymi końcówkami przeznaczonymi do "pędzelkowego" liternictwa - brush penów.
Brush lettering - czym pisać
Brush peny różnią się między sobą głównie końcówkami. Możesz znaleźć takie o bardzo krótkiej zbitej formie (lepsze dla osób początkujących), ale również długie i przypominające prawdziwy pędzel malarski (odpowiednie dla bardziej zaawansowanych adeptów kaligrafii). Ich elastyczność, długość, rodzaje materiału z jakich są wykonane - to wszystko ma wpływ na Twoje pierwsze wrażenie oraz korzystanie z pisaka. Zanim wybierzesz narzędzie dla siebie, przeczytaj artykuł: Kaligrafia - czym różnią się od siebie brush peny? aby lepiej dopasować brush pen do Twoich potrzeb.
Brush lettering - jaki papier wybrać, po czym pisać
Gdy wybierzesz swój brush pen, nie zapomnij że musisz po czymś pisać! ;) Pisząc po zwykłym papierze do drukarki możesz się szybko zirytować i w rezultacie zniechęcić. Wybór papieru ma znaczenie. Jakie? Tego dowiesz się w tym wpisie: Brush lettering - na jakim papierze kaligrafować.
I nie, naprawdę nie polecam zwykłego papieru xero czy najtańszego zeszytu z lokalnego papiernika. Powód jest bardzo prozaiczny - papier, podobnie jak dobrze dobrany brush pen, ma kluczowe znaczenie w Twoich początkach nauki. Źle dobrane tworzą fatalne połączenie, które szybko odstraszy Cię od dalszej nauki, a przy okazji przyspieszy zniszczenie pisaków - a tego byśmy nie chcieli. ;)
Brush lettering - podstawy
Okej, masz już brush pena i papier. Co teraz? Najpierw naucz się prawidłowo trzymać swoje nowe narzędzie - Jak prawidłowo trzymać brush pen? , a następnie poznaj najważniejszą zasadę brush letteringu i ... ćwicz! :)
Podstawową zasadą brush letteringu są 2 typy linii - cienka prowadzona w górę oraz gruba prowadzona w bok. Może Ci się wydawać, że to brzmi banalnie, ale po chwili przekonasz się że zrobienie idealnych cienkich i grubych linii zajmuję trochę czasu oraz wprawy.
Choć to kuszące, nie zaczynaj od razu od całych liter, słów czy zdań! Pamiętaj, że nawet doświadczeni sportowcy najpierw zaczynają od rozgrzewki! Tak samo jest w przypadku brush letteringu. Ćwiczenia wprowadzające lub "na rozgrzewkę" nazywamy wprawkami. Tutaj znajdziesz te najpopularniejsze: Kaligrafia - 10 ćwiczeń na początek
Tutaj z kolei omawiam: 5 wskazówek dla początkujących - Brush Lettering
Jeśli czujesz się, że brush lettering to coś dla Ciebie i szukasz gotowego zestawu na start...
Mam coś, co Ci się spodoba i uchroni przed wielogodzinnymi analizami "co kupić, jak ćwiczyć, gdzie szukać informacji, co pisać"...
Zestaw na start do nauki brush letteringu w skład, którego wchodzi mój autorski workbook - połączenie książki i zeszytu z ćwiczeniami podstawowymi (wprawki, alfabety, łączenia liter, cyfry, przydatne słowa i frazy okolicznościowe) oraz 2 brush peny - idealnie dobrane dla osoby początkującej. :)
Chcesz zgłębić tajniki kaligrafii i nauczyć się tworzyć piękne napisy, którymi ozdobisz swoje BuJo, zaproszenia na uroczystości lub kartki z życzeniami? Weź udział w kursie "Brush lettering od podstaw". Kurs kupisz tutaj: brushlettering.pl.
Podobał Ci się mój artykuł? Wesprzyj moją działalność i udostępnij poniższą grafikę (wraz z linkiem do artykułu) w swoim ulubionym medium społecznościowym np. Pinterest czy Instagramie. To nic nie kosztuje, a dla mnie to nieoceniona pomoc w dalszym rozwoju mojej marki. :)