Darmowa dostawa od 199zł | Wysyłka codziennie pon-pt
Brush lettering - 5 wskazówek dla początkujących 0
104.jpg

Czy Ty też wierzysz, że brush lettering jest formą sztuki? Ja tak! Nie wymaga talentu, a przede wszystkim dużo cierpliwości oraz praktyki. Dlatego dzielę się z Tobą tymi 5 przydatnymi wskazówkami, które na pewno ułatwią Ci początki z tą formą pisma. :)1.Wprawki - arkusze ćwiczeń na start

Zanim zaczniesz pisać całe wyrazy, a nawet całe litery, zacznij od rozgrzewki i tzw. wprawek, które uczą różnicowania grubości linii. Z biegiem czasu nasze mięśnie zapamiętują te ćwiczenia i później korzystamy z nich intuicyjnie - nie skupiając się na tym, kiedy powinniśmy dociskać brush pen do kartki, a kiedy nie. Zestaw 30 podstawowych kresek i wprawek do brush letteringu oraz wiele wiele więcej, znajdziesz w moich e-bookach i gotowych arkuszach ćwiczeń do samodzielnego wydrukowania. 

E-book arkusz ćwiczeń brush lettering

 

 

2. Pisz wolno

Ćwicz powoli, nie śpiesz się. Skupiaj się na każdej linii z osobna i ruchu Twojej dłoni, a nie efektach - one przychodzą z czasem. Pisząc zbyt szybko łatwo uzyskać chaotyczne pismo, pod różnymi kątami, co może nas zniechęcić na samym początku. Nauka innego stylu pisma od naszego codziennego wymaga wprawy i regularnych ćwiczeń - dokładnie tak samo jak nauka pisania za pierwszym razem w życiu.

 

 

3. Rób przerwy

Odrywanie brush pena od kartki papieru po każdej wykonanej linii ma wiele zalet. Po pierwsze dzięki temu prostemu zabiegowi o wiele łatwiej jest nam konstruować litery z podstawowych kształtów (patrz punkt 1 - wprawki). Po drugie wymusza to zwolnienie tempa pisania (patrz punkt 2). Po trzecie mamy czas na zastanowienie się ile przerwy pomiędzy znakami powinniśmy zastosować lub jak powinna wyglądać dana litera. Przy okazji... (patrz punkt 4)

 

4. Obracaj brush pen

... pisząc wolniej i robiąc przerwy, mamy czas na obrócenie brush pena w dłoni.  Końcówka pędzelkowa ma tendencję do deformowania się ze względu na swoją elastyczność, dlatego poprzez obracanie zapobiegniemy nierównomiernemu zużywaniu się naszego pisaka.

 

Brush lettering - 5 wskazówek dla początkujących

 

5. Pisz na odpowiednim papierze

Wybór papieru jest dosyć istotny. Warto kupić taki zeszyt ćwiczeń do brush letteringu, który ma dostosowany do tej techniki pisania papier tzn. jest gładki, ma wysoką gramaturę (dzięki czemu nie przebijają brush peny i można korzystać z obu stron) oraz posiada specjalną liniaturę do pisania. 

Jeśli nie masz takiej możliwości lub chcesz wydrukować dostępne w internecie oraz w moim sklepie i E-BOOKu  arkusze ćwiczeń - papier do drukarki laserowej o satynowej, gładkiej powierzchni, o gramaturze ok. 100g lub więcej, będzie odpowiedni do tego.  

Dla zgłębienia tematu papieru podrzucam Ci również link do tego artykułu: "Brush lettering - na jakim papierze kaligrafować"  ;)

 

6. I najważniejsze...NIE PORÓWNUJ SIĘ!

Tej zasady miało nie być - tak, wiem ;) Warto jednak przypomnieć, że każdy kiedyś zaczynał i nie powinniśmy zrażać się tym, że innym pisanie wychodzi lepiej. Lepiej czerpać z nich inspirację. :) ❤

 


Obejrzyj także film, który stworzyłam na podstawie tego artykułu :)

 

 

 

 


o mnie - autorka zeszytu ćwiczeń do brush letteringu
Zobacz inne posty o brush letteringu

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter Zapisz się na newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, promocjach i darmowe materiały.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Blog chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl