DEVANGARI
Darmowa dostawa od 199zł ✦ Wysyłka 24h ✦ info@devangari-art.pl
Jak zaplanować budżet domowy w Bullet Journal?
Jak zaplanować budżet domowy w Bullet Journal?

Czy wiesz, ile pieniędzy wydajesz? A czy wiesz, na co?

W tym wpisie opowiem Ci, dlaczego warto planować budżet i na bieżąco śledzić swoje wydatki. Zobaczysz, jak monitorować budżet domowy w Bullet Journal. Dowiesz się, z jakich tabelek możesz korzystać, by zapanować nad swoimi finansami.

Na początku muszę zaznaczyć, że nie jestem ekspertką od finansów i nie chcę, abyś tak o mnie myślała. Są lepsze źródła, w których zdobędziesz wiedzę finansową, np. blogi poświęcone finansom domowym czy inwestowaniu. Wiem też, że każda sytuacja jest inna, dlatego nie porywam się na udzielanie żadnych finansowych porad. Pokażę Ci tylko, co sprawdza się u mnie i jak możesz pracować z Bullet Journalem, by osiągnąć Twoje cele. Ponadto, w artykule skupimy się na dodatkowych wydatkach, czyli takich, które nie są niezbędne do przeżycia. Będziemy monitorować wydatki związane z przyjemnościami, hobby i kreatywnością.

Po co planować budżet?

Planowanie budżetu to coś więcej niż tylko śledzenie, ile pieniędzy wpływa i wypływa z naszego konta. To klucz do prawdziwej wolności finansowej, poczucia bezpieczeństwa i lepszego zrozumienia siebie.

Co zyskasz, planując budżet:

  • Większa kontrolę nad wydatkami - co niekoniecznie oznacza, że je ograniczysz. Raczej sprawdzisz, na co wydajesz pieniądze i będziesz mogła podjąć świadomą decyzję, czy Ci to odpowiada
  • Unikanie długów - gdy wiesz, jakimi środkami dysponujesz, unikniesz wydawania pieniędzy, których nie masz
  • Realistyczne oszczędzanie - odkładanie konkretnej sumy będzie bardziej wykonalne, gdy racjonalnie ją określisz

Jak kontrolować budżet domowy w Bullet Journalu?

Planowanie i zarządzanie budżetem sprowadza się do trzech punktów:

  1. Dowiedz się, jakie masz przychody
  2. Określ wydatki i spisuj je na bieżąco
  3. Na koniec miesiąca (a następnie na koniec kwartału) podsumuj swój budżet i wyciągnij wnioski.

Oczywiście nie jest to takie proste i wymaga głębszego omówienia. W dalszej części artykułu podpowiem, jak podejść do poszczególnych etapów i pokażę, jak cały proces wygląda u mnie.

Monitoring przychodów - podstawa budżetu domowego w bullet journalu

Pierwszy krok to określenie przychodów.

Przychody zapisuj z równie dużą dokładnością co wydatki. Odnotuj każdą kwotę, niezależnie od tego, czy otrzymujesz stałą pensję, pracujesz na zlecenia, czy masz inne, dodatkowe źródła dochodu. W ten sposób zyskasz pełny obraz tego, ile pieniędzy masz do dyspozycji. Na tej podstawie będziesz mogła realnie zaplanować wydatki, oszczędności i inwestycje.

Lata prowadzenia własnej działalności nauczyły mnie elastyczności w planowaniu budżetu. Z doświadczenia wiem, że są lepsze i gorsze miesiące. Dlatego nie planuję budżetu w cyklach miesięcznych, tylko dłuższych: kwartalnych lub półrocznych. Pracując jako projektantka wnętrz, próbowałam tak zarządzać projektami, by miesięczne przychody były na mniej więcej równym poziomie, ale przekonałam się, że nie zawsze mam na to wpływ. To wtedy nauczyłam się myślenia o budżecie w dłuższej perspektywie czasowej, która przydaje się także obecnie przy marce papierniczej Devangari.

Czy wiesz, ile wydajesz?

Zacznij od spisania w notesie wydatków stałych (czynsz, opłaty za media, kredyty, koszt jedzenia i życia). Odejmij kwotę, jaką na nie wydajesz od pieniędzy, jakimi dysponujesz. Będziemy zajmować się tą różnicą - to kwota, którą możesz wydać tak, jak chcesz.

Na co idą pozostałe pieniądze? Być może zadajesz sobie to pytanie. Na szczęście odpowiedź na nie jest w zasięgu ręki. Nie ma lepszego sposobu, by sprawdzić, ile naprawdę wydajesz pieniędzy, niż na bieżąco to monitorować. Gdy zapiszesz wydatki na papierze, wyraźnie zobaczysz, jaką część Twojego budżetu zajmują poszczególne kategorie.

Chodzi o to, byś umiała powiedzieć, która kategoria pochłania najwięcej środków. Gdy dowiesz się, na co wydajesz pieniądze, zastanowisz się, czy Ci to odpowiada. Może nie odkryjesz niczego nowego. A może okaże się, że niedoszacowałaś jednej kategorii wydatków i w szukałaś oszczędności w nieodpowiednim miejscu.

Kategorie, które stosuję, śledząc mój budżet domowy w Bullet Journalu to:

  • zdrowie - wizyty u lekarzy, leki
  • uroda - kosmetyki, wizyty u fryzjerki i kosmetyczki
  • spotkania z przyjaciółmi - wspólne wyjścia na kolację, wyjazdy, domówki
  • sport - wejścia na basen lub siłownię, ubrania sportowe, odżywki
  • jedzenie poza domem - kawy na spacerze, ciasta w ulubionej cukierni, restauracje
  • rozrywka - książki, magazyny, abonamenty, wyjścia do kina
  • prezenty - upominki dla bliskich
  • ubrania
  • twórczość - farby, pędzle, płótna, podobrazia

Przyznaję, nie zawsze mogę w oczywisty sposób zaklasyfikować wydatek do odpowiedniej kategorii. Kino ze znajomymi zalicza się zarówno do "rozrywki" i "spotkań". Nie martw się, jeśli u Ciebie będzie podobnie. To narzędzie do pracy ze sobą, a nie rozprawa naukowa. Rozwiń listę o kategorie odpowiednie dla Ciebie i bez wahania zrezygnuj z tych, które w Twojej sytuacji nie mają sensu.

Spróbuj przez co najmniej miesiąc, a najlepiej przez 3 miesiące, zapisywać wszystkie swoje wydatki. Czemu przez cały kwartał? Myślę, że to optymalny czas. W końcu nie w każdym miesiącu kupuje się ubrania. A kwartał do optymalny czas - w wydatkach pojawi się więcej kategorii, np. kosmetyki, karnety, książki czy wizyta u fryzjera.

Pułapka autocenzury

Dobrze wiem, że gdy zaczynamy coś śledzić i zapisywać, włącza się mechanizm autocenzury. Może też tak masz: gdy korzystasz z trackerów picia wody, pijesz jej więcej niż normalne. A gdy liczysz kroki, chodzisz więcej niż zazwyczaj. Z jednej strony to dobrze, bo trakcery działają na nas mobilizująco, ale z drugiej... zniekształcają obraz rzeczywistości. Chodzi o to, by dowiedzieć się, jaki jest stan wyjściowy, bez poprawiania i wygładzania. Dopiero gdy będziesz to wiedzieć, przejdziesz dalej, czyli do modyfikacji swoich zachowań. Gdy zaczniesz je zapisywać, wydatki staną się bardziej odczuwalne. Będziesz zauważać małe, niepozorne wydatki, które wcześniej umykały Twojej uwadze. Tak było i u mnie. Zauważyłam kawy podczas spaceru czy butelki wody (bo zapomniałam zabrać bidonu).

Mimo to zachęcam Cię do małego eksperymentu. Zapisuj wszystko przez 3 miesiące i postaraj się nie wpaść w pułapkę opisaną wyżej.

Jak zapisywać wydatki?

Zapisywanie wydatków wcale nie musi być nudnym obowiązkiem! Wręcz przeciwnie – w bullet journalu możesz to zrobić w sposób kreatywny i przyjemny, który zmotywuje Cię do regularnego notowania. Stwórz w swoim notesie dedykowaną rozkładówkę na miesiąc, gdzie będziesz zapisywać wszystkie wpływy i wydatki. Możesz to zrobić w formie tabeli, listy albo rysunku z kolorowymi symbolami, które będą oznaczały różne kategorie (np. jedzenie, transport, oszczędności).

Zobacz kilka pomysłów na monitorowanie wydatków w BuJo.

Czujesz, że rysowanie tabelek, doodlowanie i kolorowanie to nie Twoja bajka? Nie ma problemu. Absolutnie się do tego nie zmuszaj. Śledzenie wydatków jest narzędziem - dostosuj je do siebie. Wystarczy prosty tracker, gdzie wpisujesz datę, kwotę i kategorię.

Spis wydatków

W swoim bullet journalu przygotuj rozkładówkę, na której będziesz sumiennie zapisywać wszystkie wydatki. Podziel stronę na kategorie lub zaznaczaj wydatki kolorami.

 

spis wydatkow

Budżet w Bullet Journal.

 

Finansowy pixel tracker

Pixel tracker to ciekawy pomysł na ogólną, graficzną reprezentację wydatków. Każda kratka oznacza 10 zł, a różne kolory odpowiadają poszczególnym kategoriom. Wystarczy rzut oka na tę stronę, by przekonać się, która kategoria pochłania najwięcej Twoich środków. Szybko zorientujesz się, na co idą Twoje pieniądze.

 

finansowy pixel tracker

Pixel tracker to dobry sposób, by monitorować wydatki.

 

Bądź szczera i systematyczna

Regularność to podstawa – staraj się zapisywać każdy wydatek od razu, nawet jeśli to tylko drobne zakupy. W ten sposób unikniesz zaskoczeń, kiedy pod koniec miesiąca okaże się, że nie wiesz, gdzie zniknęła spora część pieniędzy. Dzięki temu na bieżąco monitorujesz swoje finanse, co daje Ci pełną kontrolę nad budżetem. Pamiętaj też o pułapce, o której pisałam wcześniej. Nie staraj się już teraz "naprawić" swoich nawyków. W tej chwili masz je tylko zobaczyć. Na refleksję i wprowadzanie zmian przyjdzie jeszcze czas...

Pamiętaj, że zapisywanie wydatków to nie tylko kontrola, ale też forma refleksji. Po kilku tygodniach, gdy spojrzysz na swoje notatki, możesz zobaczyć wzorce w swoich wydatkach – na co wydajesz za dużo, gdzie możesz oszczędzić, a co przynosi Ci najwięcej satysfakcji. To moment, kiedy Twój Bullet Journal staje się nie tylko narzędziem organizacji, ale też lustrem, w którym odbijają się Twoje finansowe nawyki i priorytety.

Wyciągnij wnioski

Udało się? Spisywałaś wydatki przez miesiąc lub kwartał? Brawo! Teraz czas na podsumowanie.

Samo zapisywanie wydatków to za mało. Ostatnim, być może najważniejszym etapem pracy nad budżetem domowym w Bullet Journalu jest analiza i wyciągnięcie wniosków.

Sprawdź, które kategorie pochłaniają najwięcej środków. I zastanów się, czy odpowiada Ci ta sytuacja. Monitorowanie domowego w Bullet Journal to fantastyczne narzędzie do samopoznania. Kiedy czarno na białym widzisz, na co idą Twoje pieniądze, zaczynasz lepiej rozumieć swoje priorytety. Czy wydajesz na rzeczy, które naprawdę mają dla Ciebie znaczenie? A może pieniądze przeciekają przez palce na rzeczy, które wcale nie są takie ważne? Ta refleksja pozwala nie tylko poprawić swoje finanse, ale też dostosować wydatki do tego, co faktycznie sprawia Ci radość i buduje lepszą przyszłość.

Oczywiście nie chodzi o to, by nagle całkowicie zmienić swój styl życia, na siłę oszczędzać i wszystkiego sobie odmawiać. Może być wręcz przeciwnie. Gdy zobaczysz, że na jakąś kategorię przeznaczasz mniej, niż byś chciała, będziesz mogła zmodyfikować swoje wydatki. Jeśli wiem, że kawa na spacerze to dla mnie ważny rytuał, który pomaga mi zatrzymać się na tu i teraz - nie rezygnuję z niej. Ale teraz jestem świadoma tego wydatku.

Monitorowanie wydatków daje przede wszystkim poczucie kontroli i sprawczości. Nie ukrywam, że sporą częścią moich wydatków są przybory artystyczne. To zrozumiałe - jestem artystką, a farby i podobrazia to moje narzędzie pracy. Kiedyś jednak czułam opór przed wydawaniem na nie pieniędzy. A teraz, gdy widzę konkretnie, ile na to przeznaczam, jest mi łatwiej.

Realizuj swoje cele finansowe - tracker oszczędności

Połączenie Bullet Journala i finansów to nie tylko monitorowanie i kontrola wydatków. To także świetny sposób na śledzenie i realizację celów finansowych. Już wiesz, że regularne zapisywanie wydatków pozwala Ci śledzić, na co rzeczywiście wydajesz swoje pieniądze. A z drugiej strony tracker w BuJo może być narzędziem do monitorowania stanu Twoich oszczędności. Jeśli założyłaś sobie, że chcesz uzbierać określoną kwotę, habit tracker pomoże Ci na bieżąco kontrolować stan konta. Dodatkowo, zaznaczanie odłożonej sumy będzie namacalnym dowodem realizacji Twojego celu. A kolorowanie pól będzie sposobem na nagrodzenie siebie.

 

świnka skarbonka w BuJo

Narysuj świnkę-skarbonę w notesie i patrz, jak rosną Twoje oszczędności.

 

Na Pintereście znajdziesz mnóstwo kreatywnych trackerów finansowych. Podobnie jak habit trackery, możesz stworzyć je w każdym stylu. Dlatego poszukasz czegoś, co naprawdę Ci się podoba. Oszczędzanie, choć może kojarzyć się z wyrzeczeniami, stanie się mniej uciążliwe, gdy zadbasz o przyjemną otoczkę. Na stronie notesu zobaczysz, że każda odłożona suma zbliża Cię do wymarzonego celu.

Budżet domowy w Bullet Journal - podsumowanie

Jak widzisz, zarządzanie budżetem domowym w Bullet Journalu to nie tylko sposób na kontrolowanie finansów. To przede wszystkim okazja do lepszego zrozumienia swoich nawyków i priorytetów. Zapisuj systematycznie wydatki, aby dowiedzieć się, na co tak naprawdę idą Twoje pieniądze i podejmować świadome decyzje.

Zapiski w notesie czy Bullet Journalu pomogą Ci poznać Twoje priorytety i, jeśli zechcesz, pracować nad ich zmianą. Z Bullet Journalem śledzenie wydatków i przychodów staje się prostą, a jednocześnie bardzo satysfakcjonującą rutyną, która w dłuższej perspektywie naprawdę się opłaci.

Blog chmura tagów
Newsletter Zapisz się na newsletter
Zostaw swój e-mail, aby dowiedzieć się więcej o journalingu i kaligrafii oraz uzyskać 10% zniżkę na pierwsze zakupy
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Bestsellery
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl