Zacznę od szczypty historii. Niemiecka marka Kaweco sięga 1889 roku. Natomiast w 1911 roku powstało pierwsze pióro wieczne o nazwie Kaweco Sport, które zapoczątkowało kolekcję bardzo praktycznych “kieszonkowych” piór. Obecnie na rynku jest dostępnych kilkanaście kolekcji różniących się od siebie detalami w wyglądzie i stalówkach.
W moim sklepie papierniczym znajdziesz kilka modeli piór wiecznych Kaweco. Wybór odpowiedniego może mogą przysporzyć bólu głowy. Jak więc rozróżnić je od siebie i wybrać najlepsze? Jestem przekonana, że ten artykuł rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości i pomoże wybrać pióro spełniające Twoje oczekiwania. :)
Kaweco Classic Sport
Kolekcja piór wiecznych Kaweco Classic - jak nazwa wskazuje, jest bardzo klasyczna i stonowana w swej kolorystyce. Znajdziesz tu pióra z obudowami w kolorach: czarnym, granatowym (navy blue), ciemnozielonym, bordowym, czerwonym czy białym. Charakterystyczne dla tej kolekcji są złote detale - w logo marki i napisie na korpusie oraz złota stalówka. Pióra mają kompaktowy format - po zamknięciu 10,5 cm, a po otwarciu i założeniu skuwki na tył pióra - 13 cm. Obudowa wykonana jest z tworzywa sztucznego (plastiku) o błyszczącym wykończeniu. Skuwka jest ośmiokątna, natomiast pozostały korpus owalny, co umożliwia wygodne pisanie piórem. Stalówki dostępne w rozmiarach: EF, F, M, B, BB. W ofercie Kaweco dostępne są również ołówki mechaniczne, pióra kulkowe i długopisy w tym samym stylu oraz wielkości.
Kaweco Skyline Sport
Kolekcja piór wiecznych Skyline - jest skierowana do współczesnego odbiorcy. Od wersji Classic odróżniają je głównie srebrne detale - widoczne w logo marki i napisach oraz srebrnej stalówce. Kolorystyka jest nieco bardziej odważna. Pojawiają się w niej odcienie rudego, kawy z mlekiem, grafitu oraz mięty. Dodatkowo są także 2 kolory neutralne i bardziej klasyczne - biel oraz czerń. Pióra wieczne Skyline podobnie jak Classic Sport mają “kieszonkowy” format 10,5-13 cm i obudowę wykończoną w taki sam sposób. Stalówki dostępne w rozmiarach: EF, F, M, B, BB. W ofercie Kaweco dostępne są również ołówki mechaniczne, pióra kulkowe i długopisy w tym samym stylu oraz wielkości.
Kaweco Collection
Kaweco Collection - jest to kolekcja limitowana dla kolekcjonerów zapoczątkowana e 2021 roku. Co roku mają pojawiać się pióra w specjalnej gamie kolorystycznej dostępnej w sprzedaży tylko przez 12 miesięcy. W roku 2021 jest to kolor jasnolawendowy. Detale i stalówka pióra są srebrne, a wielkość we flagowym kompaktowym rozmiarze 10,5-13 cm. Stalówki dostępne są w rozmiarach: EF, F, M, B, BB. W ten kolekcji nie występują obecnie inne art.piśmiennicze o podobnym wyglądzie (jak to ma miejsce w seriach Classic oraz Skyline).
Kaweco Perkeo
Seria piór wiecznych Kaweko Perkeo jest skierowana do młodszego pokolenia, aby zachęcić do korzystania na co dzień z piór wiecznych. Z tego powodu miejsce trzymania pióra (podczas pisania) jest specjalnie dostosowane i ścięte by ułatwić korzystanie. Długość pióra również została zmodyfikowana i jest dłuższa od serii Sport. Pióro jest standardowej długości 14-15,5 cm z obudową wykonaną z tworzywa sztucznego w matowym wykończeniu. Detale i stalówki przeważają w kolorze srebrnym. Wyjątek stanowi model w kolorze czarnym, którego stalówka również jest czarna. Stalówki dostępne tylko w 2 wielkościach: F lub M. Oprócz piór wiecznych w kolekcji Kaweko Perkeo dostępne są także Roller Ball (pióra kulkowe).
Kaweco Student
Kolekcja Kaweco Student jest zupełnie inna wizualnie od Sport czy Perkeo. Kanciaste krawędzie zostały zastąpione retro klimatem z lat 50’, 60’ i 70’. Korpus piór jest beżowy, detale oraz stalówka złote. Modele różnią się od siebie kolorem skuwek. Dodatkowo występuje także wersja przezroczysta oraz czarna. Długość pióra standardowa: 13-16 cm. Stalówki dostępne w rozmiarach: EF, F, M, B, BB. W ofercie Kaweco Student obecne są również pióra kulkowe i długopisy w tym samym designie.
Pióro kulkowe Kaweco
Pióro kulkowe jest rodzajem hybrydy, połączenia pióra wiecznego oraz długopisu. Zamiast stalówki występuje końcówka z kulką - bardzo podobna do klasycznych długopisów czy żelopisów. Mój pierwszy produkt od Kaweco był właśnie piórem kulkowym kupionym w Berlinie ok. 2012 roku. Przypominał model Kaweco Classic Sport i był napełniany na standardowe naboje atramentowe. Niestety gdy ponownie po kilku latach chciałam kupić podobne pióro, okazało się że marka Kaweco zawiesiła produkcję tego typu pisaków. Na ich miejsce pojawiły się inne pióra kulkowe (Roller Ball), które moim zdaniem mają bardzo mylącą nazwę. Zamiast nabojów wewnątrz znajduje się zwykły wkład żelowy. Jest to zatem żelopis (gel-pen) o ładnym wyglądzie, a nie “klasyczne” pióro kulkowe. Co ciekawe - wkład żelopisu z serii Perkeo oraz Sport różni się nie tylko długością, ale również jakością i minimalnie grubością linii pisania, choć obie określane są jako 0,7mm.
Inne przydatne informacje o piórach Kaweco
- Pióra Kaweco są na atramentowe naboje, ale możesz skorzystać również z mini-konwertera który napełnisz z butelki z atramentem.
- Kaweco nie ma dedykowanego pióra/stalówki dla osób leworęcznych jak np. Lamy.
- Stalówki występują w różnych rozmiarach EF, F, M, B, BB. Są też dodatkowe wersje ścięte do kaligrafii. Choć producent podaje grubości np. F - 0,7 mm - jest to grubość stalówki a nie linii pisanej. Wielkość linii porównałam na zdjęciu powyżej do skalibrowanych cienkopisów kreślarskich, które dają precyzyjne grubości. W moim odczuciu stalówka F daje linię o grubości ok. 0,3 mm. Z kolei stalówka EF różni się minimalnie od F, jest to prawie niezauważalne :)
- Stalówki można kupić oddzielnie i wymieniać rozmiary, zachowując ten sam korpus pióra. Stalówkę można też bardzo łatwo wyczyścić wysuwając ją i wsuwając do elementu trzymającego ją.
- Kolekcje Brass, Steel, Liliput posiadają pióra z obudowami wykonanymi ze stali, miedzi oraz metalu.
- Dostępna jest również kolekcja “multimedialna” - korpusy Kaweco do rysików Apple Pencil czy końcówki Wacom EMR.
Podobał Ci się mój artykuł? Wesprzyj moją działalność i udostępnij poniższą grafikę (wraz z linkiem do artykułu) w swoim ulubionym medium społecznościowym np. Pinterest czy Instagramie. To nic nie kosztuje, a dla mnie to nieoceniona pomoc w dalszym rozwoju mojej marki. :)
.