DEVANGARI
Darmowa dostawa od 199zł ✦ Wysyłka 24h ✦ info@devangari-art.pl
5 bolączek pióromaniaka. Czyli jak wybrać notes do pisania piórem
5 bolączek pióromaniaka. Czyli jak wybrać notes do pisania piórem

Kochasz pisać piórem wiecznym? Ja też! Uwielbiam to, jak stalówka płynnie sunie po papierze. Doceniam bardzo szeroki wybór atramentów z całej gamy kolorystycznej. Ale w jakim notesie pisać piórem? W tym wpisie przeczytasz o najpopularniejszych mankamentach notesów, notatników i zeszytów. Dowiesz się, jakie cechy papieru sprawiają, że pisanie piórem z przyjemności zmienia się w męczarnię.

Ten wpis jest dla Ciebie, jeśli męczy Cię to, że niemal wszystkie dostępne notesy nie spełniają Twoich oczekiwań. Doskonale Cię rozumiem. Been there, done that. Właśnie dlatego powstała marka Devangari. Ja też nie mogłam znaleźć notesu idealnego. W końcu stworzyłam go sama. W tym wpisie pokażę, na co zwracałam uwagę, szukając idealnego papieru do moich notesów. 

Pióromaniaku! Nie jesteś sam! Może wydaje Ci się, że tylko Ty zauważasz problemy z jakością papieru, na jakim piszesz. Może zaczynasz wątpić w swoje odczucia i próbujesz przekonać samego siebie, że "nie ma co wybrzydzać, w końcu to tylko notes". Nie. Oto 5 najpowszechniejszych problemów, na które trafiają osoby piszące piórem wiecznym. Jestem przekonana, że odnajdziesz w tym również i Twoje doświadczenia.

 

Notatnik dla pióromaniaka

Notesy Devangari świetnie współpracują z piórami.

 

Papier do pisania piórem — na co zwrócić uwagę?

Na pewno dobrze wiesz, że kiepskiej jakości papier może skutecznie zniszczyć całą radość z pisania. Skoro jesteś na tej stronie to, podobnie jak ja, kochasz artykuły piśmiennicze i papiernicze i zwracasz uwagę na to, czym i na czym piszesz.

1. Odpowiednia gramatura...

...czyli jaka? Standardowo zaleca się, aby notatniki do pióra miały gramaturę od 80 gsm wzwyż. Dzięki temu atrament nie powinien przebijać na drugą stronę. Moim zdaniem to zdecydowanie za mało! Często, choć nie zawsze, wraz z gramaturą papieru, rośnie jego odporność na przebijanie i prześwitywanie. W notesach w kropki Devangari znajdziesz papier o gramaturze 120 gsm i 150 gsm (notatniki premium w twardej oprawie).

2. Szorstkie kartki

Sama gramatura to nie wszystko. Papier do pisania piórem wiecznym powinien być również gładki, aby redukować tarcie. Niski współczynnik tarcia między końcem stalówki a papierem sprawia, że pisanie piórem jest szybsze i wygodniejsze niż długopisem.

3. O nie! Piórkowanie!

Piórkowanie (zwane też pajączkowaniem) to prawdziwa zmora... Jeśli kiedykolwiek pisałeś piórem w zwykłym zeszycie (60-70 gsm), na pewno dobrze znasz to zjawisko. Piórkowanie (ang. feathering) dokładnie na tym, na co wskazuje nazwa. Od linii napisanej atramentem zaczynają odchodzić cieniutkie kreseczki, tak, że przypomina ona piórko. Dzieje się tak, gdy struktura papieru nie zatrzymuje rozchodzenia się atramentu na powierzchni strony.

 

Notes do piór

Devangari - Notatnik dla pióromaniaka.

 

4. Przebijanie

Kolejna bolączka pióromaniaka to przebijanie (ang. bleed-through). Z przebijaniem mamy do czynienia wtedy, gdy papier jest tak cienki i tak złej jakości, że atrament przecieka na drugą stronę kartki. Na szczęście w markowych notesach przebijanie występuje stosunkowo rzadko. Zdarza się jednak nagminnie w zwykłych zeszytach kupowanych w sklepie. (Zwróć na to uwagę, gdy kompletujesz wyprawkę szkolną dla dziecka. Zbyt niska gramatura papieru i przebijanie może skutecznie zniechęcać do nauki starannego pisania).

5. Prześwitywanie

Prześwitywanie (ang.show-through) to o wiele delikatniejszy mankament. Polega na tym, że atrament nie przebił na drugą stronę, ale widać, że jest ona zapisana. Tu Cię zaskoczę. Wiele polecanych i renomowanych notatników w kropki ma ten problem. Według moich standardów to niedopuszczalne. Prześwitujący papier w notesie do bullet journal równa się dyskwalifikacja. Chciałam, aby notesy Devangari były używane także jako szkicowniki mixed media. Dlatego tak ważne było to, aby w notesie można było rysować, pisać, a nawet malować, bez obawy, że rysunek będzie widoczny na kolejnej stronie.

Oczywiście, notatniki i zeszyty Devangari nie są profesjonalnymi szkicownikami. W przypadku materiałów dla plastyków, gramatura papieru to nie wszystko. Dla suchych mediów gramatura zaczyna się od 120 gsm, ale już dla mokrych i mixed media wynosi od 150 - 200 gsm. Markery alkoholowe niestety będą przebijać przez większość papierów (niezależnie od gramatury) ze względu na swoją specyfikację - wymagają papieru ze specjalistyczną powłoką.

Teraz już wiesz, na co zwrócić uwagę przy wyborze notesu. Jak widzisz, jest całe mnóstwo szczegółów, na które trzeba zwrócić uwagę. Niestety, nie da się w prosty sposób założyć, że wysoka gramatura rozwiązuje wszystkie problemy. W kolejnym wpisie pokażę Ci, jak notesy różnych wiodących marek papierniczych radzą sobie z piórami.

 


 

Kreatywna Grupa na Facebooku

Podobał Ci się mój artykuł? Wesprzyj moją działalność i udostępnij poniższą grafikę (wraz z linkiem do artykułu) w swoim ulubionym medium społecznościowym np. Pinterest czy Instagramie. To nic nie kosztuje, a dla mnie to nieoceniona pomoc w dalszym rozwoju mojej marki. :)

Papier do piór wiecznych

 

Blog chmura tagów
Newsletter Zapisz się na newsletter
Zostaw swój e-mail, aby dowiedzieć się więcej o journalingu i kaligrafii oraz uzyskać 10% zniżkę na pierwsze zakupy
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Bestsellery
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl