DEVANGARI
Darmowa dostawa od 199zł ✦ Masz pytanie? Napisz: info@devangari-art.pl
6 wskazówek jak ładniej pisać odręcznie i na co zwrócić uwagę
Jak nauczyć się pięknie pisać

Pisanie na kartce pomaga mi zebrać myśli, wyciszyć się, a nawet zajrzeć wgłąb siebie. Widzę to szczególnie wyraźnie podczas pisania intuicyjnego. Ale pisanie ręczne przydaje się też w wielu codziennych, przyziemnych sprawach. Choć wszyscy mamy aplikacje, w których notujemy wszystko (daty spotkań, numery telefonów, przepisy) - umiejętność estetycznego i czytelnego pisania jest nie do przecenienia. 

Gdy piszesz ręcznie, lepiej zapamiętujesz informacje, niż jeśli pisałabyś je na komputerze. Twój mózg pracuje wtedy inaczej. 

Poza tym zyskujesz niezależność od zawodnej technologii - mniejszy stres, jak komórka się rozładuje. 

Pismo ręczne musi być czytelne, przynajmniej na tyle, żebyś Ty sama wiedziała, co napisałaś. Ale przyznasz sama, że fajnie, jak jest przy okazji estetyczne? 

W tym wpisie opowiem Ci o tym, jak nauczyć się ładnie pisać. Na wstępie już zdradzę, że jeśli chcesz nauczyć się pięknie pisać, musisz… pisać.:) To umiejętność motoryczna, oparta na pracy ręki - jeśli chcesz, możesz to wyćwiczyć. Podpowiem Ci, na co zwrócić uwagę, aby cały proces był przyjemniejszy. Moje wskazówki dotyczą codziennego pisma, ale wiele z nich możesz zastosować też przy nauce brush letteringu. W kursie online "Brush Lettering od podstaw" pokażę Ci, jak krok po kroku tworzyć zachwycające napisy brush penami

 

Kaligrafia w notesie w kropki do Bullet Journal.

 

Przygotuj miejsce pracy

Zadbaj o to, aby miejsce, gdzie będziesz pisać spełniało zasady ergonomii. Pamiętaj o odpowiednim oświetleniu, wysokości biurka i krzesła. Dzięki temu Twoja nauka nie tylko będzie efektywniejsza, ale też Ty nie nabawisz się bólu pleców (kto nie siedzi przed komputerem zwinięty w precel niech pierwszy rzuci kamieniem). 

 

Określ swój cel

Gdy w szkole uczyłaś się pisać, nie miałaś wiele do powiedzenia o tym, jaki krój chcesz poznawać. Określili to za Ciebie twórcy podstawy programowej. Teraz jest inaczej. :) To Ty wybierasz, czego chcesz się nauczyć. Może masz ochotę nauczyć się printu - czyli kroju pisma, w którym litery nie łączą się ze sobą, tylko każda z nich jest osobno? Zapiski printem są bardzo czytelne, ale jeśli zależy Ci na szybkim tempie pisania, może to nie być najlepszy wybór. A może chcesz wypróbować kursywę - jest nieco trudniejsza do opanowania niż print, bo poza samym kształtem liter musisz też opanować łączenia. Ale… masz czas, nie musisz się spieszyć. Testuj różne kroje pisma i wybierz, który odpowiada Ci najbardziej. 

Jak zawsze - poszukaj inspiracji w internecie, przydadzą Ci się następujące hasła: “learn handwriting, handwriting practice”. Pinterest jest prawdziwą kopalnią pomysłów - a ja przygotowałam dla Ciebie tablicę z szablonami różnych krojów pisma

Oczywiście nie jest powiedziane, że musisz opanować jakiś konkretny styl pisma. Możesz przeanalizować swoje pismo i zastanowić się, jak je zmienić, żeby bardziej Ci się podobało i było bardziej spójne.

Notes w kropki i pióro Kaweco.

 

Zaopatrz się w dobre narzędzia

Ponieważ nie chcesz pisać patykiem na wodzie, warto, żebyś miała odpowiednie narzędzia. Odpowiednie narzędzia to takie, które nie dokładają Ci dodatkowej pracy. Znasz to uczucie frustracji, gdy chcesz coś szybko zapisać, a tu nagle długopis stwierdza, że na dziś kończy pracę i się zacina, choć po rozkręceniu widać, że ma jeszcze tusz? Albo kiedy pisze, ale przerywa i w rezultacie zapisujesz tylko co drugą literę? Oszczędź sobie nerwów. :) 

Nie jest tajemnicą, że uwielbiam pióra Kaweco. Ostatnio moje serce skradło mieniące się wieloma barwami Iridescent Pearl. Jeśli zdecydujesz się na pióro, zyskasz możliwość wyboru optymalnej dla siebie stalówki. Jeśli piszesz raczej drobne i delikatne litery, postaw na cienkopiszącą stalówkę (E-EF). Ale jeśli Twoje pismo jest większe i bardziej stanowcze - skłoń się raczej ku stalówkom dającym grubszą linię (B-BB). Dowiedz się więcej o piórach Kaweco z mojego starszego wpisu, w którym porównałam kilka popularnych modeli. 

Porównanie stalówek pióra Kaweco.

 

Pamiętaj o papierze

Wybrałaś już co chcesz pisać i czym chcesz pisać. Teraz czas na ostatni element układanki, czyli: na czym chcesz pisać. 

Podobnie jak pisadło, papier nie powinien utrudniać Ci nauki. Zapytasz - Ale jak niby papier może przeszkadzać w pisaniu? 

Jeśli będzie zbyt cienki, litery będą przebijały na drugą stronę. 

Inne parametry sprawią, że papier nie będzie odpowiednio wchłaniał atramentu lub, że pióro będzie piórkować. Nie ma jednej cechy odpowiedzialnej za określone zachowanie papieru - uzyskanie odpowiedniej jakości wymaga starannego zbilansowania wielu czynników (gęstości, śliskości, składu, wykończenia). 

Jako maniaczka produktów papierniczych i piśmienniczych mogłabym tak w nieskończoność. ;) 

Notesy w kropki Devangari są idealne zarówno do nauki brush letteringu jak i codziennego ładnego pisania. Mają wysoką gramaturę: 120 g/m2 w przypadku standardowych notesów i aż 150 g/m2 w notesach premium w twardej oprawie. Dodatkowo notesy rozkładają się idealnie na płasko, a delikatne szare kropeczki na stronach pomogą Ci w równym pisaniu. Przeczytaj więcej o notesach i dowiedz się, dlaczego tak je uwielbiam. :)

Dobry papier odgrywa kluczową rolę również w brush letteringu (przypominam: papier odpowiedni do kaligrafii pędzelkowej ma gramaturę co najmniej 100 g/m2 i jest gładki).

Notes Devangari do Bullet Journal, pamiętnik, szkicownik.

Na zdjęciu moja prywatna kolekcja notesów i ich przeznaczenie. Jak widzisz - kocham pismo odręczne i... notatniki! :)

 

Trenuj ładne pisanie

Tak naprawdę nie ma znaczenia, co piszesz. Liczy się, żebyś pisała. Możesz przepisywać teksty piosenek lub wiersze. Ale równie dobrze, co na inspirującym cytacie, poćwiczysz piękne pismo na liście zakupów. 

Próbuj pisać nowym krojem w swoim Bullet Journalu. Skoro i tak piszesz w nim często, czemu nie połączyć tego z nauką? A może nawet, na fali motywacji, zaczniesz pisać w nim więcej i częściej? ;) 

Załóż pamiętnik lub dziennik 3-letni (przy okazji z pewnością zaobserwujesz rozwój swoich umiejętności). Masz mniej czasu niż byś chciała? Pewnie tak (bo kto tak nie ma?) Zacznij od codziennego wypisania 3 rzeczy, wydarzeń, osób za które jesteś wdzięczna. Niby mało, ale każdego dnia zapiszesz kilkanaście słów. W ciągu miesiąca to już kilkaset - czyli doskonały trening ładnego pisania.  

 Odręczne pisanie piórem w notesie.

 

Czerp przyjemność z pisania

To najważniejszy punkt. Ćwicz piękne pisanie dla samej frajdy pięknego pisania. Podobnie jak wszystkie inne kreatywne aktywności - możesz to potraktować jako praktykę uważności czy medytację. Nauka kaligrafii wymaga koncentracji i bycia tylko tu i teraz. Wygospodaruj choćby 5 minut tylko dla siebie, kiedy możesz w skupieniu oddać się pisaniu - a już wkrótce poczujesz, jak Twoja ręka przyzwyczaja się do nowych ruchów i jak coraz pewniej stawiasz litery. Potraktuj to jak zabawę, a nie zawody. 

 

Spokojnie

Nauka nowego kroju pisma to nie wyścig, nie spiesz się. Spokojnie i w swoim własnym rytmie ćwicz nową umiejętność. Nie porównuj swoich efektów z innymi ludźmi - nigdy nie wiesz, z jakiego poziomu startowali i jaką drogę przeszli, żeby być w miejscu, gdzie są obecnie. 

Moje One Little Word - lekkość - pomaga mi pamiętać, że nic nie muszę na siłę. Zachęcam Cię do tego samego. Baw się pisaniem. Trzymam kciuki za rozwój Twoich umiejętności! :)


 

 

Agnieszka Cichecka to twórczyni marki Devangari Art.

Podobał Ci się mój artykuł? Wesprzyj moją działalność i udostępnij poniższą grafikę (wraz z linkiem do artykułu) w swoim ulubionym medium społecznościowym np. Pinterest czy Instagramie. To nic nie kosztuje, a dla mnie to nieoceniona pomoc w dalszym rozwoju mojej marki. :)

Udostępnij post blogowy i dowiedz się jak ładnie pisać.

Blog chmura tagów
Newsletter Zapisz się na newsletter
Zostaw swój e-mail, aby dowiedzieć się więcej o journalingu i kaligrafii oraz uzyskać 10% zniżkę na pierwsze zakupy
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Bestsellery
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl