
Zastanawiasz się czasem, w jaki sposób wykorzystać kolejny piękny notes w Twojej kolekcji? Doskonale to rozumiem! W tym wpisie pokażę Ci kilka pomysłów na to, co zrobić z pustym zeszytem. Niektóre z tych propozycji wykorzystuję w moich notesach, a do innych dopiero się przymierzam. Jestem bardzo ciekawa, które spodobają Ci się najbardziej.
Co zrobić z pustym notesem w kropki? Garść propozycji
Uwielbiam rozpoczynać nowe notesy i zeszyty w kropki! Zauważyłam, że od kiedy zdjęłam z siebie presję perfekcjonizmu, sprawia mi to o wiele więcej radości.
Pusty zeszyt to morze możliwości. Tylko od ciebie zależy, co powstanie na stronach. Możesz zmienić notes w swój bullet journal i organizować w nim swoje codzienne życie. Możesz też prowadzić pamiętnik lub dziennik wdzięczności. Kolejny sposób to art journal, czyli miejsce praktyki letteringu, doodlowania lub szkicowania. Na cokolwiek się zdecydujesz, prowadzenie notesu to świetna przygoda, a journaling to dobry sposób na radzenie sobie ze stresem.
Pomysły na pusty notes lub zeszyt w kropki:
- pamiętnik
- bullet journal
- travel journal
- art journal
- reading journal
- przepiśnik
- dziennik wdzięczności
- dziennik hobby
- pamiętnik wieloletni
Sprawdź pomysły, co można pisać w notesie.
Pamiętnik
Prowadzenie pamiętnika pomoże Ci w przeżywaniu trudnych emocji. Pisanie o swoich przemyśleniach i uczuciach wspomaga walkę ze stresem. Dlaczego?
Pomyśl o pamiętniku jako o bezpiecznym miejscu, w którym możesz powiedzieć wszystko. Cokolwiek napiszesz, nikogo nie urazisz ani nie zranisz. To przestrzeń na rozmowę z sobą samą i uważniejsze przyjrzenie się swoim emocjom i potrzebom. W pamiętniku możesz być całkowicie szczera i pisać prosto z serca, bez cenzury. Zaufaj procesowi pisania intuicyjnego i zobacz, jakie słowa wyjdą spod Twojej dłoni.
Nie wiesz, co pisać w pamiętniku? Zajrzyj do wpisu "Jak pisać pamiętnik - 5 pomysłów na prowadzenie pamiętnika".
Od planera aż do bullet journal, czyli elastyczna organizacja czasu
Bullet Journal to dobrze znany sposób organizacji i planowania. Z artykułu "Jak prowadzić Bullet Journal" dowiesz się, jak zacząć swoją przygodę z BuJo.
Być może kojarzysz estetyczne rozkładówki i tabelki z planem tygodnia... Roi się od nich na Pintereście czy Instagramie. Być może zaskoczy Cię to, że mój bullet journal wcale tak już nie wygląda. :)
Od początku roku prowadzę mój Bullet Journal w kalendarzu niedatowanym. Wstępnie przygotowane tabelki pozwalają mi zaoszczędzić czas. Kalendarz niedatowany daje mi taką samą swobodę jak notes lub zeszyt. W planerze nie ma wpisanych dat, dlatego mogę bez przeszkód zużyć więcej stron na rozpisanie większego projektu. A jeśli zdarzy się, że nie napiszę nic przez cały tydzień — nie stracę stron, tak jak stałoby się w klasycznym kalendarzu.
Kalendarz bez dat to doskonała baza do BuJo.
Travel journal — dziennik z podróży
Prowadzenie dzienników podróży to moja ulubiona forma dokumentowania zarówno spontanicznych wypadów, jak i zaplanowanych wakacji. Zauważyłam, że od kiedy prowadzę dzienniki podróży, zapamiętuję więcej z każdej wyprawy.
Jak się za to zabrać? Przed każdym wyjazdem pakuję jeden lub dwa mini notesy w kropki, kilka ulubionych brush penów i cienkopisów. Ten mały zestaw w zupełności wystarcza na spontaniczne szkicowanie czy opisywanie wrażeń. Małe notesy w miękkiej oprawie nie zajmują dużo miejsca ani nie są ciężkie. Dlatego wybieram je jako travel journale.
Mini notesy idealnie sprawdzają się w podróży.
W travel journalach doskonale sprawdza się urban sketching, czyli rysowanie z natury. To też dobry sposób na uważne poznawanie miejsca, w którym się znajduję. Aby narysować budynek lub widok, muszę dokładnie go przestudiować. Dzięki temu w pełni skupiam się na podziwianiu otaczającego mnie świata.
Przeczytaj wpis "Travel journal — co to jest i jak zrobić dziennik z podróży", aby dowiedzieć się wszystkiego o podróżniczych mini-pamiętnikach. W artykule opowiadam, co przydaje się podczas podróży, a jakich akcesoriów nie polecam zabierać ze sobą.
Art journaling w zeszycie w kropki
Kolejnym pomysłem na to, co zrobić z pustym zeszytem w kropki są art journale.
Kreatywny relaks i łapanie stanu flow podczas działań twórczych to coś, co kocham najbardziej. Tematy związane z arteterapią i kreatywnością w codziennym życiu są mi wyjątkowo bliskie. Gdy lata temu tworzyłam pierwsze prototypy notesów Devangari moim priorytetem był papier. Chciałam znaleźć najwyższej jakości papier, któremu niestraszne będą różnorodne twórcze działania. W notatnikach możesz malować gwaszami, rysować czy kaligrafować bez obaw, że Twoje dzieła przebiją na drugą stronę. (Uwaga z alkoholowymi markerami — nie ma na nie mocnych!)
Zapełnij kartki notesów rysunkami. Ćwicz lettering, kaligrafując inspirujące cytaty, baw się twórczością.
Reading journal — dziennik czytelniczy
Reading journal to o wiele więcej niż tylko spis przeczytanych lektur. W dzienniku czytelniczym znajdziesz miejsce na notatki i cytaty, które szczególnie zarezonowały z Tobą podczas czytania lub słuchania książki. Jeśli chcesz, możesz zapisywać swoje myśli w trakcie lektury lub bezpośrednio po jej skończeniu.
Więcej o dzienniku czytelniczym przeczytasz we wpisie "Pomysły na reading journal — Twój dziennik czytelniczy".
Reading journal - Zdjęcie: Kinga Dobranowska-Wolsza - BujoJej - https://www.instagram.com/bujojej
Przepiśnik
Kochasz gotować? Notes w kropki to świetne miejsce na stworzenie przepiśnika.
Pomysły na listy w przepiśniku:
- dania do wypróbowania
- TOP 10 najpyszniejszych potraw
- najgorsze potrawy
- "nie mam pomysłu na..." z szybkimi przepisami na obiad
Możesz go mieć zawsze pod ręką. Piękne okładki notesów Devangari gwarantują, że notes będzie dobrze prezentował się na kuchennej półce. Boisz się zabrudzeń? Rozumiem to. Ale nie przejmuj się — notatniki są po to, aby ich używać. :) Co więcej, każdy notatnik jest pokryty folią soft touch, która jest nie tylko przyjemna w dotyku, ale też chroni notes przed zabrudzeniami.
Dziennik hobby — Twoje notatki z twórczych eksperymentów
Nic nie stoi na przeszkodzie, byś stworzyła w notesie bazę wiedzy dotyczącej Twojego hobby. Jeśli lubisz gotować, notes będzie świetnym przepiśnikiem. Jeśli Twoja zajawka to ogrodnictwo i rośliny, przygotuj w notesie spis roślin, jakie chcesz posiać lub zasadzić. Zapisuj, jakiej odmiany użyłaś, kiedy je wysiałaś. Po czasie Twoje notatki przydadzą Ci się, aby sprawdzić, co było dobrym rozwiązaniem, a co nie. Jeśli Twoją pasją jest malarstwo lub ceramika, w notesie możesz zapisywać pomysły na prace lub opisywać, jak powstawały Twoje dzieła. Zapisuj nazwy farb lub szkliw, aby móc odtworzyć efekt, który szczególnie Ci się spodobał. Ucz się na swoich błędach i zapisuj porady i inspiracje tylko dla siebie.
Nawet jeśli nie chcesz zajmować się sztuką profesjonalnie, notes ze wspomnieniami będzie uroczą pamiątką. Jeśli teraz cieszysz się z procesu, na pewno z czasem wrócisz do notesu i swoich wpisów z sentymentem.
Dziennik wdzięczności lub pamiętnik wieloletni
Kolejnym sposobem na ciekawe wykorzystanie notatnika to stworzenie dziennika wdzięczności.
Praktykowanie wdzięczności staje się coraz popularniejsze. Jeśli też to robisz, na pewno dobrze wiesz o korzyściach, jakie płyną z zauważania powodów do radości w codziennym życiu. Zeszyt w kropki lub notes w miękkiej oprawie doskonale sprawdzą się jako powiernicy Twoich zapisków. To wspaniale, że więcej osób chce dostrzegać powody do wdzięczności w swoim życiu. Wpisz do swojego kalendarza stały punkt: "Uzupełnianie dziennika wdzięczności". Szybko przekonasz się, jak wiele na tym zyskasz.
W e-booku "Dziennik 3-letni - kreatywne pytania, które warto sobie zadać rok po roku" zebrałam aż 393 pytania do autorefleksji. Użyj ich w swoim pamiętniku wieloletnim, aby zaobserwować, jak z czasem zmieniają się Twoje myśli.
Kreatywne pytania zainspirują Cię do autorefleksji
Co można pisać w notesie — podsumowanie
Jak widzisz, notesy i zeszyty w kropki sprawdzą się nie tylko do bullet journala. Sposobów na kreatywne wykorzystanie notatników jest mnóstwo. Ja przedstawiłam tylko kilka inspiracji. Przetestuj pomysły na pusty notes i zobacz, które najlepiej pasują do Ciebie i Twojego życia.
Choć to kuszące, nie porywaj się na prowadzenie osobnych notatników do wszystkiego. W ten sposób możesz łatwo się zniechęcić. Zacznij od małych kroczków. Jeden notes to dość miejsca, by spróbować kilku możliwości.
Podobał Ci się mój artykuł? Wesprzyj moją działalność i udostępnij poniższą grafikę (wraz z linkiem do artykułu) w swoim ulubionym medium społecznościowym np. Pinterest czy Instagramie. To nic nie kosztuje, a dla mnie to nieoceniona pomoc w dalszym rozwoju mojej marki. :)