DEVANGARI
Darmowa dostawa od 199zł ✦ Wysyłka w 24h
Brush peny dla początkujących - wielki test (część 1)
Brush peny dla początkujących - wielki test (część 1)

Brush lettering przeżywa swój szczyt popularności, bardzo się z tego cieszę, bo jest też i moim hobby. Jeśli nie wiesz, czym jest kaligrafia pędzelkowa, zacznij od wpisu, w którym opowiadam, o co w tym wszystkim chodzi. Zobacz też, jakie są trzy podstawowe style tego rodzaju kaligrafii: brush lettering, bounce lettering i flourishing.

W skrócie: brush lettering to rodzaj nowoczesnej kaligrafii wykorzystującej pisaki pędzelkowe (brush peny). Cały proces tworzenia w ten sposób liter możemy uprościć do jednej podstawowej reguły - kreśląc linię w dół dociskamy pisak, w górę prowadzimy go delikatnie najlepiej samym czubkiem brush pena. Więcej o brush letteringu dowiesz się z mojego e-booka, w którym rozkładam tę niezwykłą sztukę na czynniki pierwsze (czyli poszczególne kreski ;) ). Chcesz spróbować swoich sił w tej sztuce? Świetnie! Dołącz do kreatywnego newslettera Devangari, a dostaniesz dostęp do darmowej bazy materiałów, w tym do kaligraficznych wprawek - wydrukuj je i ćwicz. :)

W sieci można znaleźć wiele przykładów na wykorzystanie brush letteringu - od pięknie ozdobionych kartek z życzeniami lub bilecików na prezentach, przez kaligrafię w Bullet Journalu, aż po samodzielnie wykonane plakaty na ścianę. 

  

Jakie brush peny wybrać na początek?

Przejdźmy jednak do przyborów niezbędnych do rozpoczęcia przygody z brush letteringiem. Przeczytaj, jak wybrać odpowiedni pisak na początku swojej kaligraficznej przygody. Najbardziej popularne są pisaki na bazie wody, które są dość łagodne dla większości rodzajów papieru w przeciwieństwie do mazaków alkoholowych, które przebiją na drugą stronę z łatwością. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę i nie wiesz od czego zacząć, poniższe brush peny będą strzałem w 10! W moim sklepie znajdziesz specjalny dział z pisakami dla początkujących adeptek kaligrafii. 

Od samego początku kaligrafuj na odpowiednim papierze - uchronisz się przed jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez początkujących. Notesy Devangari mają odpowiednio wysoką gramaturę (120 g/m2) oraz są gładkie - brush peny będą przyjemnie sunęły po papierze i nie przebiją na drugą stronę. W kaligraficznych zeszytach ćwiczeń również znajdziesz papier specjalnie dobrany pod brush peny. Jeśli jednak chcesz postawić na samodzielnie drukowane arkusze, pamiętaj, aby drukować je na papierze o gramaturze co najmniej 100 g/m2.

  

Brush peny Tombow dla początkujących

1. Tombow Fudenosuke Hard

Brush pen ze zbitą, twardą końcówką. Jest według mnie najłatwiejszy w obsłudze dla osoby początkującej i nie wymaga wielkiej wprawy czy wcześniejszego doświadczenia w zakresie kaligrafii nowoczesnej. Pisak wystarczy delikatnie docisnąć, aby uzyskać grubszą linię grubości ok. 1-1,5 mm. Różnica między cienką a grubą linią nie jest bardzo duża, ale wystarczająco zauważalna. Brush pen umożliwia pisanie niewielkich liter, drobną i zwięzłą czcionką. Pędzelek, a w zasadzie zbita filcowa końcówka, brush pena jest elastyczna i dosyć mała. Daje dużą kontrolę nad krojem pisma. W porównaniu z pozostałymi testowanymi przeze mnie brush penami - najkrótsza. Możesz wybrać jeden pisak, lub od razu zdecydować się na zestaw 10 kolorów

 

 Brush pen Tombow Fudenosuke SOFT

2. Tombow Fudenosuke Soft

Brush pen ze zbitą, miękką końcówką. Różni się od Tombow Fudenosuke Hard bardziej elastyczną końcówką, przez co grubsze linie mają ok. 2 mm. Pisak jest dzięki temu odpowiedni do średniej wielkości kroju pisma i pozwala uzyskać mocniejszy kontrast między linią cienką a grubą. Także pozwala na dużą kontrolę, jednakże sama końcówka jest nieco większa, dłuższa (dosłownie o 1mm). Dostępne kolory: 1 - czarny. 

 
Tombow Fudenosuke Twin brush pen

 

3. Tombow Fudenosuke Twin

Brush pen z 2 miękkimi końcówkami w kolorach szarym i czarnym. Jest on wersją pośrednią między Soft oraz Hard i daje możliwość cieniowania napisów poprzez użycie dwóch tonów kolorystycznych. Także pozwala na dużą kontrolę podczas pisania. 

 

 

4. Pentel Touch (Pentel Fude Touch Brush Sign Pen)

Brush pen ze zbitą, miękką końcówką, przypominający Tombow Fudenosuke Soft. Jednak w moim odczuciu prowadzi się on lepiej od niego. Łatwiej wykonać cienkie linie, co przy próbie większego zróżnicowania napisów może okazać się bardziej odczuwalne niż przy pisaniu pojedynczej linii. Elastyczna, ale dość krótka filcowa końcówka, umożliwia wykonanie grubych linii ok. 2-2,5 mm. Możesz wybrać spośród wielu dostępnych kolorów. 

 

 
 

  


 

Brush peny dla początkujących - wielki test (część 1)

 


 

 

Blog chmura tagów
Newsletter Zapisz się na newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, promocjach i darmowe materiały.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl